EkonomiYıkımlara ruhsat şartı 1 Temmuz'da yürürlükte

Yıkımlara ruhsat şartı 1 Temmuz'da yürürlükte

Yıkımlara ruhsat şartı 1 Temmuz'da yürürlükte

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik, 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmelik, 13 Ekim 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bu yönetmelikle; binaların kontrollü ve güvenli yıkımı ile yıkımdan sonra atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yönetiminin sağlanması amaçlanıyor.

3 SINIFA GÖRE

Bu yönetmelikle; afetler sonrası acil yıkımlar, İmar Kanunu kapsamında idarelerce yapılacak yıkımlar ve tescilli yapıların yıkımları hariç olmak üzere yapı ruhsatına tabi olan tüm binalar ve istinat duvarlarının yıkımlarının Y1, Y2 ve Y3 olarak mesleki ve teknik yeterliliklere göre sınıflandırılan ve bakanlıktan yetki belge numarası alan yıkım müteahhitleri tarafından gerçekleştirilmesinin zorunlu olacağı aktarıldı.

PROJE YAPILACAK

Yıkım işlemleri başlamadan önce izlenecek aşamalar hakkındaki bilgiler ise şu şekilde açıklandı:

Yıkıma başlanmadan önce belediyelerden yıkım ruhsatı alınacak. Yıkım işleminin öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılacakları açıklayan yıkım planı hazırlanacak. Müteahhit, yıkım faaliyetlerine başlamadan önce güvenlik ve çevre koruma tedbirlerini alacak. Kontrollü patlatmalı yıkımlarda idare, 7 gün öncesinden başlamak üzere halkı bilgilendirecek, kolluk ve acil yardım ekiplerinin mahalde bulunmasını sağlayacak. Yeniden kullanılabilecek veya geri dönüşüme tabi malzemeler ayrılarak geri kazanımı sağlanacak. Yıkım işlerinin ruhsat aldıktan sonra 3 ay içerisinde tamamlanması gerekecek.

SIRADAKİ HABER