En iyi sonuçlar için retinol serum nasıl kullanılır? Tüm ayrıntılarıyla retinol kullanımı

A vitamininin cilt için mucizeler yaratan parçası retinol, kırışıklık karşıtı etkileriyle dikkat çekiyor. Gün geçtikçe popüler hale gelir retinol serumların kullanımı merak konusu oldu. Maksimum sonuçları elde etmek için retinol serum nasıl uygulanır? / ÖZEL - Bahar Saygılıer

27 Kasım 2021, Cumartesi 16:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Retinol serumlar nasıl kullanılır merak ediyorsanız, muhtemelen, retinolün kırışık azaltıcı faydalarını duymuşsunuzdur, ancak bu kahraman bileşenin tam olarak ne olduğunu veya cildiniz için yapabileceği her şeyi tam olarak anlayamamış olabilirsiniz

Kırışıklıklarınızı azaltma yolunda harika bir adım attınız, İşte mucize etkileriyle popüler hale gelen retinol ve kullanımı hakkında merak edilenler

Retinol , A vitamininden türetilen retinoidler olarak bilinen bileşen sınıfına aittir.

A vitamini, besinler aracılığıyla alınır. Retinol, cilt için uygun olan bir A vitamini şeklidir.

Retinol, vücudunuz tarafından A vitamininden doğal olarak üretilir ve hücre dönüşümünü artırmaya, kolajen üretimini başlatmaya ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Yaşlandıkça, kolajen üretimi gibi retinol seviyeleri de düşmeye başlar ve doğru beslenmenin yanı sıra dışarıdan destek gerekebilir. Bu noktada devreye retinol serumlar girer.

Retinol serumlar, kolajen üretimini teşvik etmek ve cilt dönüşümünü hızlandırmak, ince çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatmak ve bu süreçte akne izlerini, renk bozulmalarını ve lekeleri soldurmak için çalışır.

RETİNOL SERUMUN 4 TEMEL İŞLEVİ

RETİNOL SERUMUN 4 TEMEL İŞLEVİ

Yüz serumları arasında en popülerler haline gelen retinol serum cildiniz için 4 temel fayda sağlar. Temel amacı, ciltte hücre yenilenmesini hızlandırmak ve cildin yenilenmesini sağlamaktır.

Doğru kullanıldığında cilt için 4 temel görevi yerine getirebilir

  • Yaşlanma belirtileri gözle görülür şekilde azaltır.
  • Güneş hasarında etkilidir
  • Akne gibi durumlarla mücadele etmek için kullanılabilir
  • Pigmentasyon sorunlarını azaltır.

Retinol serumlar nasıl kullanılır? İşte adım adım rehber;

RETİNOL SERUM KULLANIMI

RETİNOL SERUM KULLANIMI

  • Etkinliğini görmek için uygulama şekli çok önemlidir

Retinol, hasarı tersine çevirme konusunda ne kadar etkiliyse, onu nasıl uyguladığınız, gördüğünüz sonuçları etkileyebilir.

  • Başlamadan önce doğru bilgi edinin

Bu ürün cildin kurumasına ve bazen kızarmasına neden olabileceğinden, retinol rejimine başlamadan önce dermatoloğunuzla konuşmanız en iyisidir. 

  • İlk defa kullanacaklar dikkat!

Çoğu dermatolog, önce içeriği düşük konsantrasyonda (%0,25 veya %0,3) içeren ürünlerle başlamanızı ve daha yüksek konsantrasyonlara geçmeden önce cildinizin nasıl tepki verdiğini görmenizi önerir.

RETİNOL SERUM NASIL KULLANILIR?

RETİNOL SERUM NASIL KULLANILIR?

Retinol'ü cilt bakım rutininize nasıl dahil edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İlk defa başlıyorsanız, düşük konsantrasyon retinol ile başladığınıza emin olun.

Retinol serum nasıl kullanılır?

Adım 1: Yüzünüzü yıkayın ve göz kremi uygulayın. Göz kremi, göz çevresindeki hassas cildin korunmasına yardımcı olacaktır.

Adım 2: Cildiniz tamamen kuruyana kadar birkaç dakika bekleyin. Bu önemlidir, çünkü cildiniznemliyse, retinol cildinize daha fazla nüfuz edebilir ve tahrişe neden olabilir. Hafif nemli cilde nemlendiriciler ve serumlar uygulamak harikadır ama asla retinol değil.

Adım 3: Retinolünüzden bezelye büyüklüğünde bir miktarı 13 nokta tekniğiyle (3 nokta alın bölgesine, 3’er nokta yanaklara, 2 nokta buruna, 2 nokta da çeneye) tüm yüzünüze eşit oranda yerleştirin ve çenenizden başlayarak parmak uçlarınızla yukarı ve dışa doğru hareketlerle uygulayın. Bir kaç dakika bekleyin.

Adım 4 : Nemlendiricinizle bitirin.

Adım 5: Retinol cildi güneşe karşı daha hassas hale getirdiğinden, ertesi sabah geniş spektrumlu bir güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Retinol serum kullanımı, etkisini bir kaç haftadan önce göstermez. Düzenli ve sistematik bir şekilde uygulanması çok önemlidir.

Peki, bu uygulamayı ne sıklıkta yapmalısınız? İşte yanıtı:


RETİNOL SERUM NE SIKLIKTA UYGULANIR?

RETİNOL SERUM NE SIKLIKTA UYGULANIR?

New York'ta Dermatolog Dr. Joshua Zeichner , 2 gecede bir yüzünüze bezelye büyüklüğünde bir retinol uygulayarak başlayın, diyor.

Cildinizin ürüne alışmasının birkaç hafta sürdüğünü unutmayın, bu nedenle ilk başta dikkatli kullanmak ve zaman geçtikçe kullanımınızı kademeli olarak artırmak en iyisidir. 

Araştırmalar, retinolün hücre yenileme etkisinin 3 aydan sonra azaldığını gösteriyor. Bu nedenle 3 ay düzenli kullanımın ardından, 3 ay ara verilmesi öneriliyor.

Cildiniz kurur veya tahriş olursa, Dr. Zeichner her üç gecede bir, hatta haftada bir kez beklemenizi önerir.

RETİNOL SERUMLARIN DİĞER ÜRÜNLERLE BİRLİKTE KULLANIMI

RETİNOL SERUMLARIN DİĞER ÜRÜNLERLE BİRLİKTE KULLANIMI

Alfa hidroksi asit (AHA), beta hidroksi asit (BHA) ve poli hidroksi asit (PHA) gibi soyucu asitler içeren ürünler cildin hassasiyetini artıracağından dolayı retinol kullanırken bu asitlere ara verilmeli. Akne tedavisinde başvurulan bir içerik olan benzoil peroksit ise etkisini azalttığı için retinol ile birlikte kullanılmıyor.

Cilt bakımınıza retinolü eklediğiniz süre boyunca cildinizin tolerasyonunun bir miktar azalacağını unutmayın ve kimyasal peeling, lazer gibi uygulamaları retinol kullandığınız dönemde yaptırmayın.

RETİOL SERUM KULLANIMI İÇİN UYARILAR

RETİOL SERUM KULLANIMI İÇİN UYARILAR

Kuruluk, gerginlik, hassasiyet ve hafif soyulma, cildin retinole adapte olmaya çalıştığı ilk haftalarda sıkça görülen ve 6 haftaya kadar sürebilen yan etkiler. Ancak cildinizin pul pul dökülme, yoğun tahriş, kızarıklık ve uzun süren yanma hissi gibi şiddetli reaksiyonlar göstermesi durumunda retinol kullanmayı bırakın ve birkaç hafta sadece cilt bariyerini onarıcı, parfüm içermeyen bir nemlendirici uygulayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Makyaj süngerleri nerelerde kullanılır? Hangi çeşidini almak gerekiyor?