Ekonomi Lahmacunu 2 bin TL'ye satan düşünsün

Lahmacunu 2 bin TL'ye satan düşünsün

Paylaş
Lahmacunu 2 bin TL'ye satan düşünsün

Yunanistan'ın 10 adası için planlanan kapıda vize uygulaması turizmdeki dengeleri değiştirecek. Vatandaş Bodrum'da bir lahmacuna 2 bin TL ödemek zorunda olmayacağı için mutlu. Yerli turizmciler endişeli. Tur operatörleri ise adaları ön plana çıkaracak planlamalara başladı.

Yunanistan'ın, Türk vatandaşlarına 10 ada ile ilgili kapıda vize kolaylığı getirmesi turizmi hareketlendirdi. Tur operatörleri, Türkiye çıkışlı feribot ve kruvaziyer firmaları yeni sezon planlamalarına başladı. Adalara her yıl yaklaşık 1 milyon kişi gidiyordu. Sektör temsilcileri önümüzdeki sezon adalara gidecek Türk vatandaşı sayısının yüzde 50 artmasını bekliyor. Yerli turizmciler ise müşteri kaybetmekten kaygılı.

Haberin Devamı

FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Sosyal medyada paylaşım yapan bazı vatandaşlar 'Şimdi fiyatları istedikleri gibi şişirsinler', 'Türkiye’de 2 gün yapacağım tatil parasına şezlong ücreti olmadan 7 gün Yunan adalarında tatil yaparım', '1 şişe suyu 50 liraya, bir lahmacunu 2 bin liraya satanlar düşünsün’ ifadelerini kullandı. Bu uygulamanın Türkiye'nin Ege kıyılarındaki tatil fiyatlarını da dengelemesi bekleniyor.

KAPIDA VİZE NASIL ALINACAK?

Yunanistan, kapıda vize uygulaması yaptığı dönemde Türk vatandaşlarından şu belgeleri hazırlamasını istiyordu: En az 6 ay geçerli pasaport, 2 biyometrik fotoğraf, seyahati karşılayacak kadar bakiye olan son 3 aya ait banka hesap dökümleri, feribot bileti ve otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ve kapıda vize ücretinin ödenmesi (bu ücret pandemi öncesi 55 Euro'ydu).

Haberin Devamı

TÜRKİYE’DEN HANGİ ADALARA FERİBOT SEFERLERİ VAR?

Kapıda vize kolaylığı Rodos, Kos (İstanköy), Samos (Sisam), Sakız (Chios), Meis (Kastelorizo), Sömbeki (Simi), İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Midilli (Lesvos) ve Kilimli (Kalimnos) adalarını kapsıyor. Bu adalardan bazılarına feribot seferleri var.

Ayvalık-Midilli İzmir-Midilli Çeşme-Sakız Kuşadası-Samos Seferihisar-Samos Bodrum-Kos Bodrum-Rodos Marmaris-Rodos Fethiye-Rodos Kaş-Meis

‘2 BİN LİRAYA LAHMACUN’ DEVRİ BİTİYOR MU?

VATANDAŞ TAVRINI KOYDU

Alınan kararın ardından her yıl oldukça konuşulan ‘2 bin liraya lahmacun’ konusu tekrar gündeme geldi. Özellikle Bodrum ve Alaçatı yeme-içme konusundaki pahalılıklarıyla tatilcilerden tepki almıştı. Vatandaşlar yapılan anlaşma sonrası sosyal medyadan tepkilerini “1 liralık suyu 50 liraya satanlar düşünsün”, “750 lira şezlong parası vermeyeceğim” diyerek dile getirdi. Sektör uzmanları ise kararın sektörü nasıl etkileyeceğiyle ilgili fikir birliğine varamadı. Bazı uzmanlar vatandaşların ucuz olması nedeniyle Yunan adalarını tercih edeceğini belirtirken, bazıları da bu bölgelere gelen turistlerin zaten belli bir maliyeti karşılayabildiğini ve bunun değişmeyeceğini söyledi.

Haberin Devamı

A PLUS ZİYARETÇİ VURGUSU

Bodrum’da yer alan Mivara Luxury Resort&Spa Genel Müdürü Mete Üsküdarlı, “Enflasyonu durdurma yönünde alınan kararlar ve kurda 3-4 aydır süren dengelenme, maliyetleri kontrol altına almamızı sağladı. Bu devam ederse fiyatlara da olumlu yansır” dedi. Bodrum’da normalde Türk ve yabancı ziyaretçilerin eşit olduğunu anlatan Üsküdarlı, “Ama bu yıl yabancı turist pahalılığı kabul etmedi. Dolayısıyla yüzde 60 yerli, yüzde 40 yabancı turist vardı. Alınan kararla Yunanistan ivme kazanacak olsa da Bodrum’un ayrı bir yeri var. Buraya gelen A plus ziyaretçi yine gelecektir” diye konuştu.

AKARYAKIT, ALKOL, YEMEK UCUZ

Kararın Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası esnafı için çok da iyi olmadığını belirten Bodrum Türkbükü’ndeki Miam Restoran’ın İşletme Müdürü Uysal Yaltı, “Zaten pandemiden önce bir yat turizmi oluşmuştu. Bütün tekneler yazı Yunan adalarında geçiriyordu. Bunun nedeni tabii ki maliyetti yani akaryakıt, alkol, yemek ucuzdu. Uzun yaz tatilleri için oldukça idealdi. Pandemi sonrası özellikle son 2, 3 senedir Yunan adalarına giriş zorlaştığı için tekne turizmi Türkiye’de kalmıştı. Bizim pahalılığımızdan şikayet eden çok misafirimiz vardı” diye belirtti.

Haberin Devamı

YARI FİYATINI ÖDÜYORLARDI

Alaçatı ve Bodrum fiyatlarıyla ilgili vatandaşlardan oldukça şikayet aldıklarını belirten Alaçatı Port Hotel İşletme Müdürü Berrin Pehlivan ise “İnsanlar vizeli gittikleri halde bu yaz Yunanistan’a yönelmişlerdi, çünkü aynı şeyleri yiyip yarı fiyat ödüyorlar. Dolayısıyla Türklerin bu anlaşma sonrası adalara yöneleceğini düşünüyorum. Alaçatı bu yaz zaten oldukça zor bir sezon geçirdi. Fiyatlar bu şekilde olursa önümüzdeki yaz da sezon kötü olur diye düşünüyorum” dedi.