Fransa, "Güney Akım"a ortak oldu

Fransa, "Güney Akım"a ortak oldu

27 Kasım 2009, Cuma 16:11
A A

Fransa, Nabucco projesine alternatif olarak gösterilen Rusya’nın Güney Akım (South Stream) doğal gaz projesine ortak oldu.

Fransa Başbakanı François Fillon ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin arasında Paris yakınlarındaki Rambouillet Şatosunda yapılan görüşmede taraflar, söz konusu projeye ilişkin anlaşmayı imzaladı.

Paris’in projede yüzde 10 hisse ile yer almasını öngören anlaşmaya Putin ve Fillon’un himayesinde, Rus petrol ve gaz dağıtım şirketi Gazprom ile Fransız EDF firmaları temsilcileri imza attı.

Rusya’nın projesinde ayrıca İtalyanlar da yer alıyor.
Putin ve Fillon başkanlığında bugün yapılan görüşmelerde, iki ülke arasında, özellikle enerji, otomotiv, ulaştırma ve ilaç sanayisi alanlarında yapılacak işbirliği, öncelikle masaya yatırıldı.

Fransız basını, iki lider arasındaki dünkü akşam yemeğinde, Fransa’nın ürettiği, savaş helikopterleri taşıyan büyük savaş gemisinin satışı konusunun da gündeme geldiğini yazdı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.