Gündem Türkiye seçimini yaptı! İşte il il sonuçlar

Türkiye seçimini yaptı! İşte il il sonuçlar

Paylaş
Türkiye seçimini yaptı! İşte il il sonuçlar

Türkiye'de 61 milyon 441 bin 882 seçmen, yerel yöneticilerini seçmek için bugün sandık başına gitti. Seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın yanı sıra il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri belirleniyor. 32 doğu ilinde sabah saat 07.00'de başlayan oy kullanma işlemleri 16:00’da sona ererken, diğer illerde ise oy kullanma süreci saat 17:00 itibariyle sona erdi. Oy verme işleminin bitmesinin ardından açıklama yapan YSK Başkanı Ahmet Yener seçim yasaklarının kaldırıldığını açıkladı. Saat 22:10 itibarıyla Türkiye genelinde sandıkların yüzde 99'u açıldı.

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri belirlemek için sandık başına gitti. Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu, 34 siyasi partinin adayının yarıştığı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.

Haberin Devamı

81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapıldı.

Oy verme işlemleri, Türkiye genelinde saat 17.00'de sona erdi. 

ÖNCE BELEDİYE BAŞKANLIĞI PUSULALARI SAYILDI

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapıldı.

 

 

Türkiye seçimini yaptı İşte il il sonuçlar

BÜYÜKŞEHİRLERDE HARİTA DEĞİŞTİ

Seçim sonuçları haritadaki renklere de yansıdı. Resmi olmayan sonuşlara göre Ak Parti’nin büyükşehir belediye sayısı 11 oldu. AK Parti; Kocaeli, Sakarya, Samsun, Ordu, Trabzon, Konya, Kayseri, Erzurum, Malatya, Kahramanmaraş ve Gaziantep’ten birinci parti olarak zaferle ayrıldı.

Haberin Devamı

CHP; İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Muğla, Adana, Hatay, Mersin, Aydın, Çanakkale ve Tekirdağ’a, Bursa, Balıkesir, Manisa ve Denizli’yi de ekledi. DEM Parti Van, Mardin ve Diyarbakır’ı alırken, Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa’da sürprize imza atarak ipi göğüsledi.

ERDOĞAN'DAN YEREL SEÇİMLERLE İLGİLİ MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim sonuçlarına ilişkin AK Parti Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. 31 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Erdoğan, 'Milletin sandıkta verdiği mesajları en isabetli, en objektif şekilde akıl ve vicdan terazimizde tartarak gerekli adımları mutlaka atacağız' dedi.

İMAMOĞLU SARAÇHANE'DE KONUŞTU

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul seçimini önde götüren Ekrem İmamoğlu, "En son sizlerle paylaştığım süreçten bu yana artık seçimin son anlarına yaklaşmış durumdayız. Şu anda bizim sistemimizde teknoloji ile birlikte elde ettiğimiz farklı veri akışlarının bir arada değerlendirilmiş hali ile yüzde 96’sının sonuçları elimizde var ve 1 milyonun biraz daha üzerinde farkla birinci durumdayız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri bu an itibarıyla yeni dönemdeki yetkiyi İstanbul halkı bize vermiştir diyebiliriz. Elbette resmi açıklamaları YSK ile birlikte esas olan mazbata anıdır. Şu an itibarıyla 1 milyonun üzerinde oy ile sonuçlar belli olmuştur diyebilirim. Yüzde 52’ye yakın bir oy oranımızla yüzde 39.5 civarında bir oy oranı iki rakip arasındaki farkı tariflemekte." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

MANSUR YAVAŞ: ROZETİMİZİ ÇIKARACAĞIZ

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Çalışmalarımıza inanan, bizlere güvenen, her zaman yanımızda olan başta Genel Başkanımız Özgür Özel olmak üzere önceki dönem başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, partimizin yönetim kademesinden tüm gönüllülerimize kadar herkese, tüm teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim bu seçimde asıl kahramanlarımız sizler yani isimsiz olanlardı. Cadde cadde, sokak sokak bir kaldırım taşını eksik bırakmayacak şekilde çalışan, birçok fedakarlıkta bulunan başta gönüllülerimiz olmak üzere tüm kadınlara, gençlerimize, emeklilerimize, esnafımıza, muhtarlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerine, Ankara halkının tamamına yürekten teşekkür ediyorum. Kendilerine atılan iftiralara rağmen bana güç veren, gözlerine her baktığımda hayatın anlamını yeniden keşfettiğim biricik aileme ve çocuklarıma çok teşekkür ediyorum. Değerli Ankaralılar 2019 seçimlerini kazandığımızda kullandığım cümleleri yine tekrarlıyorum. Biz bu seçim sonuçlarını zafer olarak görmüyoruz, bizim karşımızda düşman yok. Hepimiz bu kentin onurlu bir ferdiyiz. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, dünyaya bakışımız farklı olabilir ama artık seçimimiz bitti, rozetimizi çıkaracağız 6 milyon Ankaralıya kimseyi ayırmadan hizmet etmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

YENİDEN REFAH PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Şu ana kadar sandıkların %75'i açılmış durumdadır. Çıkan sonuç, Yeniden Refah Partimiz Türkiye genelinde oy ortalaması olarak %6 oy oranına ulaşmış, oylarını 14 Mayıs'a göre %100 artırmış ve Türkiye'nin üçüncü partisi olmuştur. Belediye Meclis üyeliği sonuçlarında Türkiye genelinde %8.7 oy oranına ulaşmıştır.

Haberin Devamı

Yeniden Refah Partimiz, 31 Mart seçimlerinin tartışmasız galibi durumundadır.

Bu sonuçlara göre, sandıklardan gelen verilere göre Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini Yeniden Refah Partimiz kazanmış durumdadır. Yozgat Belediyesini kazanmıştır. Ve bu iki il belediyesine ilaveten 43 ilçe, 24 belde kazanmıştır. Toplamda 69 belediyeyi Yeniden Refah Partimiz kazanmış bulunuyor" şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU: FOTOĞRAF BİZİ MEMNUN EDİYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaparak "Şu anki fotoğraf bizi memnun ediyor. Gözümüz kulağımız 33 binin üzerindeki sandıklarda" dedi.

CHP İSTANBUL İL BİNASI ÖNÜNDE PARTİLİLER TOPLANDI

İstanbul'da seçimi takip eden CHP'liler, Sarıyer'deki CHP İstanbul il binası önünde toplanmaya başladı. Resmi olmayan sonuçlara göre açılan sandıklardan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim yarışında önde olduğunu gören vatandaşlar, CHP İstanbul il binası önünde toplanmaya başladı. Vatandaşlar, seçim sonuçlarını parti binası önünde takip ediyor.

TURGUT ALTINOK: VATANDAŞIMIZ KARAR VERMİŞTİR

Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok seçim sonrası ilk açıklamasında, “Vatandaşımız karar vermiştir saygı duyarız, hayırlı olsun." dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN İLK AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kameralar karşısına geçerek "CHP örgütüne teşekkür ediyorum. Seçim sonuçları göstermiştir ki, bugün seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. CHP ve milletimizle kurduğumuz Türkiye İttifakı tarihi bir sonuç elde etmiştir. Seçimin kaybedeni yok." açıklamasını yaptı.

İYİ PARTİ'DE SON DURUM

CNN TÜRK Ankara temsilcisi Dicle Canova şu bilgileri aktardı:

Moraller iyi değil tabii ki. Yüzde 6-7 bile tartışmalı rakam olarak kabul ediliyordu. Şu an 3.48 yüzde 5'in çok altında. Böyle devam ederse yüzde 5'in altında kalacak. Elbette moraller kötü. Bir değerlendirme yapılıyor. İYİ Partililerden edindiğim izlenimi kurultay kararı çıkabilir. Doğrudan kendisinin kurultaya götürme niyetinin bulunduğu geçen hafta itibarıyla konuşuluyordu. Bu akşam itibarıyla konuştuğum bazı kurmaylara dayanarak söylüyorum İYİ Parti'nin kendi adaylarını çıkarma konusunu yeterince izah edemediği durumu var. Kurultay kararı alması genel başkanlığı da bırakması yönündeki beklenti partinin ikinci halkasında çok güçlü. İkinci halka şu anda kurultay beklentisi içerisine girdi. Hatta kulislerde adaylar kimler olabilir bunlar konuşulmaya başlandı. Musavvat Dervişoğlu, Koray Aydın bir süredir gruba çekilmiş vaziyetteydiler. Grup başkanvekili olarak hareket ediyorlardı. Bu iki isim de seçimin sonucunu bekliyordu.

Kanal D muhabiri Mehtap Sürücü ise CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Meral Akşener 20.30'da genel merkeze geldi ama herhangi bir açıklama yapmadı. Genel Başkan Akşener'in yeniden aday olmayacağını açıkladığına yönelik bazı iddialar var. Henüz resmi açıklama gelmedi, bu iddialar henüz doğrulanmadı. 2019 yerel seçimlerinden İYİ Parti ittifak çatısı altında girmişti. Seçimde şu anda yarışıyor İYİ Parti. Akşener'in bazı açıklamaları olmuştu 'Sorumluluk bana ait' demişti. Genel merkezden şimdiye kadar açıklama gelmedi. " ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN PAYLAŞIM 

CHP Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim sonuçlarının belli olmaya başlaması üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Cumhuriyet'in ruhuna ve devrimlerine sahip çıkan bütün vatan evlatlarına selam olsun. Umudu ülkenin dört bir tarafına serpen Cumhuriyet Halk Partisi var olsun. Ülkemizi aydınlıklara götürme yolunda son bir adım kaldı. Ekilen tohumlar fide oldu, fideler çınar olacak… Ağaçlar dikip ormanlara kavuşacağız, rüzgarda dans eden yapraklar gibi, yağmura değecegiz, bir olup mücadelemizi sürdüreceğiz, hep beraber ülkemizi aydınlığa kavuşturacağız.

İYİ PARTİLİ YILMAZ, AKŞENER’İ İSTİFAYA DAVET EDİP PARTİDEKİ GÖREVİNDEN AYRILDI

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, Genel Başkan Meral Akşener'i istifaya davet ederek, partisindeki görevinden ayrıldığını duyurdu.

İYİ Partili Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'i istifaya davet ediyorum. Önümüzdeki genel seçimlerde ülkemizin AK Parti iktidarının kötü ve beceriksiz yönetiminden kurtulması için bugünden çalışmaya başlamalıyız. Bu sonuçlar göstermiştir ki yapacak çok işimiz var, kaybedecek vaktimiz yok. Bu yönde yapacağım çalışmalara ağırlık verebilmek için İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevimden istifa ediyorum" dedi.

MANSUR YAVAŞ'TAN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Büyükşehir tamam, ilçe sonuçlarını bekliyoruz" dedi. Mansur Yavaş, sandık sonuçları sisteme girilmeye devam ederken sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yavaş, 'AnkaraKazandı' etiketi ile yaptığı açıklamada, "Merhaba güzel Başkent'in güzel yürekli insanları. Büyükşehir tamam, ilçe sonuçlarını bekliyoruz. Sandık görevlilerimiz hariç tüm hemşerilerimi saat 22.00'de Ankara Büyükşehir Belediye merkez binası bahçesine davet ediyorum" dedi.

EKREM İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

CHP'nin İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu basın mensuplarına açıklama yaptı. İmamoğlu, '%40'a yakın oranda veriye sahibiz. Şunu söyleyebilirim ki, vatandaşımızın teveccühü, vatandaşımızın bize olan inancı karşılığını göstermiş durumda. İyi verilerle verileri takip ediyoruz. çok ciddi bir veri akışı sistemimiz var.

Şu an görmüş olduğumuz fotoğraf bizi ziyadesiyle memnun etmekte. Ancak hiçbir seçim bitmeden sonuçlanmaz. Dolayısıyla şu anda oy tasnif işlemleri devam ediyor. Öncelikli olarak İBB oyları tasnif ediliyor. Dolayısıyla bu noktada biz ilk etapta İBB oylarını görebiliyor, onun üzerinden konuşabiliyoruz.

Bizim için en az İBB verisi kadar önemli iki döküman daha var. Bunlardan bir tanesi ilçe belediye başkanlığı verisi, bir diğeri de ilçe meclis üyeliği verisi.' dedi.

OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

Ülke genelinde saat 17.00 itibarıyla tüm sandıklar kapanırken oy sayımına geçildi. YSK Başkanı Ahmet Yener basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı;

Seçimde ülke genelinde 34 siyasi partinin yarıştığı 207 bin 484 sandıkta 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanma süreci bazı münferit olaylar haricinde sorunsuz olarak tamamlanmıştır. Bu olaylar neticesinde yaralananlara acil şifalar diliyoruz, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Sayım döküm işlemleri tamamlanan sandık sonuç bilgileri girilmiş olup veri akışı devam etmektedir.

YSK siyasi partilerimizle tüm veri girişlerini paylaşmaktadır. Aynı zamanda kurum içerisinde hazırlanan ekranda siyasi partilerimizin temsilcileri anlık olarak seçim sonuçlarını izlemeye devam edeceklerdir. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ülkemize, milletimize, siyasi partilerimize hayırlı olmasını diliyorum.