Gebze-Halkalı banliyö hattının ücreti ne kadar?

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Gebze-Halkalı banliyö tren hattında dün ilk sefer saat 06.00’da başladı

14 Mart 2019, Perşembe 08:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar
ÜCRET İADESİNE DİKKAT

ÜCRET İADESİNE DİKKAT

İlk gün seferlerin başlamasıyla birlikte Marmaray ücret tarifesi de açıklandı. Buna göre Gebze-Halkalı arası tam biletler için toplam yolculuk ücreti 5.70 TL. Bu rakam indirimli biletler için ise 2.75, diğer indirimli biletler için 4 TL. Ancak burada en önemli konu ‘ücret iadeleri.’ İneceğiniz durakta mutlaka kartınızı elektronik geçiş sistemlerinde okutmanız gerekiyor. Böylece yolculuğunuz hesaplanarak ücret iadesi gerçekleşiyor.

Gebze-Halkalı arasında seyahat eden yolcular Metrobüs’te olduğu gibi duraklardaki iade makineleri sayesinde gittikleri durak kadar ücret ödeyecek. Buna göre en az ücret 1-7 durak arasında alınacak. 7 durak ve sonrasında ise yolculuk ücreti artacak, tam İstanbul Kart için, 1-7 istasyon 2,60 TL, 8-14 istasyon 3,25 TL, 15-21 istasyon, 3,80 TL, 22-28 istasyon 4,40 TL, 29-35 istasyon 5,20 TL, 36-43 istasyon 5,70 TL. iken Öğrenci için ise, 1-7 istasyon 1,25 TL, 8-14 istasyon 1,55 TL, 15-21 istasyon, 1,80 TL, 22-28 istasyon 2,10 TL, 29-35 istasyon 2,50 TL, 36-43 istasyon 2,75 TL.

115 DAKİKA

115 DAKİKA

Sabah saat 06.00’da Gebze’den başlayan yolculuğumuz tam 115 dakika sürdü. Saat 07.55 itibariyle tren Halkalı banliyö istasyonuna ulaştı. Gebze-Halkalı arasında da Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikada aşıldı. Söğütlüçeşme-Yenikapı arasındaki mesafe ise 12 dakika sürdü.

43 İSTASYON İÇİN AYRI YÖNLENDİRME

43 İSTASYON İÇİN AYRI YÖNLENDİRME

Gebze-Halkalı arasında 43 istasyon bulunması nedeniyle yönlendirmelerin de sayısı fazlaydı. İlk gün olması sebebiyle birçok istasyon görevlisi de vatandaşlara yardımcı oldu. Yönlendirmelerin sayısının hızlı tren seferleriyle birlikte artacağı belirtildi.

İNTERNET KULLANIMI

İNTERNET KULLANIMI

İstanbul'daki toplu taşımada en önemli konuların başında internet kullanımı geliyor. Özellikle yer altından giden birçok metro hattında internet hizmeti alınamıyor. Ancak Gebze-Halkalı hattında Ayrılıkçeşmesi’nden Yenikapı’ya kadar olan tüm duraklarda interneti kesintisiz kullanmak mümkün. Bazı yolcuların dizüstü bilgisayarları ile internete bağlanarak çalıştığı gözlendi.

EN YOĞUN DURAKLAR

EN YOĞUN DURAKLAR

Banliyö hattında metro ile bağlantılarının olduğu duraklar yoğun şekilde kullanılıyor. Bu durakların başında Söğütlüçeşme, Ayrılıkçeşmesi, Üsküdar, Bostancı, Sirkeci, Yenikapı, Kazlıçeşme geliyor. Ayrıca Halkalı istasyonundan da banliyö hattını kullananların sayısı oldukça fazla. 

İSTANBULLULARIN HAYATINI NASIL ETKİLEYECEK?

İSTANBULLULARIN HAYATINI NASIL ETKİLEYECEK?

- Özellikle sahil yolu ve E-5 trafiğini rahatlatması bekleniyor.

- Bakırköy ve Kadıköy gibi önemli caddelerin bulunduğu noktalarda insan trafiğini arttıracak.

- Birçok belediye otobüsü ve dolmuş trafikten çekilecek.

- Yüksek hızlı trenin daha fazla kullanılmasını sağlayacak.

- Aktarmasız bir şekilde seyahat imkanı sağlayan banliyö hattı iş çıkış saatlerinde metrobüs, tramvay ve metrolardaki kalabalığı azaltacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Elektrik faturasını azaltmak için en garantili yöntemler