Ekonomi Merkez Bankası kur seviyesini açıkladı! İşte dolar ve euronun seviyesi

Merkez Bankası kur seviyesini açıkladı! İşte dolar ve euronun seviyesi

Paylaş
Merkez Bankası kur seviyesini açıkladı! İşte dolar ve euronun seviyesi

Merkez Bankası yeni kur seviyesini açıkladı. Yeni haftada doların seviyesi ve euronun seviyesi belli oldu. Merkez Bankası açıklamasına göre, doların seviyesi 11.43 TL ve euronun seviyesi de 12.95 TL şeklinde duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı TL mevduat için baz alınacak haftanın ilk kur seviyelerini açıkladı. Doların seviyesi 11.43 TL ve euronun seviyesi de 12.95 TL şeklinde duyuruldu.

Haberin Devamı

Merkez Bankası, kur korumalı TL mevduat için baz alınacak yeni kur seviyelerini açıkladı.

HER GÜN SAAT 11:00'DE AÇIKLANACAK

Hazine, kur farkı hesaplamaları için TCMB'nin her gün saat 11:00’de USD döviz alış kuru yayınlayacağını duyurmuştu.

Merkez Bankası'na göre döviz kurlarından euro alışta 12.9579 TL, satışta ise 12.9812 TL ve dolar ise alışta 11.4373 TL, satışta 11.4579 TL olarak açıklandı.

MEVDUAT SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecek. Açılacak Türk Lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz, kar payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacak.

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kar payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecek.

Haberin Devamı

Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz, kar payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacak. Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacak.