Göz seğirmesini hafife almayın!

Op. Dr. Cüneyt Karaarslan, göz seğirmesinin en sık rastlanan nedeninin, stres ve yorgunluk olduğunu ve bu durumun da herhangi bir risk faktörünü barındırmadığını söyledi ve ekledi:" Seğirmeleri sıklıkla yaşanması halinde ciddiye alın"

18 Ekim 2014, Cumartesi 12:06
A A
Göz seğirmesini hafife almayın!

Göz seğirmesi, göz kapağı tikleri ve kasılmalarının yaygın olduğunu, gözlerden birinin alt veya üst kapağında görülebileceğini belirten Karaarslan, pek çok göz seğirmesinin anlık olduğunu söyledi. 

Karaarslan, "Göz seğirmesi genelde kısa bir süre olur ve biter. Gayet normal bir tepkidir. Herkeste olabilir, genelde endişelenecek bir durum yoktur. Ancak haftalarca, hatta aylarca süren örnekleri de olabilir. Bu durumda göz seğirmesine bir çözüm bulabilmek için, sorunun asıl nedeninin belirlenmesi gerekiyor" dedi.

FİZİKSEL VE SİNİRSEL DURUMLARA BAKILMALI

Bu iste diye konuştu.

İnatçı seğirmelerin bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabileceğini vurgulayan Dr. Cüneyt Karaarslan, "Uzun süren göz seğirmeleri, kan hastalıkları, dejeneratik kas hastalıkları, bir takım kafa içi tümörler ya da sinir sistemini ilgilendiren bazı rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden inatçı ve çok aşırı göz seğirmelerinin de kan testleri ve sistemik bir muayene ile geniş çaplı bir laboratuvar araştırmasının yapılması gerekebilir" dedi.

BOTOKS TEDAVİSİ DE UYGULANIYOR

Göz seğirmelerinin botoks enjeksiyonları ile tedavi edilebildiğini ifade eden Dr. Cüneyt Karaarslan, konuşmasına şöyle devam etti:

Özellikle çocuklarda ailenin ilgisini çekmek için başlayan tik, bir süre sonra kalıcı seğirmelere sebebiyet verebilir. Sorunun çözümü için botoks tedavisi uygulaması, çocukların yanı sıra orta yaş ve ileriki yaş gurubundaki hastalar için de etkin yöntemdir. Fakat iyi bir araştırma yapmadan ve altta yatan gizli sebebi bulmadan bu uygulama yapılmamalıdır. Örneğin hastada kafa içi tümörü varsa ve biz seğirmeyi araştırmadan botoks yöntemi ile durdurduğumuzda, hastanın hastalığı öğrenme süresi uzamış olur. Aceleci davranmadan önce göz seğirmesinin altında yatan sebep iyi araştırılmalı ve bu durumun geçeceğine dair hasta rahatlatılmalıdır. Herhangi bir hastalık belirtisi bulunmuyorsa, botoks yöntemi ile hasta bu durumdan kurtarılabilir."

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...