En acımasız baron yakalandı

Uyuşturucu baronlarına savaş ilan edilen Meksika'da, ülkenin en acımasız ve güçlü karteli olarak bilinen ZETA örgütünün lideri Miguel Angel Trevino yakalandı

16 Temmuz 2013, Salı 12:46
A A
En acımasız baron yakalandı

ABD'nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu ve Meksika'nın arananlar listesinde ikinci sırada yer alan uyuşturucu karteli ZETA lideri Miguel Angel Trevino tek kurşuna dahi gerek duyulmadan yakalandı.

Meksikalı yetkililer, "Z-40" lakablı Miguel Angel Trevino'nun ülkenin kuzeyindeki Nuevo Laredo'da Meksika deniz kuvvetlerince gözaltına alındığını açıkladı. Trevino bir kamyonetle yolculuk yaparken, deniz kuvvetleri tarafından önü kesilerek gözaltına alındı.

Uyuşturucu baronu Trevino ile birlikte iki kişi daha yakalandı. Meksikalı yetkililer, gözaltına alınanların Trevino'nun muhasebecisi ve koruması olduğunu açıkladı. Operasyonda silahlar ve 2 milyon dolar banknotun da ele geçirildiği belirtildi.

Nuevo Laredo, ZETA örgütünün en güçlü olduğu bölgelerden biri olarak biliniyor.

ZETA örgütünün 40 yaşındaki lideri Miguel Angel Trevino'nun yakalanması için ülke genelinde ve özellikle ZETA'nın güçlü olduğu bölgelerde özel kuvvetler oluşturulmuştu.

Meksika basını Trevino'nun yakalanmasınının uyuşturucuyla mücadele eden Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto için büyük bir zafer olduğunu belirtti.

5 MİLYON DOLAR ÖDÜL

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Trevino'nun ele geçirilmesi halinde 5 milyon dolar para ödülü verileceğini açıklamıştı.

Uyuşturucu çetesi ZETA, 1990'lı yıllarda ordudan firar eden özel kuvvet birimleri tarafından kurulmuştu. ZETA içinde en kanlı eylemlerin emrini veren kişi olarak bilinen Miguel Angel Trevino ise askeri kanattan gelmiyor.

Dönemin Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, 2006 yılında uyuşturucu baronlarına savaş ilan ettiğini açıklamıştı. O tarihten bu yana uyuşturucu çeteleri arasındaki hesaplaşmalarda ve orduyla çatışmalarda 80 bin kişi hayatını kaybetti.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto geçtiğimiz yıl sonunda iktidara geldiğinde, uyuşturucu baronlarıyla savaşa devam edileceğini açıklamıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.