Geniz eti çocuklarda zekayı etkiliyor!

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Bekir Sivri, geniz eti ve bademcik sorunlarının hastanın günlük yaşantısını etkilediği gibi, okul çağındaki çocukların başarısını da ciddi oranda etkilediğini belirtiyor

06 Aralık 2014, Cumartesi 16:28
A A
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Bekir Sivri, geniz eti denilen dokunun burun arkasında bulunan geniz bölgesinde olan bademcik ile aynı özellikleri taşıyan bir doku olduğunu söyledi. Normalde tüm çocuklarda olan geniz eti tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları ve allerji nedeniyle büyüyebilmekte bunun sonucunda burun tıkanıklığına yol açarak çeşitli sağlık problemleri oluşturabilmektedir.
 
Geniz eti rahatsızlıkları çocukların psikolojisini, sosyal hayatını, okuldaki başarısını bile olumsuz etkileyebilen ve zamanında tedavisi yapılmazsa geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilen ihmal edilmemesi gereken önemli bir sağlık problemidir.
 
BÜYÜME HORMONUNU ETKİLİYOR
 
Çocuklarda geniz eti problemi, genellikle çocukların gece ağzı açık bir şekilde uyumaları ve horlamaları ile kendini göstermektedir. Ağız kenarından akan salyalar da geniz eti varlığının göstergesi olabilir. Uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk nedeniyle okul başarısı olumsuz etkilenmekte ve çocuklar sosyal yaşamdan uzaklaşmaktadır.
 
Geniz eti büyük olan çocuklarda uyku kalitesinin iyi olmamasından dolayı büyüme hormonu az salgılanmakta ve gelişme geriliklerine yol açabilmektedir. Gece boyunca iyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda, davranış bozuklukları, kronik sinüzit oluşabilir. Bununla birlikte durmayan öksürük, burun solunumu yapamadıkları için vücutta hissedilemeyen sıvı kaybı, ağız kokusu, çene bozukluğu, ağız ve çenede daralma, dişlerde gelişim bozukluğu ve çürüme meydana gelmektedir.
 
DAVRANIŞ BOZUKLUĞU DA YARATABİLİR
 
Çocukların geniz etlerine zamanında müdahale edilmediğinde, ilerleyen yaşlarda diş problemleri de ortaya çıkmaktadır.Gece kaliteli uykusunu alamaması sonucu çocuk normale göre daha asabi ve yaramaz olur. Davranış bozukluklarından hiperaktiviteye kadar birçok sorun yaşanabilmektedir
 
Op.Dr.Bekir Sivri, bu rahatsızlığın, yalnızca sağlık açısından değil psikolojik açıdan da sıkıntı yaratabildiğini vurguladı: "Hastalığın teşhisi konusunda özellikle ailelerin özen göstermesi gerekmektedir. Ağız açık bir şekilde uyuma, horlama, sık üst solunum yolu enfeksiyonu gibi belirtilerde vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır."
 
Op. Dr. Bekir Sivri, geniz eti hastalıklarının tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanması gerektiğini, uygulanan ilaç tedavisine rağmen sonuç alınmayan durumlarda ise cerrahi tedavinin gerekli olduğunu belirtti.
 
Ameliyat sürecine değinen Op. Dr. Bekir Sivri , "Geniz eti ameliyatı çocukta genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında hastanın ağzı açılarak, küçük dilin, yumuşak damağın üst kısmında geniz bölgesinde bulunan büyümüş vaziyetteki geniz eti küret denilen bir alet vasıtasıyla çıkartılır. Yaklaşık 10 dakika süren basit bir ameliyattır. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra taburcu edilir .5-6 günlük bir iyileşme periyodundan sonra hasta sosyal yaşamına geri dönebilir" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.