Esnafın eylemi zamda geri adım attırdı

İstanbul'da hal girişlerine yüzde 100'e varan zam yapan İSPARK geri adım attı, zam geri alındı

29 Şubat 2012, Çarşamba 16:28
A A

Hale araçla giriş ücretlerine yapılan yüzde 100'lük zam, pazarcı esnafını ve nakliyecileri isyan ettirmişti... Bayrampaşa Hali'ndeki İSPARK zammı geri alındıAA29 Şubat

Bugün manşete çıkan haberlerin ardından İBB'den bir açıklama geldi. Açıklamada zammın ikinci bir karara kadar durdurulduğu açıklandı.Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali'ne giriş ve otopark ücretlerine İSPARK tarafından yapılan ve yarından itibaren geçerli olacak zamlı tarife, Hal Müdürlüğü ve esnafın başvurusu üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde tekrar görüşülmek üzere durduruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, kent genelindeki hallerde fiyat tarifesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile belirlendiği ve uygulandığı hatırlatıldı.

İSPARK'ın 2008 yılından itibaren zamları esnafın mağdur olmaması için uygulamadığı vurgulanan açıklamada, ancak Bayrampaşa Hali'nde kiracı olan İSPARK'ın, Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile 2012 yılında yapılan zammı, Sayıştay denetimine de tabi olduğundan uygulamak zorunda olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Bayrampaşa Hali'nde yapılan zamla ilgili Hal Müdürlüğü ve esnafın başvurusu ile karar yeniden görüşülmek üzere durdurulmuştur. Karar, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde tekrar görüşülecektir. Yeni karar açıklanana kadar eski fiyat tarifesi üzerinden uygulama devam edecektir. Şu an itibariyle Bayrampaşa Hali'nde olumsuz bir gelişme olmadığı gibi, yapılan eylemde de hal esnafı değil, herhangi bir kuruma bağlı olmayan nakliyeci kamyon sahiplerinin bireysel tutumları etkili olmuştur. İSPARK, 2008 yılında Bayrampaşa Hali'nde işletmeciliğe başladı. 2008-2009-2010 ve 2011 yıllarında Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile alınan zamlı tarife uygulanmadı. Bu 3 yıl içindeki kayıp, yaklaşık 12 milyon liradır.”

Açıklamada, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak ve ekonomik kaybın önüne geçmek için bu yıl zamlı tarifenin uygulanması gerektiği de belirtildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.