Enerji Bakanı: Aliyev yanlış bilgilendirilmiş

Enerji Bakanı: Aliyev yanlış bilgilendirilmiş

19 Ekim 2009, Pazartesi 16:42
A A

Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İtalya ve Rusya ile Samsun-Ceyhan Petrol Boru  Hattı;na ilişkin mutabakat metninin imzalanması sırasında düzenlenen basın  toplantısında, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri konusunda da değerlendirmelerde  bulundu.

Yıldız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in "Azerbaycan’ın yıllardır  Türkiye’ye dünyadaki fiyatların üçte birine doğal gaz sattığı" şeklindeki
 sözlerinin, büyük olasılıkla yanlış bilgilenmeden kaynaklandığını savunarak, "Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanlış bilgilendirildiği kanaatindeyim. Doğal gazla ilgili projeleri siyasetten bağımsız olarak değerlendirmekte yarar var" dedi.

Yıldız, "Türkiye’nin Azerbaycan’dan doğal gazı yıllarca çok ucuz fiyata alması asla söz konusu değil. Türkiye’nin Azerbaycan’la imzaladığı anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihi 2007’dir. Dolayısıyla, bizim o eski fiyattan gaz almamız sadece 10 aylık bir dönemle ilgilidir. Nitekim 10 aylık sürenin ardından 2008’in nisan ayında fiyat revizyonuyla alakalı teklifimize de vermiş durumdayız. Azerbaycan’dan aldığımız doğal gazın eski fiyatta kalmaması gerektiği konusundaki düşüncemizi de muhafaza ediyoruz" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Biz Azerbaycan’ın asla zarara uğramasını istemeyiz. Fiyat revizyonuna ilişkin müzakerelerde bir ara tıkanma yaşanmıştı. Teklifimizi arttırdık. Görüşmeler sürüyor" dedi.

Yıldız, Aliyev’in Türkiye’den transit geçiş ücretinde indirim yapması gerektiğinde söz eden beyanatlarının da bilgi eksikliği içerdiğine değinerek,
 "Türkiye, doğal gaz konusunda da Azerbaycan’ı koruyan ve kollayan bir tavır  içerisinde olmuştur. Transit geçiş ücretini, diğer ülkelere oranla dost ve kardeş ülke Azerbaycan için zaten düşük tutmakta olduğumuz biliniyor" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkilerinde Azerbaycan’ın razı olmayacağı anlaşmalar içerisinde yer
 almayacağının gerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gerekse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından çeşitli vesilelerle açıklanmış olduğunu da kaydetti.

Lütfullah Göktaş / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.