Ekonomi Ziraat Bankası'ndan 1.7 milyar dolarlık rekor kaynak

Ziraat Bankası'ndan 1.7 milyar dolarlık rekor kaynak

Paylaş
Ziraat Bankası'ndan 1.7 milyar dolarlık rekor kaynak

Ziraat Bankası 742 milyon dolar ve 884 milyon Euro olmak üzere toplamda 1.7 milyar dolarlık rekor sendikasyon kredisi temin ederek geçen yıl sağladığı krediyi yüzde 132 oranında başarılı bir şekilde yeniledi.

32 ülkeden 70 bankanın yüksek ilgisi ile yenilenen kredi, Türkiye’de bir banka tarafından tek seferde ve toplamda sağlanan en büyük ve en geniş katılımlı, sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi oldu. Banka, sürdürülebilirlik temalı rekor sendikasyon kredisi ile dış ticarete ve sürdürülebilir tarımın finansmanına destek olmayı hedefliyor. PROGRAMLA UYUMLU Krediye ilişkin konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, “Orta Vadeli Program ile uyumlu olarak uygulanmakta olan disiplinli para ve maliye politikaları, ekonomimizde atılan kararlı adımlar ile kredibilite artışında yaşanan gelişmeler, ülkemize fon akışını hızlandırmış ve yatırımcı algısını olumlu etkileyerek, dış finansman olanaklarını da artırmıştır. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz sendikasyon kredisi, ilave coğrafi çeşitlilik ve maliyet avantajı sunuyor. Kredimize 7 yeni ülkeden 21 yeni bankanın katılım sağladığını görüyoruz” dedi.

Haberin Devamı

ÜLKEYE GÜVENİN GÖSTERGESİ

Sendikasyon kredisi faizlerinde 175 baz puanlık gerileme yaşandığını belirten Çakar, şöyle konuştu: “Artan ilgiyi, güçlü finansal yapımıza, uluslararası alanda artan iş hacmimize, dış ticaretteki etkinliğimize ve Türkiye ekonomisi ile bankamıza olan güvene bağlıyoruz. Sendikasyon kredimizin performans kriteri sürdürülebilir tarım finansmanı olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda sendikasyondan elde edeceğimiz kaynaklarla dış ticaretin finansmanının yanı sıra sürdürülebilir tarımın finansmanını da amaçlıyoruz.”