Et fiyatlarının yüksek olduğu iddiaları doğru değil

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarının yüksek olduğu iddialarının doğru olmadığını söyledi

19 Kasım 2013, Salı 21:26
A A

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Eker, TBMM Genel Kurulu'nda sözlü soru önergelerini yanıtladı. 

Devlet destekli tarım sigortasının 2006 yılında başlatıldığını belirten Eker, poliçe bedelinin yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılandığını anlattı. Devlet destekli tarım sigortası kapsamının her geçen yıl genişletildiğini dile getiren Eker, bu konudaki çalışmaların başta Hazine Müsteşarlığı olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürütüldüğünü ifade etti.

Eker, 2006'dan bu yılın Ekim ayı sonuna kadar toplam 3,4 milyon sigorta poliçesi kesildiğini belirterek, 994 milyon lira prim desteği, 1 milyar lira hasar tazminatı ödendiğini kaydetti.

Canlı hayvan ve et kaçakçılığına karşı caydırıcı önlemler alındığını ifade eden Eker, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını bildirdi. Kaçakçılığa karşı her türlü denetim ve kontrol mekanizmasının yoğun bir şekilde yürütüldüğünü söyleyen Eker, ele geçirilen canlı hayvanların en yakın kesimhanede kestirildiğini ve mülkiyetinin kamuya geçirildiğini anlattı.

Eker, et fiyatlarının yüksek olduğu iddialarının doğru olmadığını ifade ederek, bakanlığın et fiyatlarını günlük takip ettiğini vurguladı. Mehdi Eker, 26 Nisan 2010 tarihinde ortalama 16,13 lira olan dana karkas fiyatının 18 Kasım 2013 tarihi itibarıyla 16,28 lira, Ankara'da 26 Nisan 2010'da ortalama fiyatı 24 lira 24 kuruş olan kıyma fiyatının 18 Kasım 2013'de ortalama 23 lira 22 kuruş, 27 lira 29 kuruş olan kuşbaşı fiyatının 18 Kasım'da 25 lira 14 kuruş olarak belirlendiğine dikkati çekti. 

Hayvancılığa önemli destek sağladıklarının altını çizen Eker, 2002 yılında 83 milyon lira olan desteğin, bu yıl ekim sonu itibarıyla 2,3 milyar liraya yükseldiğini, bu rakamın yıl sonunda 2,5 milyar liraya ulaşacağını belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.