GündemTürk dizilerine 110 ülkeden büyük ilgi

Türk dizilerine 110 ülkeden büyük ilgi

Paylaş
Türk dizilerine 110 ülkeden büyük ilgi

Televizyon dünyasının en büyük buluşması MIPCOM (International Market of Communications Programmes) 2023, Fransa’nın festivaller kenti Cannes’da başladı. 19 Ekim Perşembe gününe kadar devam edecek olan etkinliğe, Türk dizileri damga vurdu ve 110 ülkenin ilgi odağı oldu.

Kanal D International da sevilen dizileriyle fuarın iddialı stantları arasında yerini aldı. Türkiye’nin içerik ihracatının önemli aktörlerinden Kanal D International, Dilek Taşı, Üç Kız Kardeş, Dönence, Aşk ve Umut gibi son dönemde ilgiyle izlenen dizilerini; uluslararası medya gruplarının beğenisine sundu.

Haberin Devamı
Türk dizilerine 110 ülkeden büyük ilgi

DÜNYADA İLK 3 ARASINDA

MIPCOM 2023’ün ilk oturumunda, Türkiye’nin, İngilizce konuşulan ülkeler hariç dizi ihracatında birinci sırada, dünya genelinde ise ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada olduğu açıklandı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu ile Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosu Sait Evren Güner, fuarda Türkiye’yi temsil eden Türk yapımcıları yalnız bırakmadı. Mumcu ve Güner’in ziyaret ettiği stantlar arasında Kanal D Internatinol da vardı.

750 MİLYON KİŞİYE ULAŞIYOR

Bakan Yardımcısı Mumcu, Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı ile yaptığı açıklamada, “Türkiye’de üretilen içerikler ile 152 ülkede, 750 milyon kişiye ulaşıyoruz. Sektördeki tüm paydaşlarımız burada, dizi satışının hem ihracat olarak hem de kültür diplomasisi açısından öneminin farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanımızın talimatıyla biz bu konuya ve sektöre destek veriyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

SEKTÖRDEKİ BAŞARININ GÖSTERGESİ

Demirören TV Medya Grup Başkanı Murat Yancı ise “Türkiye’nin dizi ihracatında bir numara olması sektörün geldiği başarıyı gösteriyor. Bu rakamların daha da artacağını öngörüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, sektör paydaşlarını bu fuara gelerek ve yanımızda yer alarak desteklemesi çok kıymetli. Bakanlığın öncülüğünde, bu tip fuarların Türkiye’de de düzenlenmesinin sektöre büyük katkısı olacağını düşünüyorum” dedi.