Ekonomi Trafikte asgari ücret tarifesi

Trafikte asgari ücret tarifesi

Paylaş
Trafikte asgari ücret tarifesi

Trafik sigortasıyla ilgili son dönemde yapılan düzenlemeler adeta baş döndürdü. Ya aylık artış oranı ya basamak sayısı artıyor ya da poliçelere tek seferlik zamlar geliyor. Şimdi yüzde 2 olan aylık artış oranı 2024’ün ilk 4 ayında yüzde 5’e çıkacak, sonrasında ise prim artışları asgari ücret ve enflasyona bağlanacak.

Trafik sigortası yaşayabileceğiniz bir kaza sonucunda karşı tarafın aracına, üçüncü şahısların malına ya da bedeni (sakatlık ve ölüm) zararlarına karşı olan yükümlülüğünüzü poliçenizin kapsamındaki teminat ve limitlere bağlı olarak sizin adınıza ödüyor. Bu limit her yıl değişiyor. Örneğin bu yıl için geçerli araç başına maddi gider teminatı 120 bin lira (1 Ocak’ta 200 bin lira olacak). Trafik sigortası yasal olarak zorunlu. Yani araçların trafik sigortalarının bulunmaması durumunda trafiğe çıkmaları kanunen yasak. Denetimlerde sigortasız olduğu tespit edilenlere ceza kesiliyor.

Haberin Devamı

TAVAN TUTARI AŞAMIYOR

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarını kontrol etmek için 12 Nisan 2017’den itibaren ‘tavan fiyat’ uygulanıyor. Sigortacılar devletin belirlediği artış oranını geçemiyor. Tavan fiyat da her ay belli oranda artıyor. Bu oranlar belli periyotlarla artarken arada seyyanen zamlar da uygulanıyor. Son olarak bu yönde 1 Mayıs 2023’te yeni bir düzenlemeye gidilmiş tavan fiyata yüzde 5 zam yapılmıştı. Yine tavan fiyatı artırım oranının mayıstan itibaren aylık yüzde 2 olarak uygulanmasına karar verilmişti.

AYLIK ARTIŞ YÜZDE 5 OLACAK

Mayıs itibarıyla ayrıca 0 (sıfır) ve 8 olmak üzere iki yeni basamak eklendi (daha önce basamaklar 1-7 arasındaydı). Hiç kaza yapmayanlar 8’inci basamağa kadar çıkıyor ve ödeyecekleri prim düşüyor. Sık kazaya karışılması durumunda, basamak 0’a kadar iniyor ve sigorta pahalanıyor. 28 milyon araç sahibini ilgilendiren tüm bu düzenlemelere dün yenileri eklendi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile her ay yüzde 2 artan trafik sigortası tavan fiyatları, 2024’ün ilk 4 ayında aylık yüzde 5 artacak.

Haberin Devamı

ASGARİ ÜCRET VE ENFLASYON ARTIŞI TAYİN EDECEK

Mayıs 2024’ten sonra fiyatlar artık hasar maliyeti endeksine göre belirlenecek. Hasar maliyeti endeksi ise yüzde 45 ağırlık ile asgari ücret artış oranı, yüzde 30 ağırlık ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ulaştırma araçlarının yedek parça ve aksesuarları fiyat artış oranı, yüzde 15 ağırlık ile motorlu araçlar fiyat artış oranı ve yüzde 10 ağırlık ile ulaştırma araçlarının bakım ve onarımı fiyat artış oranı dikkate alınarak hesaplanacak.

İSTANBUL’DA EN UCUZ 3 BİN 537 LİRA

İstanbul’da 1 Aralık 2023 itibarıyla otomobiller için en düşük (8’inci basamak) trafik sigortası tavanı 3 bin 369 liraydı. 1 Ocak 2024 itibarıyla yüzde 5 zamla 3 bin 537 liraya çıkacak. Sürekli kazaya karıştığı için riskli grupta yani sıfırıncı basamakta yer alan sürücülerin ödeyeceği tutar yani en yüksek sigorta ise 20 bin 215 lira olan tutar da 21 bin 225 liraya yükselecek. İstanbul’da trafiğe yeni çıkan bir araç sürücüsü aralık sonuna kadar 4’üncü basamak üzerinden sigorta yaptırdığında tavan poliçe fiyatı 7 bin 412 lira olarak uygulanıyordu. 1 Ocak’ta zamla 7 bin 782 liraya çıkacak. Sigorta şirketleri belirlenen tavan tutarın üzerinde poliçe kesemiyor. Ancak sigortacılar arasındaki rekabetle daha düşük fiyat veren olabilir. Bunun için 2-3 sigorta acentesinden bilgi almakta fayda var.

Haberin Devamı