Gündem Kar alarmı! Meteoroloji duyurdu: İstanbul dahil birçok kente hava durumu uyarısı

Kar alarmı! Meteoroloji duyurdu: İstanbul dahil birçok kente hava durumu uyarısı

Paylaş
Kar alarmı! Meteoroloji duyurdu: İstanbul dahil birçok kente hava durumu uyarısı

Meteoroloji İstanbul dahil birçok kenti bekleyen hava durumu uyarısını paylaştı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen önümüzdeki hafta için işaret etti. Kar geliyor. Bu gece ve yarın sabaha dikkat. Marmara için gün verildi. İstanbul ve diğer illeri ilgilendiriyor! İşte Meteoroloji'nin son dakika kar yağışı ve sağanak yağış uyarıları.

Hava durumu son dakika...Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi, ilk saatlerde Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun ve Ordu çevreleri, öğle saatlerinden sonra Güney ve Kıyı Ege ile Batı Akdeniz'in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

Gece saatlerinde Muğla ili ile Antalya'nın batı kıyılarında yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinin yüksekleri ile gece saatlerinde Batı Akdeniz'in Toroslar mevkiinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının yurdun batı kesimlerinde mevsim normalleri civarında, doğusunda normallerinin 3-5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Rüzgarın ise genellikle güney ve doğu, Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

METEOROLOJİ DANIŞMANI DUYURDU: BU GECE VE YARIN SABAHA DİKKAT

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün Doğu Anadolu’da yağmur kuzeyinde karla karışık yağmur var. Gece yarısından sonra ve yarın kuvvetli batı Akdeniz’de Antalya da yağmur var. Yağış Marmara’yı terk etti. 4-5 gün uğramayacak. Cuma günü gelir. Bu gece ve yarın sis var ulaşımda aksamalar olabilir”

İSTANBUL’A KAR YAĞACAK MI?

Prof. Dr. Şen, "Sıcaklıklar 1-2 derece yükselecek Marmara ve Ege’de Perşembe ve Cuma lodos etkisiyle bugüne göre 7-8 derece yükselecek yağmur gelecek. Gelecek hafta pazardan itibaren Türkiye’de rüzgar kuzeye dönecek ve sıcaklıkları 8-9 derece düşürecek. Ve Kar yağışı iç, Doğu Anadolu’da, Karadeniz’de... İstanbul'da yagmur yok 11 derece. Perşembe 17 derece. Haftaya hafta sonu 8-9 derece düser. Kar görünmüyor..."

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve yer yer çok bulutlu 9

İstanbul: Parçalı ve yer yer çok bulutlu 11

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde hafif sağanak yağışlı 15

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 18

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde batı kıyı kesiminde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 19

Samsun: Çok bulutlu, ilk saatlerde yağmur ve sağanak yağışlı 17
Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 15

Haberin Devamı

Erzurum: Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 4

Diyarbakır: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı 13