Fiyatlara '10 numara' ayarı

TŞOF Başkanı Apaydın, ''Taşıma söktörü, fiyatları motorine göre değil, 10 numara yağa göre hesaplıyor'' dedi

30 Temmuz 2012, Pazartesi 13:36
A A

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, 10 numara yağın halen önlenemediğini belirterek, bu ürünün hem satıldığını hem fatura kesildiğini hem de kullanılmaya devam edildiğini kaydetti.

Ağır vasıta araçların yüzde 80'inin bu yağı halen kullandığını vurgulayan Apaydın, ''Araç sahipleri, 10 numara yağ araçlarının deposunda bulunduğu zaman cezalandırılıyor. Ya satılmasın ya da normal prosedürleriyle akaryakıt istasyonlarında satılsın, korsan olmasın'' diye konuştu.

Apaydın, motorin ile 10 numara yağ arasında fiyat farkı bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bu fark, taşıma fiyatlandırmalarında önem taşıyor. Kamyon, tır ve hatta 400 bin avroya alınan otobüslerde bile 10 numara yağ kullanılıyor. İş çevreleri, yük taşıyan, yolcu başına bilet kesen firmalar, motorine göre değil bu yakıt türüne göre hesaplamıştır paralarını. Gelir ve giderlerini buna göre hesaplıyor.''

Zafer Akpınar / AA


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.