Göç etmeyen balıklar fiyatları uçurdu

Akdeniz, Ege ve Marmara'dan üremek için ilkbaharda Karadeniz'e göçen balıkların, Ege'ye dönüş göçünün henüz başlamadığı, bu nedenle yakalanan balık miktarının az, fiyatların ise yüksek seyrettiği bildirildi.

16 Eylül 2011, Cuma 11:03
A A

Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, takvimler eylülün ortasını göstermesine rağmen, hava sıcaklıklarının hala yüksek olduğuna dikkati çekti.

Dalarel, sıcak havalarda balıkların denizde dağınık olduğunu, havalar soğudukça bir araya toplanarak güneydeki sıcak denizlere doğru göç etmeye başladıklarını ifade ederek, "Akdeniz, Ege ve Marmara’dan üremek için ilkbaharda, özellikle nisan ayında Karadeniz’e göçen balıkların, geriye dönüş göçü başlamadı. Daha erken. Marmara’ya balık akını henüz başlamadı. Ucuz balık için eylül sonu, ekim başını bekliyoruz" diye konuştu.

Bu durumun sıcaklık derecesinin yanı sıra, rüzgar ve akıntıların durumundan da kaynaklanmış olabileceğini belirten Dalarel, avlanan balık miktarı az olunca, fiyatların da doğal olarak yüksek seyrettiğini dile getirdi.

Dalarel, Marmara’da, şu anda hamsinin kayda değer miktarda avlandığını, fiyatının 5-7 lira arasında değiştiğini kaydederek, lüfer ve palamutun ise çok pahalı olduğunu vurguladı.

Gemlik Balık Hali’nde iri palamudun çiftinin 25-30, lüferin ise tanesinin 15-20 liradan satıldığını anlatan Dalarel, kuzey rüzgarlarıyla denizin iyice soğumasının ardından, balık göçünün hız kazanacağını, ay sonuna doğru hamsinin yanı sıra lüfer ve palamut başta olmak üzere, daha bol balık avlamayı umduklarını dile getirdi.

Bursa’da tezgahlarda yer alan bazı balıkların ise fiyatları ise şöyle:

Balık (kilo) Fiyat/TL
--------------- --------
Hamsi 10
İstavrit 7-10
Levrek 22
Tekir 18
Uskumru 10
Mezgit 16-18
Sardalya 6
Palamut (tane) 10-18
Lüfer (tane) 25

Haluk Yüksel - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.