Gıda alejisinin sebebi şehir yaşamı!

Şehirde yaşayan çocukların gıda alerjisi riskinin kırsal kesimdekilere göre daha fazla olduğu belirlendi

09 Haziran 2012, Cumartesi 15:31
A A
Gıda alejisinin sebebi şehir yaşamı!

ABD'de yapılan, 18 yaşın altındaki 38 bin 465 çocuğun katıldığı araştırma şehirde yaşayan çocuklarda gıda alerjisine daha fazla rastlandığını, ayrıca bu çocukların fıstık ve kabuklu deniz hayvanlarına alerjisinin iki kat fazla olduğunu gösterdi. Araştırmada, şehirde yaşayan çocukların yüzde 9,8'inde, kırsal kesimdekilerin ise 6,2'sinde gıda alerjisi olduğu belirtildi.

Araştırmaya imza atanlardan Ruchi Gupta, bu durumun çevrenin gıda alerjisinin gelişiminde etkili olduğunu gösterdiğini, benzer durumların daha önce astım hastalığında da görüldüğünü vurguladı.

Çevresel etkenlerin daha iyi anlaşılmasının gıda alerjisini önleme çabalarına yardım edeceğini belirterek, bir sonraki adımda bu etkenlerin belirlenmesine yoğunlaşacaklarını ifade etti.

En fazla gıda alerjisinin görüldüğü bölgeler, Nevada, Florida, Georgia, Alaskta, New Jersey, Delaware, Maryland ve Columbia olarak sıralandı. Araştırma, "Clinical Pediatrics" dergisinin bu ayki sayısında yayımlandı.

 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.