Ekonomi Yeni asgari ücrete iş dünyası hazır

Yeni asgari ücrete iş dünyası hazır

Paylaş
Yeni asgari ücrete iş dünyası hazır

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Asgari ücretin, enflasyonun geldiği nokta dikkate alınarak artmasını iş dünyası makul karşılar. Bu kimseyi rahatsız etmez. Bunun altında bir şey beklemek rasyonel olmaz” dedi.

Yıl sonuna yaklaşırken yeni asgari ücret tartışmaları da hız kazandı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Paris’te düzenlenen SIAL Gıda Fuarı’nda asgari ücret ve enflasyon beklentileri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Avdagiç, “Asgari ücretin alım gücünü telafi edecek bir oranda artmasını, hatta birkaç puan da üzerine eklenecek bir refah payını iş dünyası makul karşılar. Bunun altında bir şey beklemek rasyonel de olmaz. İş dünyasının asgari ücretle ilgili bir sıkıntısı yok” dedi.

Haberin Devamı

ÜÇ KRİTİK BEKLENTİ VAR

Bazı konularla ilgili beklentilerin olduğunu da ifade eden Avdagiç, şöyle devam etti: “SGK üst sınırı memur maaş zammı ya da enflasyon oranında artırılmalı. Gelir Vergisi dilimleri asgari ücret artışı nispetinde güncellenmeli. Kıdem tazminatı üst limitinde katlamalı artış olmamalı. SGK üst limiti asgari ücretin 7.5 katı oldu. Bu daha evvel 5 katıydı, sonra 6.5 katı olmuştu. Dolayısıyla asgari ücrette yapılan artış, aynı zamanda işverene tavan ücrette de enflasyonun üzerinde ilave prim maliyeti anlamına geliyor.”

ALIŞVERİŞTE SEÇİCİ OLUNMALI

Avdagiç, yüksek enflasyon ile ilgili de şu açıklamada bulundu: “Bizim iş dünyası olarak bu dönemde abartılı fiyatlar yerine kârımızı daha makul oranlarda tutup bu sürece katkı vermemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın da daha seçici olmasında fayda var. Alım yaparken, doğru fiyatlama yapanı mükafatlandırıp daha sıkıntılı fiyatlama yapanlardan kaçınılabilir. Şu anda döviz fiyatlarında yatay seyir var. Bunu koruyabilirsek, uluslararası konjonktürde beklentiler dışında olağanüstü bir şey olmazsa yıl sonunda enflasyonun yüzde 70’lerin altına düşebileceğini öngörüyoruz.”

Haberin Devamı

BAKAN BİLGİN: KAPSAMLI MÜDAHALEYİ YAPACAĞIZ

Asgari ücrete yapılacak zamlara ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin "2023'e doğru şehir buluşmaları Afyonkarahisar" programında açıklamada bulunmuştu Bakan Bilgin "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana ziyareti sonrası asgari ücret ile ilgili yaptığı açıklamada "Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin" ifadelerini kullandı.

KOMİSYON ARALIK AYINDA TOPLANACAK

Asgari ücret halen 5 bin 500 lira civarında bulunuyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için aralık ayında toplanacak.

Haberin Devamı