Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın kimdir? Faruk Yalçın’dan kızına ne kadar miras kaldı?

Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın kimdir? Faruk Yalçın’dan kızına ne kadar miras kaldı?

Forbes’in 2005 “en zenginler” listesinde 21. Sırada yer alan Faruk Yalçın dudak uçuklatan mirasıyla gündemde. 2008’de vefat eden Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın internette merak edilen isimler arasında. Peki, Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın kimdir? Faruk Yalçın’dan kızına ne kadar miras kaldı? İşte Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın ile ilgili detaylar…

04 Temmuz 2019, Perşembe 12:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sosyetik güzel Süreyya Yalçın son günlerde babası Faruk Yalçın’dan kalan miras ile gündeme geldi. Süreyya Yalçın’a Aralık 2008’de vefat eden babası, NATO müteahhidi olarak anılan Faruk Yalçın’dan yüklü miktarda miras kalmıştı. Süreyya Yalçın’ı 4 kardeşi mirastan men etmek istemiş, mahkeme 10 yıl sürmüştü. Geçtiğimiz aylarda mahkeme sonuçlandı ve Süreyya Yalçın 97 milyon miras almaya hak kazanmıştı. Peki, Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın kimdir? Faruk Yalçın’dan kızına ne kadar miras kaldı? İşte Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın’ın hayat hikayesi…

FARUK YALÇIN KİMDİR?

Faruk Yalçın, 23 Nisan 1923 yılında Ergani’de doğdu. 1923’te doğan Faruk Yalçın, babasının asker olması nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanını gezdi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın dayısı ve kulüp asbaşkanı Neşet Yalçın'ın amcası. Babası, Ergani’de belediye başkanlığı da yapmış olan Ergani’nin Maden mutasarrıığına bağlı olduğu dönemdeki ilk belediye başkanı Osman Nuri Yalçın’ın oğlu, Neşet bey olarak bilinen Neşet Yalçın’dır. İlkokul’u Ergani’de, orta okulu Diyarbakır’da, liseyi Ankara’da başlayarak İstanbul Alman Lisesinde tamamladı. Liseyi bitirince Almanya’ya gönderilen on öğrenciden biri oldu.

Devlet Demiryolları bursunu kazanması hayatının dönüm noktasıydı. Kazandığı burs sayesinde İsviçre’ye giderek mühendislik eğitimi aldıktan sonra 1950’li yılların başlarında ülkesinde döndü. Türkiye’nin yalnızca en önemli iş adamlarından biri değil; aynı zamanda bir doğa sevdalısı, hayvan sever ve eğitim gönüllüsü olarak tanındı.

İlk şirketini İsviçre’de kurarak bir süre Almanya bağlantılı olarak işlerini geliştirdi. 1963 yılında Türkiye’ye döndüğünde, çokuluslu şirketlere müşavirlik yapıp kendi ilk şirketi İNTEC’i de kurdu. Bunu başka şirketler takit etti. Uzun yıllar NATO’ya yaptığı işlerden ötürü “NATO Müteahhidi” diye anılmaya başlandı. 30 yılı aşkın bir süre Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde büyük inşaat projelerine imza atarak, Forbes dergisinin 2005 yılında yayınladığı “en zenginler” listesinde beş milyar doları aşan servetiyle 21. sırada, dünyanın da 721. zengini arasında yer aldı. Faruk Yalçın’ın çocukları ve kardeşine ait yirmi civarında rma bulunmaktadır. Daha önceleri mütevazı hayat süren Faruk Yalçın, yeğeni Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı olmasıyla basında duyulur hale geldi. Fenerbahçe Spor’a olan ilgisi nedeniyle hep Aziz Yıldırım’ın arkasında yer alarak ve çok zaman gizli başkan diye anıldı.

1993’te doğa ve hayvan tutkusunu toplumla paylaşmak amacıyla Darıca’da Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olan, bugünkü adıyla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nı kurdu. Biyoloji alanında araştırmalar yaparak bitki ve hayvan bakımı üzerine 21 kitap yazdı. Faruk Yalçın, 1 Aralık 2008 yılında hayata gözlerini yumdu.

SÜREYYA YALÇIN KİMDİR?

Süreyya Yalçın, 1984 yılında dünyaya gelmiştir. 2008 yılında hayata gözlerini yuman Faruk Yalçın'ın kızı olan Süreyya Yalçın, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski başkanı Aziz Yıldırım'ın da kuzenidir. Aslen Diyarbakır Ergani'li olan merak edilen isim, servetiyle Forbes listesine de girmeyi başarmıştır. 2005 yılında Kerem Dürüst, 2008 yılında Önder Bekensir ile evlilik yaşayan Süreyya Yalçın, 2016 yılında ise Antakyalı işadamı Ozan Baran ile evlenmiştir. Süreyya Yalçın 2016’dan bu yana Amerika-Miami’de yaşıyor.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anya Taylor-Joy: Garip göründüğümü düşünüyorum