Emekliye ekstra zam!

Emekliye ekstra zam!

150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi için şubat da zam ayı olacak. Gelirlerde 340 liraya varan artış yaşanacak. Bin liranın altında emekli aylığı kalmayacak

06 Şubat 2019, Çarşamba 07:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

12.3 milyon emekli ocak zamlarını cebine koydu. SSK ve Bağ-Kur'luların aylıklarına yüzde 10.19, memur emeklilerine ise yüzde 10.73 zam yansıtıldı. Yaklaşık 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine, bu ay da zam var. Bu imkan, geçtiğimiz haftalarda Meclis'ten geçen ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile sağlandı.

FARK HAZİNE'DEN

Düzenlemeye göre; malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liradan az olamayacak. Yani ek ödeme dahil bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak. Bu kapsamda, maaşı ek ödeme dahil bin liranın altında olanlara, şubattan itibaren bin lira ödenmeye başlanacak. Maaşı 660 ile 999 lira arasında olan emeklilerin geliri artacak. Emeklilerin gelirinde 340 liraya varan artış gerçekleşecek. Gerçek maaş ile bin lira ödeme arasındaki fark Hazine'den tahsil edilecek. Yani emeklinin maaşı 660 lira ise bin lira ödenmeye başlanacak, 340 liralık fark Hazine'den karşılanacak.

VEFAT EDENİN YAKININA

Maaşı ek ödeme dahil bin liranın altında olan emekli vefat etmişse, artıştan hak sahibi yakınları yararlanacak. Dul ve yetim maaşı alanların aldıkları maaşlarda da hisseleri oranında artış yaşanacak. Toplam alınan maaş bin liranın altında kalmayacak. Örneğin; emeklinin maaşı 660 lira ise eşine 330, 2 çocuğuna 165'er lira ödeniyordu. Şimdi eşe 500, çocuklarına 250'şer lira ödenecek. (Sabah)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER SPK'dan 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya 'açığa satış' cezası