Gaz ve şişkinliğe birebir! Yoğurt ya da su ile karıştırıp yiyince...

Karın bölgesinde meydana gelen gaz ve şişkinlik kimi rahatsız etmez ki... Özellikle sosyal yaşantımızda çoğumuzu zor durumda bırakan gaz problemi daha çok aşırı yutulan havadan ve yediğimiz yiyeceklerden kaynaklanır. Peki bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün mü? İşte "Ne yesem gaz yapıyor" diyenlere Dr. Fevzi Özgönül'den gaz giderici bitkisel tarif...

29 Ocak 2019, Salı 16:37 Son Güncelleme:
A A

Gaz giderici bitkileri kullanarak gaz probleminizden kurtulmak mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı...

Gazlar, insanların sindirim sistemlerinde meydana gelir. Sindirim kanalında oluşan gaz nedeniyle çıkan sesler, bazı zamanlar insanları utandırıcı ve rahatsız edici biçimlere sokabilir. Bunlardan kurtulmanız için bazı faktörlere dikkat etmeniz gerekiyor. Aşırı yutulan havadan ve yediğiniz yiyeceklerden içeceklerden kaynaklanan durumlar olabilir. 

Her insanda görülebilecek olan mide gazı rahatsızlığı, sindirim sistemi ile on iki parmak bağırsağına kadar olan boşlukta sıkışma yaratan gazlardır.


Gaz, herkesin yaşadığı bir şey olmasına rağmen bazı insanlar için diğerlerine göre daha fazla sorun çıkartır. Aşırı gaz bazen rahatsız edici olmaya başlayabilir veya ağrılı bile olabilir.

Yine de beslenmenizde yapacağınız bazı basit değişiklikler gaz oluşmasını önleyebilir ve aynı zamanda sindiriminize yardımcı olabilir. Reçete gerekmeksizin uygulayabileceğiniz gaz giderme yöntemlerine ek olarak mutfaklarda yaygın olarak bulunan bazı malzemeler, gazı doğal yollarla iki kat fazladan gidermenize yardımcı olabilir.

İlk yapılması gerekenlerden biri sindirime yardımcı gıdaların tüketimidir. Bu sayede gazın vücuttan hızlıca atılmasında yardımcı olursunuz. Çok yağlı, şekerli gıdaları tüketmemeye özen göstermekte ise fayda var.

Şimdi gelelim gaz giderici yoğurt tarifine. Dr. Fevzi Özgönül bu karışımın, özellikle gaz yapan yiyecekler yenildikten sonra tüketilmesini öneriyor. İşte o tarif:

GAZ GİDERİCİ YOĞURT TARİFİ

GAZ GİDERİCİ YOĞURT TARİFİ

Malzemeler:


-1 çay kaşığı rezene tohumu


- 1 çay kaşığı dereotu tohumu


-1 çay kaşığı Frenk kimyonu


-1 çay kaşığı anason ve yoğurt


Yapılışı: Kasenin içine belirtildiği miktarda malzemeleri koyup karıştırın ve yemek sonrasında tüketin.


İsteyenler yoğurt yerine su ile de karışım yapabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (23 Ocak 2020)