Google'dan çıplak kadın skandalı

Google'ın dünyadaki büyük şehirleri yerden çektiği 360 derecelik fotoğraflarla gösteren Google Street View uygulamasında bir skandal daha ortaya çıktı

13 Eylül 2011, Salı 12:55
A A

Google'ın özel kameralarla donatılmış aracı Miami sokaklarında dolaşırken çıplak bir kadının fotoğraflarını çekti. Kadın, bir evin ön bahçesinde elinde, içinde su olduğu düşünülen bir şişeyle dururken görülüyor.

Kadın, Google aracı geçerken, yüzünü yıkamak amacıyla gözlerini kapatıp başını eğiyor. Dolayısıyla çekilen görüntüde, kadının tüm vücudu görünmesine rağmen yüzü belli olmuyor.

SANSÜRDEN NASIL KAÇTIĞI BİLİNMİYOR

Google Street View, aldığı tepkiler üzerine genellikle araç plakaları gibi görüntüye takılanların kimliklerini ortaya koyabilecek bilgileri sansürlüyor. Ancak bu çıplak karenin Google'ın sansüründen nasıl kaçtığı ise bilinmiyor.

Google, Street View yüzünden, aralarında Almanya'nın da bulunduğu pek çok Avrupa ülkesinde, hizmetin insanların özel hayatını ihlal ettiği gerekçesiyle eleştirilmiş, Çek Cumhuriyeti'nde yasaklanmıştı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.