Esnafa rapor parası

Rapor parasını artık Bağkurlular da alabiliyor. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle işini yapmayan ve çalışamayan esnafa, raporlu olduğu güne göre para ödeniyor. Bunun için rapor aldıktan 3 gün içinde bildirim şart

15 Kasım 2017, Çarşamba 06:34
A A
Esnafa rapor parası

YENİ HAKLAR TANINDI


Ekonominin vazgeçilmezi esnaf, sigorta konusunda genelde şanssız. SSK’lıdan daha fazla prim ödeyerek emekli olmalarına rağmen, daha düşük maaş alıyorlar. Mali zorluklar nedeniyle işyerini kapatsa, iflas etse işsizlik maaşı alamıyor. 60 gün prim yatıramazsa ne kendisi ne de ailesi devlet destekli sağlık yardımı alabiliyor. Bunca olumsuzluklara rağmen güzel gelişmeler de var ama esnaf habersiz.


İŞGÖREMEZLİK ÖDENEĞİ


İşte bu gelişmelerden ve önemlilerinden bir tanesi ‘rapor’ parası, teknik adıyla ‘iş göremezlik ödeneği’. Sosyal güvenlik reformuyla halk arasında ‘istirahat ve rapor parası’ olarak bilinen ve sadece SSK’lıların yararlandığı bu hak, Bağkurlulara da tanındı. Kendi nam ve hesabına çalışan Bağkurlu artık iş kazası ve hastalık nedeniyle rapor alıp izin yaparsa para alacak.


HANGİ ŞARTLAR VAR?


İstirahat parası almanın en önemli koşulu, iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle hastanede yatarak tedavi görmek ve rapor almak. Yani grip, nezle gibi rahatsızlıklardan dolayı çalışamayan Bağkurlu’ya para ödenmiyor. Ayrıca, Bağkurlu’nun rapor aldığı günden önceki 90 günlük sürede prim borcu olmamalı. Yasaya göre; şirket ortağı olan Bağkurlu rapor parası alamazken, muhtarlar, esnaf ve tüccarlar bu paraya hak kazanıyor.


KİM NE KADAR ALIR?


İstirahat parası, kazanca yani aylık ödenen prime göre belirleniyor. Ödeme, raporun alındığı üçüncü günden itibaren başlıyor. En düşükten prim ödeyen esnafın gülük rapor parası ayakta tedavide 39.50 lira, yatarak tedavide 29.62 lira. Buna göre 10 gün raporu olan esnaf SGK’dan en düşük 237 lira rapor parası alabilir. Bağkurlu, rapor parası alabilmek için rahatsızlığı geçince üç gün içinde SGK’ya bildirim yapacak.


PARA NEREYE YATIYOR?


Rapor paraları, rapor bitim tarihinden itibaren 20-45 gün arasında ödeniyor. Para, her ayın 8-14’ü arasında Ziraat Bankası’na yatıyor. Kesin tarihi öğrenmek için ‘Alo 170’i arayabilirsiniz. Ayrıca, ‘turkiye.gov.tr’ (e-devlet) üzerinden önce SGK hizmetlerini, ardından ‘4A/4B işgöremezlik ödemesi görme’ seçeneklerini tıklayarak sorgulama yapabilir ve ne kadar rapor parası alacağınızı görebilirsiniz.
Sıradaki haber yükleniyor...