Hormon testi nedir? Hormon testi ne işe yarar?

Hormon testi nedir? Hormon testi ne işe yarar?

Hormon testi nedir? Hangi durumlarda uygulanır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel, hormon testiyle ilgili merak edilenleri anlattı.
Erkek çocuklarda meme büyümesi (Jinekomasti) neden olur?

Erkek çocuklarda meme büyümesi (Jinekomasti) neden olur?

Bir erkeğin hayatındaki en ilginç zamanlardan biri de ergenliktir. Ergenlikte vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Ergenlikte vücut gelişir, testisler büyür, ses kalınlaşır, vücutta kıllanma başlar ve hormon üretimi artar. Bazı erkek çocuklarında meme büyümesi de olabilir. Buna Jinekomasti adı verilir. Ergenlik çağındaki erkek çocuklar için meme büyümesi çoğu zaman utandırıcı olabilir. Peki, Erkek çocuklarda meme büyümesi (Jinekomasti) neden olur? Meme büyümesi nasıl tedavi edilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran erkek çocuklarında görülen meme büyümesinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.
Emzirmeye son vermek gerekiyor

Emzirmeye son vermek gerekiyor

Ertesi gün hapları yüksek dozda hormon içerir.
Sosyal fobi ile nasıl başa çıkılır? Sosyal fobinin nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Sosyal fobi ile nasıl başa çıkılır? Sosyal fobinin nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Ergenlik dönemi çocuklar ve ebeveynler için zor olabilir. 9 ila 11 yaşları arasında başlayan ergenlik döneminde fiziksel değişikliklerin yanında, hormonlar da bazı duygusal değişikliklere neden oluyor. Çocuğunuzun karamsar veya farklı davrandığını fark edebilirsiniz. Bazı çocuklar da yüksek seviyede antisosyal davranışlar sergiler. Uzmanlar ergenlerdeki sosyal fobinin kaynağının ebeveynler olduğunu söylüyor. Peki, ‘Sosyal fobi ile nasıl başa çıkılır? Sosyal fobinin nedenleri nedir? Sosyal fobi tedavisi nasıl yapılır? Klinik Psikolog Hasan Arslan sosyal fobi ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Adet düzensizliğine neden olabiliyor

Adet düzensizliğine neden olabiliyor

Hormon içeren tüm doğum kontrol ilaçlarının bazı yan etkileri olabilir. Uzun süreli kullanımda kanser riskini artırdığı biliniyor. Üç aylık korunma iğnelerinin en sık rastlanan yan etkisi adet düzensizliğine neden olması.
Kış hastalıklarından korunmanın yolları

Kış hastalıklarından korunmanın yolları

"Kış aylarında sağlıklı beslenmenin hastalıklara ve depresyona karşı kalkan olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Yıldırım, “Kışın su içmek üşümeyi azaltıyor, vücudun ısı dengesi için kadınlar 10, erkekler ise günde 14 bardak su içmeli, günde 10 adet çiğ fındık bağışıklığı güçlendirir, peynir, kuru fasulye, nohut, elma ve muz ise mutluluk hormonlarını arttırır” dedi."
Yeni araştırma: Obezite gençlerde beyin hasarına neden oluyor

Yeni araştırma: Obezite gençlerde beyin hasarına neden oluyor

Araştırmacılar, obezitenin gençlerde beyin hasarı belirtileri ortaya çıkardığını söylüyor. Beyindeki hasarın insanlara tokluk hissi veren ve yemeyi bırakması gerektiğini bildiren bir hormonu etkileyebileceğini söylüyor. Uzmanlar, gençlerde şişmanlığın tedavi edilmesinin önemli olduğunu aksi halde bu sağlık sorunları yetişkinlikte daha da kötüye gidebileceği konusunda uyarıyor.
10 yıldan uzun süre kullanımı riskli

10 yıldan uzun süre kullanımı riskli

Polikistik over sendromu varsa doğum kontrol ilacı veriliyor. Yaşı çok genç hastalarıma kilo vermelerini öneriyorum. Çünkü hormon içeren hapların 10 yıldan uzun süre kullanımı meme kanseri riskini artırıyor.
Kalçada sivilce neden çıkar?

Kalçada sivilce neden çıkar?

Kalçadaki sivilceler yüzümüzdeki sivilcelere göre daha farklı nedenlerle ortaya çıkar. Yüzdeki sivilceler hormonlarda meydana gelen değişimlerin bir sonucudur. Peki, kalça sivilcelerinin nedenleri nelerdir?
Süt hormonunuz neden yükseliyor?

Süt hormonunuz neden yükseliyor?

Kanda süt hormonunun yüksekliğine hiperprolaktinemi adı veriliyor. Bu durum polikistik over sendromundan, alınan ilaçlardan, bazen beyindeki hipofiz bezinden kaynaklanabilir. Neden yükseldiğinin araştırılması gerekir.
İnsülin direnci nedir? İnsülin direncinin belirtileri nelerdir?

İnsülin direnci nedir? İnsülin direncinin belirtileri nelerdir?

Kilo vermekte ciddi zorluklar çekiyorsanız, su içseniz yarıyor gibi hissediyorsanız şeker hastası olabilirsiniz. Pankreasın üretti bir hormon olan insülin metabolizmayla doğrudan bağlantılıdır. Eğer " insülin direnci nedir, insülin direncinin belirtileri nelerdir" sorusunun cevabını merak ediyorsanız detaylar haberimizde.
Afrodizyak etkisi gösteren besinler

Afrodizyak etkisi gösteren besinler

1- Bal Balda bol miktarda B vitamini bulunur ve testesteron için B vitamini gereklidir. Ayrıca kadınlarda cinsellik hormonu olan östrojen salgılanmasını da düzenler. 2- Zencefil üzyıllardır duyguları harekete geçirmek için hazırlanan içkilerin karışımında kullanılan zencefil, cinsel isteği de artırıyor. Bu nedenle yediklerinize ya da içtiklerinize biraz da olsa zencefil katabilirsiniz. 3- İncir Erkeklerin cinsel gücünü artıran çok güçlü afrodizyaklardan biri de incir. E ve B vitaminleri açısından çok zengin. Sindirimi kolaylaştıran incir, cinsel yaşamınızı renklendirmenize de yardımcı olacak. 4- Lahana İçindeki bazı enzimler cinsel gücü artırıyor. Araştırmalar lahana yiyen erkeklerin yüzde 90'ının aşırı cinsel istek duyduğunu kanıtlıyor. 5- Ginseng Geleneksel Çin ve Güney Amerika tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir kör. Bir araştırma ginsengin cinsel isteği ve birleşme kapasitesini artırdığını ortaya koydu. 6- Kırmızı biber Mutluluk hormonu endorfin üretimini destekleyen "capsaicin" adlı bileşeni içeriyor. Çalışmalar, bu bileşenin kan dolaşımını ve kalp atışını hızlandırdığını, bunun da cinsel performansa etki ettiğini ortaya koydu. 7- Çilek Lezzetli olduğu kadar cinsel yaşamda da etkili olan çilek neredeyse her derde deva olan. Afrodizyak etkisi bulunan çilek aynı zamanda cilde de iyi geliyor. 8- Kereviz Çeşitli iç salgı bezlerine tesir eder ve onların faaliyetlerini artırır. Erkeklerde cinsel faaliyeti arttırarak vakitsiz iktidarsızlığı önler. Özellikle 30'lu yaşlarda mutlaka yiyin. 9- Fındık E vitamini içeren fındık, cinsel gücü artırmaya yardımcı oluyor. Fındık, içerdiği tüm maddelerle bedensel ve zihinsel yorgunlukları gidermede de etkili. 10- Vanilya Hem bedeni, hem de sinirleri güçlendirir, cinsel gücü artırır. Tatlı ve keklerde bol bol kullanılabilir. 11- Sarımsak İçinde glikoz ile protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B, C vitaminleri bulunan sarımsak, cinsel gücü artırır; ancak doğru kullanılmadığında da partnerinizi kaçırır. Sarımsağı tercih ederken unutmamanız gereken şey, asla çiğ tüketmemek.
Hormon tedavisi yapılırken düzenli kontrole gidin

Hormon tedavisi yapılırken düzenli kontrole gidin

Erken menopoza girene sıkıntıların azalması için hormon replasman tedavisi uygulanıyor. Bu tedavi sırasında düzenli doktora gitmeli, aksatmadan meme muayenenizi yaptırıp mamografi çektirmelisiniz.
Hormonları bozan besinler

Hormonları bozan besinler

Kötü beslenme alışkanlıkları diyabet ve çeşitli kronik hastalıklardan ziyade sağlığımız açısından ciddi riskler oluşturabiliyor. Sabah tükettiğimiz kahveden, öğlen yediğimiz yemeğin içeriğindeki besinlere dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde her gün tükettiğimiz besinler hormonlarımızda bozukluk meydana gelmesine neden olabiliyor.
Böbrek sorunlarına neden olan 7 popüler yiyecek

Böbrek sorunlarına neden olan 7 popüler yiyecek

Böbrekler vücudunuzda çok önemli bir rol oynar; idrar yoluyla atıkları uzaklaştırmak, hormon üretmek ve kanınızdaki toksinleri ve ekstra sıvıyı filtrelemekle yükümlüdürler. Bu yüzden böbreklerinize iyi bakmalı ve onları sağlıklı tutmaya çalışmalısınız. Ne yazık ki, bazı yiyecekler onlara zarar verebilir ve aşırı tüketiminiz sonucunda böbreklerinizin normal işleyişi bu durumdan etkilenebilir. İşte, böbreklerinize ciddi şekilde zarar verebilecek popüler yiyeceklerin listesi:
Gebelikte ayak şişmesini önlemenin yolları

Gebelikte ayak şişmesini önlemenin yolları

Hamilelikte vücudunuz hızla değişiyor. Anneleri en çok rahatsız eden bu değişimlerin başında da ayak şişmesi geliyor. İlk aylarda Progesteron hormonu yani kadınları hamilelik dönemine hazırlayan bu hormon sindirimi yavaşlatarak ellerde, ayaklarda ve yüzde şişliklere neden olabilir. Hamileliğin son döneminde ise vücut, bebek büyüdükçe daha da ağırlaşır ve bu da bacaklardan kalbe giden kan akışını yavaşlatır. Bu da ayak şişmesine neden olur. Peki, Gebelikte ayak şişmesini önlemenin yolları var mı? İşte adım adım hamilelikte ayak şişmesini önlemenin yolları…
Gebelikte ishal neden olur? Hamilelikte ishal tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte ishal neden olur? Hamilelikte ishal tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelik sırasında, kabızlık ve ishal gibi sindirim güçlükleri sıkça görülebilir. Hormonların değişmesi, beslenme değişiklikleri ve stres hamileleri etkileyen başlıca faktörlerdendir. Hamilelerde ishal tedavi edilmezse sorunlara yol açabilir. Peki, Gebelikte ishal neden olur? Hamilelikte ishal tedavisi nasıl yapılır? İşte gebelikte ishali geçirmek için yapılacaklar…
Adet döneminizde tüketmeniz ve kaçınmanız gereken gıdalar

Adet döneminizde tüketmeniz ve kaçınmanız gereken gıdalar

Kadınların beslenme ihtiyaçları adet döngüsü boyunca değişmektedir ve bunun için hormon dalgalanması tek neden değildir. Ayrıca kanama yoluyla gerekli mineralleri ve vitaminleri kaybederler. Bu kayıpları gidermek için uzmanlar adet sürelerine göre dengeli bir diyet önermektedir . Bazı ürünler , sağlıklı bir element düzeyi sağlamanıza yardımcı olabilir ve kramp, şişme, baş ağrısı, bulantı ve halsizlik gibi durumlarla mücadele edebilir.
Myom hamilelikte büyüyor

Myom hamilelikte büyüyor

Myomlar kadın hamile kaldığında hormonların da etkisiyle büyüyor.
İlaç, hormon ve adetleri düzenler

İlaç, hormon ve adetleri düzenler

Polistik over sendromu olan kadınların adetleri düzensiz. Onlara doğum kontrol hapı öneriyoruz. Bu ilaçların tedavi edici etkisi yok. Sadece adetlerin düzenli sürüp hormonların normale dönmesini sağlıyor.