EkonomiKredi kartından avans yerine kredi kullanın

Kredi kartından avans yerine kredi kullanın

Paylaş
Kredi kartından avans yerine kredi kullanın

Acil nakit ihtiyacında paraya ulaşmanın en kolay yolu, kredi kartıyla ‘taksitli nakit avans’ çekmek. Ancak Merkez Bankası kısa vadeli ihtiyaçların, kart yerine tüketici kredisiyle karşılanmasını tavsiye ediyor

Paraya ihtiyacınız var ve bankanın yolunu tuttunuz. İhtiyacınız olan nakit parayı bankadan temin etmek istediğinizde karşınıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan biri kredi kartınızdan çekeceğiniz taksitli nakit avans diğeri ise ihtiyaç (tüketici) kredisi. Paraya bir an önce ulaşma içgüdüsüyle çoğu kişi maliyet hesabı yapmıyor, cebine girecek paraya bakıyor. Ama hesaba dikkat edilmeli.

Haberin Devamı

FAİZ FARKINA DİKKAT!

Taksitli TL avansta aylık faiz 1 Ekim 2018 itibarıyla yüzde 2.25, gecikme faizi ise yüzde 2.75 olarak uygulanmaya başladı. Faizin TL karşılığının yüzde 15’i kadar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve yüzde 5’i kadar da Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) alınıyor. Kredi faizleri ise daha hızlı yükseldi. Son dönemde ihtiyaç kredi faizi yüzde 1.99’dan başlayıp yüzde 2.85’e kadar çıkıyor.

VADE, LİMİT AVANTAJI

Avansta (kredili mevduat hesabı da deniyor) faiz, geri ödemenin yapılmadığı her gün işliyor. Ertesi gün paranın tamamını geri ödeseniz dahi faiz ve masraf alınır. Önemli olan diğer bir konu vade. Avansta vade en çok 12 ay, kredide ise 36 ay. İhtiyaca göre avansta limit kredi kartı limitiyle sınırlı. 10 bin liraysa nakit avans hakkı 10 bin lira. Kredi ise kişinin gelir ve risk notuna göre daha fazla olabiliyor.

Haberin Devamı

FAİZ DAHA YÜKSEK OLUYOR

Merkez Bankası da önceki gün kredi kartlarına 2019’un ilk 3 ayında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faizlerde bir değişiklik olmadığını duyurdu ama şu uyarıyı da yaptı: “Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirliyor. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kart yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.”

ÖDEME YAPILMAZSA DEVRE DIŞI

Taksitli avansta ödemenin gecikmesi kartın bloke olmasına da neden olabiliyor. ekim 2013’teki düzenlemeyle bir takvim yılı içinde 3 defa dönem borcunun asgari tutarının altında ödeme yapılması halinde kredi kartı, dönem borcu ödenene kadar nakit çekime kapanıyor. Bu duruma düşen müşterinin kredi kartı limiti de artırılmıyor.

KART HANGİ DURUMDA AVANTAJLI?

Daha önce kredi avantajlıyken şu anki faiz seviyelerine bakınca avansla daha az geri ödeme yapmak mümkün. avansın başka avantajları da var. eğer, 15-20 günlük kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyacınız varsa avans hesaptan kartla para çekmek, krediden daha avantajlı. örneğin; bugün acil ihtiyaç için avans çekip aysonunda maaşla bu açığı kapatabilirsiniz. ayrıca bürokrasi ve zaman kaybının olmaması, atm’den dakikalar içinde avans çekebiliyor olmak, taksitli avansı cazip kılıyor.

Haberin Devamı