Ekonomi Kılca: 5 yılda 241 yatırımı Karatay'ımıza kazandırdık

Kılca: 5 yılda 241 yatırımı Karatay'ımıza kazandırdık

Paylaş
Kılca: 5 yılda 241 yatırımı Karatay'ımıza kazandırdık

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ‘Alnımızın Akıyla Karatay Aşkıyla 5 Yıl’ temasıyla 5 yıllık görev süresinde hayata geçirdiği hizmetleri değerlendirme programı düzenledi.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Belediyesi’nce 5 yılda ilçeye kazandırılan eserlerini ve hizmetlerini ‘Alnımızın Akıyla Karatay Aşkıyla 5 Yıl’ temasıyla gerçekleştirilen programda kamuoyuyla paylaştı. Geride kalan 5 yılda geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi görecek nitelikte birçok önemli proje ve yatırımlara imza attıklarının altını çizen Başkan Hasan Kılca; “Bugün geldiğimiz noktada, yüzünü Türkiye Yüzyılı’nın en yüksek burçlarına dönmüş, her alanda gelişen bir Karatay var. 2019’da Karatay için 73 proje belirlemiştik. 5 yılda 241 yatırımı yani hedeflediklerimizin 3 katından fazlasını Karatay’a kazandırdık. Tüm bu yatırımlarımızı da yüzde 100 öz kaynaklarımızla hayata geçirdik” dedi.

Haberin Devamı

HER ALANDA GELİŞİYOR

Başkan Hasan Kılca, “Karatay’ımızdaki görev süremizde 5 yılı geride bıraktık. Geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi görecek nitelikte proje ve yatırımlar yaparak tüm vatandaşlarımız için daha güzel bir yaşamın temellerini sağlamlaştırdık. Şükürler olsun ki bugün geldiğimiz noktada, yüzünü Türkiye Yüzyılı’nın en yüksek burçlarına dönmüş, her alanda gelişen bir Karatay’dan kıvançla bahsedebiliriz” ifadelerini kullandı. 2 bin 746 kilometrekareyle Karatay’ın şehrin en büyük sorumluluk sahalarının başında geldiğini belirten Hasan Kılca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geride kalan 5 yılda toplamda bin 200 kilometrelik yol çalışmasını Karatay’ımıza kazandırdık. Bin 8 noktada sıcak asfalt serimi yaptık. Karatay’ımızda altyapı çalışmaları tamamlanan alanlarda 900 bin tonu aşan sıcak asfalt serimi gerçekleştirdik. Özellikle sanayi bölgelerimizde yoğun bir dönemi geride bıraktık. 60’ın üzerinde sanayi sitemiz var. Ekiplerimizle birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarımızı sanayilerimizin toplamda 129 ayrı bölgesinde yürüttük.”

Haberin Devamı

EĞİTİMİN YERİ BAMBAŞKA

Karatay Belediyesi olarak her alana önem verdiklerini, eğitimin ise kendileri için bambaşka bir anlam taşıdığını sözlerine ekleyen Kılca, “Karatay’ımıza 5 yılda 16 yeni okul ve eğitim tesisi kazandırdık. Karatay Bilim ve Sanat Merkezimizi, 24 derslikli Sezai Karakoç İmam Hatip Ortaokulumuzu, 23 Nisan İmam Hatip Ortaokulumuzu, Köprübaşı Mevlana Anaokulumuzu ve Hamzaoğlu Anaokulumuzu hizmete sunduk. Kızören Lisesi’ni tamamladık. Nakipoğlu Mahallesi’nde 24 derslikli ilkokul binasını büyük oranda tamamladık. Böylece Karatay’ımıza 121 dersliği kazandırmış olduk” diye konuştu.

SPORA VE SPORCUYA DESTEK

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, spora ve sporcuya da güçlü yatırımlar yaptıklarını aktardı. Başkan Hasan Kılca şunları söyledi: “Karatay Spor Merkezi, belediye tarihimizin en yüksek bütçeli yatırımı. Saraçoğlu Mahallemizde Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ait Atış Poligonu’na sporcularımız ve antrenörlerimiz için sosyal tesis binası kazandırdık. Bir diğer spor salonu yatırımımızı da Çimenlik Mahallemize kazandırdık. Spor yatırımlarımızı farklı projelerle çeşitlendirdik. Buna en yakın örnek Karatay Kapalı Tenis Kortu oldu. Göreve geldiğimizde büyük bölümü okullarımızın bahçelerini kapsayacak şekilde 30 yeni halı saha yapacağız demiştik. Hamdolsun sözümüzü yerine getirdik ve 30 halı sahamızın toplu açılışını gerçekleştirdik.”

Haberin Devamı

HER KÖŞEDE BİR TESİS

Başkan Kılca, 22 mahalleye tesis kazandırdıklarını belirterek, “İsmil’de 30 iş yerinden oluşan çarşımızı ve fırınımızı, Mengene, Doğuş ve Başak mahallelerimizde konak ve iş yerlerimizi, Hayıroğlu, Akörenkışla, Yağlıbayat, Büyükburnak, Esentepe, Yenikent, Acıdort, Zincirli, Ortakonak, Yavşankuyu, Divanlar, Ağsaklı, Yarma, Ovakavağı, Katrancı ve Başgötüren’de iş yerleri ve çok amaçlı salonlardan oluşan sosyal tesislerimizi tamamladık ve hizmete açtık” dedi. 800 yıllık tarihi Obruk Hanı’nı restore ederek çevre düzenleme çalışmalarının ilk etabını tamamladıklarını Savatra Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkardıklarını söyleyen Kılca, “Hz. Mevlana Türbesi’nin arkasında 250 bin metrekarelik yenileme alanı içerisinde çok büyük bir dönüşüm projesi uyguluyoruz. Arkasından Ali Ulvi Kurucu Caddesi’ne kadar uzanan bölgeyi içine alan bu büyük alanda projemizi hazırladık. Türbe arkasında bugüne kadar 100 bin metrekarelik alanın kamulaştırmasını yaptık. Bölgedeki kamulaştırma yüzde 100’e ulaşmış durumda. Bu çalışmamızın değeri ise tam 4 milyar lira” diye konuştu.

Haberin Devamı

‘DEĞER KATTIK’

Hasan Kılca, Karatay’a değer katan özel projelere de değindi. Kılca; “Karatay Aşevi’mizi 2023’te tamamladık ve hizmete sunduk. Köprübaşı Şehit Azam Güdendede Polis Merkezimizi 2020’de tamamlayarak Emniyet Teşkilatımızın hizmetine sunduk. Karatay Belediyesi olarak şehrimizin markası olan Karatay Termal Tatil Köyümüzü 2020’de kazandırdık. Sağlık yatırımlarıyla şehrin sağlık altyapısına katkı sunduklarını aktaran Başkan Hasan Kılca, çevre dostu projelerle doğanın korunmasına büyük katkı sunduklarını 5 yılda 119 yeni park ve yeşil alan kazandırdıklarını söyledi. Kılca, sözlerine şöyle devam etti: “İlçemize 119 yeni park ve yeşil alan kazandırdık. 19 noktada yeşil kuşak park çalışması yaptık. Lavanta Bahçelerimiz bugün her yıl yüzbinlerce misafir ağırlayan önemli bir merkez oldu. Karaaslan Mahallemizdeki bu güzelliğimizin yanına bir de gül parkı ekledik. Parkımızda 190 türde 50 bini aşkın gül fidesi yer alıyor. Temalı parklarımıza güzel örneklerden biri de Trafik Eğitim Parkımız oldu. Park ve yeşil alan çalışmalarımızla son 5 yılda toplamda 1 milyon metrekare yeni yeşil alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.”

Haberin Devamı

KAFE KARATAY SEVİLDİ

Kafe Karatay markasını kısa sürede 8 bölgede hizmete sunduklarını belirten Kılca; “Kafe Karataylarımızı Ulubatlı Hasan, Çelebi, Büyüksinan, Trafik Parkı, Adalet Parkı ve Ahmet Çalık Parkı gibi dev parklarımızın merkezlerine ve Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezi ile Hoş Kubbe Millet Kıraathanesi’nde konumlandırdık. Hemşehrilerimizin çok sevdiği mekanlarımıza yeni şubeler eklemeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜM VE YATAY ŞEHİRLEŞME ÜRETEN BELEDİYE

İlçede kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği 4 bölgede kooperatif kurulmasına öncülük ettiklerini belirten Kılca şöyle devam etti: “Son 5 yılda kurulan 4 kooperatifimizle 113 bin metrekarelik alanda bin 392 konut üretiyoruz. Bu toplu konut hamleleriyle ilçemizin konut arzına önemli oranda katkılar sağladık ve kentsel dönüşüm bölgelerinde düzenli yapılaşmanın hızlanmasına destek olduk.”

SANATIN HER ALANINDA

Kültürel belediyecilik alanındaki çalışmalarını da anlatan Başkan Hasan Kılca, “2019’dan beri her yıl Konya Âşıklar Bayramı’na ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ile her yıl düzenlediğimiz Konya Şiir Şölenlerimizde sözün ustalarını ağırlıyoruz Ezgi ve sanat müziği konserlerimizi, kültür gezilerimizi, tiyatrolarımızı, sergilerimizi ve daha birçok etkinliğimizi geride kalan 5 yılda vatandaşlarımızla buluşturduk” dedi.

ÜRETEN BELEDİYE

İlçede kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği 4 bölgede kooperatif kurulmasına öncülük ettiklerini belirten Kılca şöyle devam etti: “Son 5 yılda kurulan 4 kooperatifimizle 113 bin metrekarelik alanda bin 392 konut üretiyoruz. Bu toplu konut hamleleriyle ilçemizin konut arzına önemli oranda katkılar sağladık ve kentsel dönüşüm bölgelerinde düzenli yapılaşmanın hızlanmasına destek olduk.” Başkan Hasan Kılca, büyük ihtiyaç olan kilitli parkeyi belediye olarak ürettiklerinin altını çizerek, “Bu sayede piyasa değeri 20 milyon lirayı aşan tasarruf sağladık. Karatay Halk Ekmek Fabrikası ile günde 2 bin vatandaşımıza glütensiz ekmek arzı sağlıyoruz. Konya’mızın dışında Antalya, Sivas, Çorum gibi birçok şehre de bu alanda destek oluyoruz.” Yeni Asfalt Plenti’ni ve analiz laboratuvarını kurduklarını söyleyen Hasan Kılca, “5 yılda 177 yeni iş makinesi ve araçla makine parkımızı güçlendirdik” dedi.

TAMAMI ÖZ KAYNAKLARLA

Başkan Hasan Kılca, sunumunu şöyle tamamladı; “2019’da 73 proje belirlemiştik. Bu 5 yılda şehrimize 241 yatırımı yani hedeflediklerimizin 3 katından fazlasını Karatay’ımıza kazandırdık. Sözün özü; ‘Alnımızın akıyla, Karatay aşkıyla 5 yılı geride bıraktık. Bizleri yeniden bu göreve layık görerek onurlandıran AK Parti Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.