Evinizi daha iyi ısıtmanın ve ısı kaybını önlemenin yolları

Binaların çatı ve bodrum tavanlarının da yalıtıma dahil edilmesi ile kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan dış cephe yalıtımıyla enerjide %70’e varan tasarruf sağlamak mümkün. İşte evlerde ısı kaybının önüne geçilebilmesinin yolları!

25 Ekim 2021, Pazartesi 14:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kış aylarında ısınma gibi giderlerin artmasıyla aile bütçesi sarsılabiliyor. Evin metrekaresine uygun olmayan kombi seçimi, doğalgaz kullanımnda yapılan hatalar, peteklerin yanlış kullanımı, izolasyon için basit ama etkili yöntemlerinin uygulanmaması, doğalgaz faturalarının artmasına yol açıyor. 

Eviniz kentsel dönüşüm ile yenilendiyse evinize ısı yalıtımı, izolasyon yapılmış olduğundan, bu adımı hızlıca geçebiliriz. Çünkü ısıyı evin içine hapsetmenin ilk adımı doğru bir dış cephe yalıtım sistemine sahip olmak. Ayrıca iyi bir dış cephe ısı yalıtımı ile binalarda %35-50 arasında enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Ayrıca binaların çatı ve bodrum tavanları da yalıtıma dahil edilirse bu tasarruf oranı %70’lere kadar çıkabiliyor.


Peki evinizin ısısını korumak için ne yapmanız gerekiyor?

  • Pencerelerinizi ısıcamlı pencereler ile değiştirin. Pencerelerinizde kullandığınız doğrama profillerinin kalınlığının ve içindeki odacık sayılarının artırılması sıcaklığın muhafaza edilmesi için büyük bir kazanım sağlar.
  • Pencere ve kapılardaki ısı kaçaklarını ortadan kaldırın.
  • Çatınızın ve bodrum tavanlarının ısı yalıtımını yaptırın. Çıkma altlarını da ısı yalıtımına dahil edin.

  • Pencerelerinizi sık sık açıp kapatmayın. 
  • Oda büyüklüğüne uygun petek kullanın. Peteklerinizde termostatik vana kullanıldığından emin olun.
  • Evinizin büyüklüğüne göre kombi seçin. 
  • Petek ve kombi bakımınızı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bu haber kesinlikle ilginizi çekebilir: Doğalgaz faturasını nasıl azaltabilirsiniz? Doğalgaz tasarrufu yapmanın etkili yöntemleri

Son olarak şunu belirtmekte yarar var: Yeni yapılan binalarda merkezi ısınma sistemi uygulanması büyük bir avantaj yaratır. Evinizi değiştirmek istiyorsanız bunu dikkate alın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha önce duymadığınız ilginç bilgiler