'Fındığınızı altın gibi saklayın'

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Doğu Karadeniz'de geçen mart ayı sonunda etkili olan zirai don nedeniyle bu sezon düşük rekolte oluştuğunu belirterek, serbest piyasada fiyatı artması beklenen fındığın üreticiler tarafından saklanmasını istedi

06 Ağustos 2014, Çarşamba 15:47
A A
'Fındığınızı altın gibi saklayın'

Cörüt, makamında düzenlediği basın toplantısında, 25 Temmuz’dan bu yana fındık hasadının yapıldığını hatırlattı.

Fındığını erken hasat edenlerin ürünlerini harmanlayıp kurutmaya başladığını, bu işlemleri daha da erken bitirenlerin ürünlerini pazara indirdiğini anlatan Cörüt, pazara erken indirilen her fındığın, ürünün serbest piyasadaki fiyatını düşüreceğini savundu.

Zirai donun fındık rekoltesini düşürdüğünü, Ordu bölgesinde resmi kurumların yaptığı tespit sonucunda 9 ilçede sıfır rekolte bulunduğunu dile getiren Cörüt, şöyle devam etti:

"Özellikle sahil ve orta kesimde fındık hasat döneminin sonuna gelinmiş durumda ancak bahçesine giren binlerce üretici hayal kırıklığına uğruyor. Çünkü fındık yok denecek kadar az. Hasadını erken bitiren üreticileri de görüyoruz. Bu üreticilerimiz belki ihtiyaçlarından olsa gerek ürünlerini erken pazara indirmiş durumda. Serbest piyasada fındığın kilosu 10 lira. Biz bu fiyatın buralarda kalmayacağını da biliyoruz. Üreticilerimiz bu sezon biraz daha sabırlı olsunlar. Ürünlerini hemen pazara indirmesinler. Fındık pazara ne kadar geç indirilirse fiyatlar da o kadar artacaktır."

'BU YIL FINDIK ALTIN DEĞERİNDE'

Fındığın rekoltesinin düşük olması nedeniyle ürünün bu yıl adeta altın değerinde olduğunu ifade eden Cörüt, şunları kaydetti:

"Bu yıl fındık altın değerinde. Biz fındık fiyatının önümüzdeki 4-5 ay içerisinde en az 15 lira seviyelerine kadar çıkacağını bekliyoruz. Hatta bazı üreticilerimizin beklentisi 20 lira. Bu nedenle fındık altın gibi önemli oldu bu sezon. Üreticilerimiz nasıl altınlarını yastık altında saklıyorsa fındıklarını da evlerinin bir odasını boşaltıp orada saklasın. Kesinlikle ürünlerini emanete vermesin. Fındıklarını erken satmasın. En azından ocak ayına kadar ürünlerini bekletsin. Çünkü piyasada fındık hiç yok."
Cörüt, üreticileri hırsızlara karşı da uyararak, bütün üreticilerin ürünlerini güvenli yerlerde saklamalarını istedi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...