Ekonomi Skoda’nın Yeni Octavia’sı 45.490 TL’ ye Türkiye Yollarına Çıktı!

Skoda’nın Yeni Octavia’sı 45.490 TL’ ye Türkiye Yollarına Çıktı!

Paylaş
Skoda’nın Yeni Octavia’sı 45.490 TL’ ye Türkiye Yollarına Çıktı!

Skoda’nın Yeni Octavia’sı 45.490 TL’ ye Türkiye Yollarına Çıktı!

Skoda Octavia, tamamen yenilenen üçüncü nesliyle Türkiye yollarına çıktı. İstanbul‘da yapılan basın toplantısı ve ilk sürüş etkinliği ile yola çıkan Yeni Octavia, 45.490 TL (1.2 TSI 105 HP motor Ambition donanım) – 65.490 TL (1.6 TDI 105 HP DSG motor Elegance Donanım) fiyat aralığında satılacak. Yeni Octavia, geniş iç hacmi, bagaj kapasitesi, güçlü ve tutumlu motor seçenekleriyle dikkatleri üzerine çekmeye çalışırken ve 2013’ün kalan 8 ayında 3000 adetlik satış hedefine ulaşmaya çalışacak. YAZI:HASAN AYTEKİNDış tasarım

Haberin Devamı

Yeni Octavia ile otomobilin önü, yatay çizgiler ve Skoda logosunun yeni konumu sayesinde daha şık, güçlü bir görünüme kavuşturulmak istenmiş. Yeni Octavia'ya yandan bakıldığında, aracın tasarımına hakim olan dinamizm için burun kısmı kısaltılmış, dingil mesafesinin uzatılmış ve C-sütununun daha geriye doğru çekilmiş. Ön farlardan başlayarak arkaya kadar devam eden belirgin çizgi, Octavia'ya coupe görünümlü silüet de kazandırmaya çalışmış. Arka kapılarda kullanılan ve keskin bir şekilde uzanan çizgiyse, bir yandan aracın güçlü görünümünü pekiştirirken, diğer yandan yeni Octavia’ya farklı ve özel bir karakter katma iddiasında. Otomobilin arka bölümü Skoda’ya özgü ve diğer otomobillerden kolayca ayırt edilmesini sağlayan, stop lambalarının içindeki “C” şeklindeki silüet, yeni Octavia’da da yerini almış.

Haberin Devamı

İç Mekan

Yeni Octavia, bir önceki nesline göre daha uzun ve geniş bir otomobil haline gelmiş. İkinci jenerasyondan 90 mm uzun ve 45 mm daha geniş olan yeni Octavia, akslar arası mesafede yapılan 108 mm artışla iç mekanında da rekabetçi ölçülere sahip olmuş.

Tüm bu iyileştirmelerle birlikte, yeni Octavia’nın iç uzunluğu 1.782 mm olurken, daha geniş diz mesafesine (73mm) ve daha fazla baş mesafesine (980mm) kavuşmuş. İkinci nesil Octavia ile karşılaştırıldığında, ön koltuklardaki baş mesafesi 8 mm, ön dirsek mesafesi 39 mm, arka koltuklardaki dirsek mesafesi ise 26 mm artmış durumda. Stepnenin standart olarak sunulduğu Octavia’da 568 litrelik bagaj hacmiyse, yine sınıfının en iyisi durumunda.

Yeni Octavia’da da işlevsel ve kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak akıllı çözümlere de yer verilmiş. Bunlar arasında bagajda nesnelerin savrulmasını önlemek ve sabitlemek amacıyla entegre bagaj filesi, katlanabilir bagaj örtüsü, yük ve torba tutucular, Octavia’da ilk kez kullanılan çift taraflı bagaj paspası, bulunuyor.

Önemli Not: Bu özellikler, donanım paketlerine göre standart veya isteğe bağlı opsiyonel olarak yer alabiliyor.

Ayrıca ön koltukların arasında bardak tutucu ile beraber yer alan iPod, cep telefonu ve benzeri cihazlar için ayrılmış özel bir bölüm bulunurken, baş üzerinde yer alan güneş gözlüğü bölmesi, 1.5 litrelik pet şişeleri alabilen ön kapı cepleri, Octavia’nın iç mekanındaki farklı depolama alanlarından birkaçı.

Haberin Devamı

Motorlar

Yeni Octavia, Türkiye pazarında farklı güçteki modern teknolojiye sahip benzinli ve dizel motorlarla satışa sunuluyor.

Octavia, yeni nesliyle birlikte yakıt tüketimi ve emisyon salımı açısından daha çevreci bir kimlikle karşımıza çıkıyor. Bunda, tamamen yeni geliştirilen benzinli ve dizel motorların yanı sıra tasarım sayesinde elde edilen düşük hava direnci ve azaltılan ağırlık rol oynamış. Yeni Octavia, boyutları büyümesine ve daha fazla teknolojik donanımlara sahip olmasına karşın, bir önceki nesline göre 102 kg daha hafif. Bu da, aracın ilerici gövde tasarımı, kullanılan yüksek dirençli çelik ve dikkatli malzeme seçimi gibi unsurlarla gerçekleşti.

Yine bu özelliklerin yanında yeni Octavia’nın tüm motor seçeneklerinde Start/Stop ve Enerji Geri Kazanım sistemleri de standart olarak yerini alıyor.

Haberin Devamı

Yeni Octavia, Türkiye’de 1.2 TSI (105 HP), 1.4 lt TSI (140 PS) benzinli ve 1.6 lt TDI (105 PS) dizel motor seçenekleriyle satılacak. İlk etapta 1.6 TDI motor ile alınabilecek 7 ileri DSG otomatik şanzıman yılın 2. Yarısından itibaren benzinli motor seçenekleriyle de sunulmaya başlanacak. 1.2 TSI motor, manuel şanzıman ile 100 km’de ortalama 4.9 litre, 1.4 TSI motor ise 5.3 lt tüketiyor. 1.6 lt TDI dizel motorun manuel şanzımanla 100 km’deki ortalama 3.8 litre yakıt tüketimiyle kompakt sedan sınıfında en ekonomik değeri sunuyor.

Teknolojileri

Yeni Skoda Octavia, sadece üst sınıf otomobillerde bulunabilecek sayısız yeni konfor özelliklerini de bünyesinde topluyor. Hatta yeni Octavia’da sunulmaya başlanan bazı standart ve isteğe bağlı donanımlar, Skoda model yelpazesi için de ilk niteliğini taşıyor.

Otomatik Park Yardımcısı, Octavia’nın otomatik olarak kolayca park etmesini ve park yerinden çıkmasını sağlıyor. Skoda’da bir ilk olan ve gelecekte diğer modellerde de kullanılacak Çoklu Çarpışma Freni ise olası bir kaza halinde aracın harekete devam etmesi durumunda otomatik olarak fren yaparak, yeni bir çarpışma ihtimaline engel oluyor. Yine Skoda için bir yenilik olan Sürücü Modu Seçimi ise, sürücünün ekrandan “Normal”, “Sport”, “Eco” gibi önceden belirlenmiş farklı sürüş karakterlerinden birini seçebilmesine olanak tanıyor. “Individual” (Kişisel) konumuysa sürücü, aracın motor, otomatik vites, direksiyon veya klima ayarlarını kendi sürüş stiline göre belirleyebilmesine olanak sağlıyor.

Haberin Devamı

Octavia’da yenilenmiş haliyle sunulmaya başlanan Bolero Multimedya Sistemi, otomobille ilgili ayarların ve sistem seçeneklerinin de kontrol edilebilmesine olanak tanıyarak en son nesil HMI (İnsan Makine Arayüzü) teknolojisileri entegre edildi.

Octavia serilerinde sunulan “ilk”ler arasında yer alan Panoramik Sunroof seçeneği, aracın iç mekanında konfor ve ferahlık duygusunu en üst seviyeye çıkarıyor. Octavia’da sunulacak bir diğer yenilik olan KESSY sistemi, anahtarsız olarak otomobile giriş, motoru çalıştırma ve motoru kapatıp otomobili kitleme imkanı sunuyor.

Güvenlik

Skoda’nın güvenlik konusundaki iddiası, yeni Octavia’nın Euro NCAP testlerinde yetişkin yolcu korumasından aldığı 34 puan(%93) ve genel değerlendirmede elde ettiği 5 yıldızla bir kez daha kanıtlamış.

Yeni Octavia, Avrupa’nın bağımsız otomobil güvenliği araştırma kuruluşu Euro NCAP’in testlerinde en önemli kategorilerden biri olan ön koltuktaki yetişkinlerin güvenliği kategorisinde 100 üzerinden 93 puan alarak yolculara sunduğu güvenliğin üst seviyede olduğunu gösterdi. Üstelik yeni Octavia, farklı boydaki mankenlerle, farklı oturma pozisyonlarında tekrarlanan çarpışma testlerinde her defasında en iyi sonucu almayı da başardı.

Yolcu güvenliğinin yanı sıra yeni Octavia, Euro NCAP testlerinde çocuk güvenliği, yaya güvenliği ve yardımcı sistemler konusunda da yüksek puanlar alarak genel değerlendirmede 5 yıldıza layık görüldü.

Yeni Octavia, 3 noktalı emniyet kemerleriyle uyumlu çalışan, sayıları 9’a kadar çıkabilen hava yastıkları sayesinde üst düzeyde güvenlik sunarken, uzun dingil mesafesi ve güçlü gövde yapısıyla da bunu pekiştiriyor.

Fiyat ve Performans Dengesi

Yeni Octavia, 45.490 TL (1.2 TSI 105 HP motor Ambition donanım) – 65.490 TL (1.6 TDI 105 HP DSG motor Elegance Donanım) fiyat aralığında satışa sunulmuş.

İlk Sürüş

Yeni Octavia’yı Arabam.com adına Ortaköy’den Kilyos’a kadar kullandım. 1.6 TDI DSG seçeneği ile kullandığım Yeni Octavia yumuşak sürüş karakteri, hisli direksiyonu, akıcı kullanımı, sınıfının nerede ise standardı olan DSG’si, geniş bagajı, iphone bağlantısı, standart start-stop özelliği ve ferahlık hissi veren iç mekan detayları ile beğenimi kazandı. Dışarıda ise sade düz tasarım, temiz hatlar ile Yeni Octavia iddialı olmasa da güzel bir profile sahip olmuş. Olu