Ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Konut satın almak için dikkat edilmesi gereken 9 temel unsur. Bunları okumadan ev satın almayın. İşte o kritik maddeler

26 Haziran 2014, Perşembe 22:05
A A

POSTA.COM.TRKonut satın almak için dikkat edilmesi gereken 9 temel unsur. Bunları okumadan ev satın almayın. İşte o kritik maddeler

Öncelikle evi yatırım için mi oturmak için mi satın almak istediğiniz çok önemli. Eğer yatırım amaçlı konut satın almak istiyorsanız, bölgenin değerlenme oranını göz önünde bulundurmanız gerekli. Ulaşım projeleri, yüksek bütçeli kamu yatırımlarının yoğun olduğu bölgeler yatırım için ideal konut alanları olarak dikkat çekiyor.

Satın alacağınız konutun ekstra masraflarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. Eğer satın aldıktan sonra ciddi miktarda harcama yapacaksanız bu sizin için artı bir maliyet demek.

Satın alınacak konutun yönetim planının incelenerek aidat, ortak kullanım alanı gibi konular hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Çocuklar için oyun alanlarının varlığı ve otopark kapasitenin yeterliliği de dikkat edilmesi gereken hususlar.

Özellikle çocuklu aileler satın alacakları konutun semt güvenliğine dikkat etmeli. Sicili bozuk alanlarda satın alınan konutlar yaşam kalitenizin bozulmasına ve satın aldığınız evi çok düşük bir fiyata satmanıza neden olabilir.

Alacağınız konutun deprem yönetmenliğine uygun yapılıp yapılmadığına, güneş alıp almadığına, ısı yalıtımı ve ısınma şekline dikkat etmek gerekiyor. zira bu hususlar, hayatınızı devam ettireceğiniz yerde huzurunuzu ve cebinizi etkileyecek unsurlar. Eğer yatırım olarak da alacaksanız, satış zamanında bu maddeler hanenize artı puan olarak yazılacaktır.

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti de konut satın almadan önce dikkatli bir şekilde araştırılması gereken iki önemli husus. Tapu Kadastro ve belediyelerin ilgili imar birimlerinden bu kontrolleri yaparak yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz.

Konut satın alınması sürecinde bölgenin ulaşım imkanlarının dikkatli bir şekilde araştırılması gerekli. Toplu taşıma araçlarına (Otobüs, Metro, Dolmuş, Tren, Metrobüs vs.) olan mesafe hem yatırım hem de hayatınızı kolaylaştırması bakımından önemli. Kişisel araçla ulaşım dikkate alındığında da trafik keşmekeşi de göz önünde bulundurulması gereken bir diğer etkili faktör.

Satın alacağınız konutu belirledikten sonra yakın bölgede aynı şartlardaki konutlarla bir fiyat karşılaştırması yapmakta fayda var. Bu testi yaparken hem emlakçılardan hem de sahibinden konut satışı yapanlarla birkaç görüşme yapmak fikir sahibi olmanız bakımından çok önemli.

Son olarak çevre şartlarının da iyi belirlenmesi gerekiyor. Satın alacağınız konutun sanayi kuruluşlarından uzakta olması hem sağlık hem de yaşam kalitesi açısından oldukça önemli.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.