Güneş koruyucularla ilgili merak edilenler (Güneş koruyucular nasıl kullanılır?)

Güneşin faydaları saymakla bitmiyor ancak birtakım riskleri de unutmamak lazım. Deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında korunmasız güneş maruziyeti geliyor. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemindeki güneş yanıkları, ileride gelişebilecek deri kanserleri açısından çok riskli. Bunun yanında güneş ışıklarına kontrolsüz ve bilinçsiz maruziyet deri yaşlanması, lekeler ve alerjilere de sebep olabiliyor. Bu nedenle güneşten korunma ve güneş koruyucuları kullanma alışkanlığı kazanmak önemli. Dermatoloji Uzmanı Prof.Dr. Yelda Kapıcıoğlu güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı

11 Haziran 2019, Salı 10:00 Son Güncelleme:
A A
KİMLER GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMALI?

KİMLER GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMALI?

Güneş koruyucularını herkesin kullanması gerekir. Güneş koruyucu kullanımı güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak cilt kanserini önlemeye yardımcı olur. 

HANGİ GÜNEŞ KORUYUCU KULLANILMALI?

HANGİ GÜNEŞ KORUYUCU KULLANILMALI?

• UVA ve UVB ışınlarına karşı olmak üzere geniş spektrum koruması olmalıdır. 


• Suya dayanıklı olmalıdır. 


• Dışarı çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucuyu kuru cilde sürün. 


• Dışardayken,her iki saatte bir uygulayın, ya da yüzdükten ya da terledikten hemen sonra tekrar kullanın.


• Güneş koruma faktörü 30 veya daha yüksek olmalıdır. 

NE ZAMAN GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAK GEREKİR?

NE ZAMAN GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAK GEREKİR?

Dışarıda olduğumuz her gün kullanmalıyız. Güneş yıl boyunca zararlı UV ışınları yayar. Bulutlu günlerde bile güneşin zararlı UV ışınlarının yüzde 80'ine kadar cildinize nüfuz edebilir. Kar, kum ve su güneş ışınlarına olan ihtiyacı artırır çünkü güneş ışınlarını yansıtırlar.

NE TÜR BİR GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAK GEREKİR?

NE TÜR BİR GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAK GEREKİR?

En iyi güneş koruyucu tipi, tekrar ve tekrar kullanacağınız türdür. Sadece geniş spektrumlu (UVA ve UVB) koruma sağladığından, 30 veya daha yüksek SPF değerine sahip olduğundan ve suya dayanıklı olduğundan emin olun. Kullandığınız güneş koruyucu türü, kişisel tercih meselesidir ve korunacak olan vücut alanına ve derideki sorunlara (deri tipi, sorunları vb) göre değişebilir. Mevcut güneş koruyucu seçenekler arasında losyonlar, kremler, jeller, merhemler, stick ve spreyler bulunur. 

• Hassas ciltler ve bebekler gibi spesifik amaçlar için de güneş koruyucular vardır. 


• Bazı güneş koruyucu ürünler ayrıca nemlendiriciler ve kozmetikler ile birlikte kullanılabilir. 

GÜNEŞ KORUYUCULAR D VİTAMİNİ ALMAYI ENGELLER Mİ?

GÜNEŞ KORUYUCULAR D VİTAMİNİ ALMAYI ENGELLER Mİ?

Güneş koruyucu kullanmak cildin D vitamini üretimini azaltabilir. Yeterli D vitamini almadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzla seçenekleri konuşabilirsiniz. Birçok insan, ihtiyaç duyduğu vitamin D'yi gıdalardan ve/veya vitamin takviyelerinden alabilir. Bu yaklaşım size, cilt kanseri riskinizi artırmadan ihtiyacınız olan D vitamini verir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (26 Ocak 2020 )