Görme engelli genç kızın başarısı

Spor kulubü başkanının isteği üzerine 3 yıl önce judo yapmaya başlayan genç kızın başarısı dikkat çekiyor

01 Eylül 2009, Salı 12:07
A A

Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonunca Macaristan’da düzenlenen Avrupa Judo Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan görme engelli Gülhan Kılıç (20) ve Spor Kulübü Başkanı Satılmış Çetinkuş, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan’ı ziyaret etti.

Görsem Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Çetinkuş, ziyarette yaptığı konuşmada, Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonunun (IBSA) faaliyet programında yer alan Büyükler Avrupa Judo Şampiyonasının 1-7 Temmuz’da Macaristan’ın Debrecen kentinde gerçekleştirildiğini anımsattı.

Toplam 22 ülkenin katılımıyla yapılan şampiyonada bayanlar 52 kiloda Eskişehirli Gülhan Kılıç’ın bronz madalya elde ettiğini ifade eden Çetinkuş, şöyle konuştu: "Türkiye daha önce bu alanda hiç resmî maç kazanamadı. Bu nedenle Gülhan’ın madalyası Türk görme engelli spor tarihinde bir ilk oldu. Zorla başlattık; ama sonu çok güzel oldu. Türkiye’den 14 sporcu ile katıldı. Burada üç bronz madalya kazandık. Gülhan, uluslararası ilk resmî maçında derece kazandı. Sponsor bulmakta güçlük çekiyoruz. Bize kimse sponsor olmak istemiyor. Görme engellilere sponsor olunca isimlerinin duyulamayacağını düşünüyorlar. Eskişehir’den hiç sponsor bulamadık. Macaristan’daki şampiyonaya federasyonun katkılarıyla gittik. Maddî ve manevî desteğe ihtiyacımız var."

2,5 AY SONRA TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU

Çetinkuş, yüzde 95 görme engeli bulunan Gülhan’ın üç yıl önce spora başladığını belirterek, "Gülhan, çok çalışıyordu. Türkiye’de 12 ay boyunca idmanlarını aksatmayan tek sporcu. Haftada 4 gün 8 saat idman yaptı. Başarısını buna borçlu" dedi.

Gülhan’ın ailesinin işi olmadığını, bu nedenle de spora yoğunlaştığını anlatan Çetinkuş, şöyle devam etti: "Gülhan’ın spora başlaması çok zor oldu. Hem görme engelli hem de kız çocuğu denildi. Evden çıkmasının doğru olmayacağı söylendi. Babası bir kereye mahsus gönderebilirim dedi. Eğer başarısız olursa spor hayatı başlamadan bitecekti. Bunun üzerine 2,5 ay gece gündüz çalıştırdık. Amasya’da Türkiye şampiyonu oldu. Babası bunu yapmakta çok geç kalmışım diyerek kafasını duvarlara vurdu. Şu anda Gülhan’ın spor yapması için kendisi zorluyor. İnşaatlarda çalışan babası çoğu zaman işsiz. Gülhan’ın başarısı kardeşi de 2 ay önce judo yapmaya başladı.

2012 Londra Olimpiyatlarına hazırlanması için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü maaş başladı. Daha önce iki Türkiye şampiyonluğu var. Spordaki başarının yanı sıra eğitimine de devam etmek istiyor. Liseyi kendi imkânlarıyla dışardan bitirmiş. Bu yıl ÖSS’ye girdi." Çetinkuş, Gülhan’ın geleceği adına çok ümitli olduklarını belirterek Gülhan’ın şu anda kategorisinde en iyilerden birisi olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMEK GURUR VERİCİ

Gülhan Kılıç da Türkiye’yi temsil etmenin, Türk’ün gücünü göstermenin kendisi için gurur verici olduğunu belirterek şunları söyledi: "Londra’da düzenlenecek dünya şampiyonasında birinci olmayı hedefliyorum. Görme engelim sonradan oldu. Ağabeyimde görme engelli. Spor yapmaya üç yıl önce başladım. Spor yapmayı seviyordum. Kulüp başkanımız judo yapmamı söyledi. Sert bir spor olduğu için ilk önce tereddüt ettim. İlk zamanlar ağır geliyordu; ama sonra alıştım."

Daha sonra Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan tarafından Gülhan kılıça çeşitli hediyeler takdim edildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.