EkonomiSanayi elektriğinde yüzde 12 indirim göründü

Sanayi elektriğinde yüzde 12 indirim göründü

Paylaş
Sanayi elektriğinde yüzde 12 indirim göründü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bu yılın başında serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürmüş, böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila 15 oranında düşeceği açıklanmıştı.

Piyasadaki fiyat hareketlerini titizlikle takip eden EPDK, dün de kritik bir karara imza attı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatının 4200 TL/MWh’den 3650 TL/MWh’ye düşürüldüğünü açıkladı. Maliyet bazlı düşüş seyrinin devam etmesini beklediklerini açıklayan Yılmaz, “Son kararla birlikte serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin şubattan itibaren yüzde 12 düzeyinde düşmesini bekliyoruz” dedi.

Haberin Devamı

TÜM TÜKETİCİLERE YANSIYACAK

Tarifeler hesaplanırken en önemli kalem olan serbest piyasa fiyatlarındaki düşüşün sadece serbest tüketici odaklı düşünülmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, düşüş seyrinin bütün tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacağına dikkat çekti. Yılmaz, “Azami uzlaştırma fiyat mekanizmamızla oluşan havuz ile bütün tüketicilerimizi korumaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra maliyet bazlı düşüşler de elbette çok önemli. Piyasalarda maliyet bazlı yaşanan bu düşüş öncelikle büyük tüketimi olan sanayi tüketici grubuna doğrudan yansıyor. Ancak bu düşüş süreci devam ettikçe -ki devam etmesini öngörüyoruz- çok kısa zaman içinde bütün tüketicilerimiz için yansımasını göreceğiz” diye konuştu.

Haberin Devamı