Elektrikli otomobil bir milyon kişiye istihdam sağlayacak

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) Kurucusu Berkan Bayram, elektrikli araç ve bağlı teknolojilerinin yeni istihdam olanakları sağlayacağını belirtti ve otomotiv sektöründe bir milyon kişiye ulaşabilecek yeni iş gücü alanının açılmasına ön ayak olacağını açıkladı

12 Aralık 2017, Salı 12:50
A A
Elektrikli otomobil bir milyon kişiye istihdam sağlayacak
Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) Kurucusu Berkan Bayram, "Bugün itibarıyla Türkiye'de bu yeni istihdam alanlarının gelişmesi, bu iş kollarının işletilmesi, pazarlanması, servis hizmeti sunulması ve üretimi gibi modeller, otomotiv sektöründe bir milyon kişiye ulaşabilecek yeni iş gücü alanının açılmasına ön ayak olacak" dedi.

Berkan Bayram, Türkiye'nin her türlü teknolojiye sahip aracı rahatlıkla üretebilecek kapasiteye sahip olduğunu, Avrupa'da da otobüs ve kamyon üretiminde lider konumunda bulunduğunu söyledi.


İSTİHDAM SORUNU AZALACAK 


Bu başarının otomobil üretiminde de yakalanabileceğine işaret eden Bayram, Türkiye'de elektrikli otomobilin üretilmeye başlanmasıyla istihdam sorununun da azalacağını dile getirdi.

Bayram, elektrikli otomobilin Türkiye'nin petrol bağımlılığını azaltmaya ancak belirli ölçüde katkı sağlayacağını ifade ederek, "Petrolün ekonomiye getirdiği maddi bir katkı da var. ÖTV gelirlerinin neredeyse yüzde 60'ı petrol, doğalgaz ve motorlu taşıtlardan sağlanıyor. Elektrikli otomobile yatırım yapıldığında bu gelirin azalacağı yönünde kaygılar var. Aksine, istediğimiz kadar yatırım yapsak bile bütün bu petrol, doğalgaz, motorlu taşıtları ortadan kaldıramıyorsunuz fakat dönüşüm geçirmesine imkan tanıyorsunuz" diye konuştu.

Elektrikli otomobil üretiminin birçok endüstri alanını etkileyeceğini bildiren Berkan Bayram, şöyle konuştu:

"Elektrikli araç paylaşım sistemleri, elektrikli araç dönüşüm istasyonları, şarj istasyonları, yazılım teknolojisi, pil/batarya teknolojisi, seyyar ve kablosuz şarj istasyonları, güneş panelli şarj istasyonları, araç tavanı güneş paneli uygulamaları, cep telefonu uygulamaları ve enerji depolama sistemleri gibi birçok yeni teknoloji alanını ortaya çıkaracak. Elektrikli araç ve bağlı teknolojiler yeni istihdam olanakları sağlayacak. Bugün itibarıyla Türkiye'de bu yeni istihdam alanlarının gelişmesi, bu iş kollarının işletilmesi, pazarlanması, servis hizmeti sunulması ve üretimi gibi modeller, otomotiv sektöründe bir milyon kişiye ulaşabilecek yeni iş gücü alanının açılmasına ön ayak olacak."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.