Ekonomi Kamuda yeşil çimento dönemi

Kamuda yeşil çimento dönemi

Paylaş
Kamuda yeşil çimento dönemi

Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon hedeflerine ulaşmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı önemli bir adım attı.

Bakanlık tarafından yayımlanan ‘Kamu İhale Sözleşmelerinde Düşük Karbon Emisyonuna Sahip Yeşil Çimento Kullanımının Yaygınlaştırılmasına İlişkin Tebliğ’ ile kamu ihale sözleşmelerinde yeşil çimento kullanımı teşvik edilecek.

Haberin Devamı

10 MİLYON TON EMİSYON

Yapı malzemelerinin karbon salınımının en düşük düzeylere indirilmesini sağlayacak uygulama, Türkiye’nin Uluslararası İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmesine de katkı sağlayacak. Kamu ihale sözleşmelerinde, klinker/çimento oranı; 2025 yılından geçerli olmak üzere kademeli olarak 10 puan düşürüldüğünde, 10 yılda yaklaşık 10 milyon ton karbon emisyon azaltımı öngörülüyor.

ÇEVRE DOSTU VE ENERJİ VERİMLİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yenilikçi uygulamaları hayata geçirmeye devam ettiklerini ifade ederek, “Bu anlamda ekonomimizin de lokomotifi olan inşaat sektöründe yeni bir adım daha atıyoruz. Bundan sonra yapılacak olan konut, ticari alan, sosyal donatı gibi her türlü inşa faaliyetinde yeşil çimento dönemine geçiş yapıyoruz. Çevre dostu ve enerji verimliliği olan yeşil çimentolar inşaat sırasında ortaya çıkan karbon salınımlarını minimuma indirecek” diye konuştu.

Haberin Devamı