Emekliye büyük müjde

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, emekli maaşları konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) haksızlığı ortadan kaldırmak için çalışma başlattığını söyledi

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

MALİYET ÇALIŞMADAN SONRA

Hükümet, emekliler arasındaki maaş dengesizliğini ortadan kaldırmak için harekete geçti. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, geçmişte aynı primi yatıranların aldıkları emekli maaşları arasında farklılık olduğunu belirterek Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) haksızlığı ortadan kaldırmak için çalışma başlattığını söyledi.

Sosyal güvenliğin temelinin ödenen prime göre maaş olduğunu vurgulayan Dinçer, adalet için yapılacak düzenlemenin maliyetinin çalışma bittikten sonra çıkacağını kaydetti.

TAVAN AYNI MAAŞ FARKLI

İntibak düzenlemesinin hayata geçirilmesiyle yaklaşık 3 milyon emeklinin maaşında artış olacak. Emekli aylıklarının bağlanmasıyla ilgili sistemden kaynaklanan problem sebebiyle örneğin tavandan emekli olmuş bir kişi, eski emekliyse 650 lira aylık alıyor.

Ancak bir başka kişi yine tavandan prim ödeyip yeni emekli olursa emekli maaşı 1200 lira olarak bağlanıyor. Önceki gün bir açıklama yapan Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf da emekli maaşları arasındaki farkın giderileceğini söyledi.

BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIĞI 5.57 LİRA ARTTIRILMIŞTI

Ak Parti İzmir İl Başkanlığı’nı ziyareti eden Selma Aliye Kavaf, bir partilinin seyyanen zamların emeklilerin bir bölümüne yapılıp diğerine yapılmadığı yönündeki eleştirisi üzerine, “Emeklilere iyileştirme düşünülüyor. Bütün maaşlar eşitlenecek” dedi.

Hükümet temmuzda işçi, Bağ-Kur emeklisine yüzde 1.83 zam açıklamıştı. Zamla en düşük işçi emekli aylığı 11.36 lira artışla 621.24 liradan 632.60 liraya, en düşük Bağ-Kur emekli aylığı 5.57 liralık artışla 304.79 liradan 310.36 liraya çıkmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.