Güneydoğu'ya devlet el atsın

Gaziantep'in ünlü iş adamı, Sanko Holding Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, “Güneydoğu'da bu hadiseler bitmeden, güvenlik sağlamadan hiçbir özel sektör firması oraya kolay kolay gitmez” uyarısında bulundu

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

ÖZEL SEKTÖR GİTMEZ

Sanko Holding Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Güneydoğu Anadolu’ya yatırım yapmada fayda bulunduğunu ancak güvenlik sağlanmadan hiçbir özel sektör firmasının bölgeye kolay kolay gitmeyeceğini söyledi. Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Konukoğlu, “Bence artık tek çare, devletin bir ayrıcalık yapıp Güneydoğu Anadolu’ya yatırım yapması, Batı’daki gibi orada da sanayi kültürünü yerleştirmesi” dedi.

DEVLET ELİYLE KURULSUN

Abdülkadir Konukoğlu, devletin Güneydoğu Anadolu’da sanayiyi geliştirmesine ilişkin önerisini şöyle özetledi: “Devletin artık tesis kurması doğru değil ama Güneydoğu’ya madem özel sektör gitmiyor, devlet bir ayrıcalık yapıp, oralara emek yoğun çok büyük sektörleri kendi eliyle kurarak işsizliği önleyebilir. 15-20 yıl sonra da o tesisleri özel sektöre satar. Zaten şu anda devlet orada elektrik parası, vergi almıyor.”

TEŞVİK DEĞİL GÜVENLİK

Konukoğlu, Güneydoğu’da şu an insanlara bazı yardımlar konusunda para verildiğini, bunların yerine devletin orada bir sanayi kültürü aşılaması gerektiğini ifade etti. Yeni teşvik sistemi ile üçüncü ve dördüncü bölgelere büyük imkanlar tanındığının hatırlatılması üzerine Konukoğlu, “Güvenliğin olmadığı yerde teşvik işe yaramaz. Teşvik ancak güvenli bölgelerde olduğu zaman işe yarar. Evvela güvenliğin sağlanması lazım” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.