Filiz Akın: Dünya standartlarını yakaladığımız bir sinemamız var

Yeşilçam oyuncusu Filiz Akın, 'Bugünün sinemasını muhteşem buluyorum. Dünya standartlarını yakaladığımız bir sinemamız var. Yeşilçam'la başlayan bu süreçte biz de bir dönem bayrak taşıdık ve teslim ettiğimiz yerden çok daha güzel yerlere geldi' dedi

18 Nisan 2018, Çarşamba 12:54
A A
Filiz Akın: Dünya standartlarını yakaladığımız bir sinemamız var
Üsküdar Belediyesi'nce Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri" programının bu ayki konuğu Türk sinema tarihinin bir dönemine damga vuran Filiz Akın oldu.

Sağlık durumuna ilişkin sorulan soruya cevap veren Filiz Akın, 7 aydır hastanede olduğunu, kalabalık yerlere girmemesi gerektiğini fakat rahatsızlığına ve geçirdiği operasyonlara rağmen sağlık durumunun şu an daha iyi olduğunu ifade etti.

''SİNEMA BENİ BIRAKSAYDI BENİM İÇİN TRAVMA OLURDU''

Sinemadan ayrılmasının kendisini üzüp üzmediğinin sorulması üzerine Filiz Akın, "Bu kararı kendim aldığım için beni rahatsız etmedi, özlem duymadım. Sinema beni bıraksaydı benim için bu bir travma olurdu." diye konuştu.

Filiz Akın , bugünkü Türk sinemasını çok beğendiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bugünün sinemasını muhteşem buluyorum. Dünya standartlarını yakaladığımız bir sinemamız var. Yeşilçam'la başlayan bu süreçte biz de bir dönem bayrak taşıdık ve teslim ettiğimiz yerden çok daha güzel yerlere geldi. Yeni oyuncular, gençler hepsi eğitimli. Dünyanın büyük festivallerinden en büyük ödülleri almak çok büyük bir başarı, hepsiyle gurur duyuyorum. Dizilerimiz de filmler kadar önemli. Dizilerimizin satılmadığı ülke kalmadı, bu büyük bir başarı. Dizileri biraz da Yeşilçam dönemine benzetiyor ve gurur duyuyorum."

"SADRİ ALIŞIK GİBİ AKTÖRLER ŞİMDİ VAR MI BİLMİYORUM"

Sadri Alışık ile film setinde yaşadıkları bir anısına değinen Filiz Akın, "Sadri Alışık hakikaten bir fenomendir. Bir an gülerken birden başka bir şey söyler ağlamaya başlardınız. Ben şimdi öyle aktörler var mı bilmiyorum." dedi.

Sadri Alışık'ın "Bu da mı gol değil" dediği meşhur sahneyi hatırlatan Filiz Akın, o bölümde rolleri olmamasına rağmen çekimleri izlerken hep birlikte ağlamaya başladıklarını dile getirdi.

"Biz çekim olduğunu bildiğimiz halde ağladık" diyen Filiz Akın, şöyle devam etti:

"Bitti sonra bize döndü ve 'Ne var, niye ağlıyorsunuz?' dedi. O kadar rolün içine girmiş olan bir insandı ki, muhteşemdi. Her düşündüğümde gözlerim dolar. Oyuncu olarak bu kadar renkli, bu kadar her şeyi oynayıp seyirciye aktarabilen bir insan dünyada azdır."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.