Facebook'u kurdu, zenginler tahtına oturdu

Facebook'u kurdu, zenginler tahtına oturdu

Hisselerini halka arz eden Facebook'un kurucusu ve CEO'su Zuckerberg, zenginler listesinde sıçrama yaptı

18 Mayıs 2012, Cuma 10:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Facebook’un Nasdaq borsasında bugün başlayacak ilk gün işlemleriyle hisse değerini 104 milyar dolara çıkarmasını bekliyor. Hisselerin değeri patlarsa, şirketin kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in borsadaki ilk günün ardından servetini 40 milyar dolara çıkarabileceği ifade edildi.

Böyle olması halinde, Zuckerberg Forbes listesinde 39 milyar servete sahip olan Warren Buffet’ı geride bırakarak en zengin ikinci ABD’li olacak. 59 milyar dolarla Bill Gates’in birinci olduğu listede, Oracle CEO’su Larry Ellison 35 milyar dolar ile üçüncü durumda.

BİN MİLYARDER ÇIKTI

Analistler, Facebook’un halka arzı sayesinde şirketin bin ortağının milyarder olduğunu belirtti. Bu kişiler arasında Facebook’un kurucuları ve yöneticileri ilk sırada yer alıyor.

Zuckerberg ile Harvard Üniversitesi’nde oda arkadaşı olan 27 yaşındaki Dustin Moskovitz, 5.1 milyar dolar gelir elde etti. Facebook’un ilk teknoloji şefliği yapan Moskovitz, bir diğer Facebook çalışanı Justin Rosenstein ile şirketi 2008 yılında terk ederek Asana yazılım şirketini kurmuştu.

Facebook’la kavgalı olan bir diğer kurucusu Eduardo Saverin ise sahip olduğu yüzde 4 hisseyle 3.8 milyar dolar elde etmesi bekleniyor. Saverin, halka arz öncesinde 2.7 milyar dolar servete sahipti. Facebook’a 2004 yılında 500 bin dolarlık yatırım yapan PayPal kurucularından Peter Thiel, 2.7 milyar dolarlık servete ulaşırken, onun tavsiyesiyle Zuckerberg’in işe aldığı Napster’ın kurucusu Sean Parker, 2.8 milyar dolarlık servetini sattığı 10 milyon hisse ile artırdı.

Parker, işe alındıktan bir yıl sonra “partilerden çıkmadığı” gerekçesiyle görevinden alınmıştı. Halka arz, Facebook’un operasyon direktörü 42 yalındaki Sheryl Sandberg’i de milyarder yaptı. Google’dan 2008’de Facebook’a geçen Sandberg, 27 milyon hisse satışı gerçekleştirdi. Rusya’nın en zengin insanoı olan Alişer Usmanov, Digitak Sky yatırım şirketinin sahip olduğu 85.6 milyon hissenin yüzde 80’i kontrol ediyor. Digital Sky’ın, halka arzda 45.7 milyon hisse sattığı ve ileriki aylarda daha fazla satabileceği belirtildi. Facebook kurucularından 28 yaşındaki Christopher Hughes, sahip olduğu 22 milyon hisseyi satarak 836 milyon dolar gelir elde etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi kira fiyatlarını uçurdu! O ilçelerde yüzde 50 zam geldi