diyabet hastalığı

diyabet hastalığı Haberleri

diyabet hastalığı haberleri sayfasında diyabet hastalığı haberlerini bulabilir tüm diyabet hastalığı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. diyabet hastalığı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 36 haber bulunmaktadır.

14 yaşındaki Mete literatüre geçecek! Koronavirüs sonrası ortaya çıktı

14 yaşındaki Mete literatüre geçecek! Koronavirüs sonrası ortaya çıktı

İstanbul'da 14 yaşındaki Mete Alp Eskalan, koronavirüsü yendikten sonra daha önce rahatsızlığı olmamasına rağmen diyabet atağı geçirdi. Tıp literatürüne geçecek olan Mete Alp, 18 gün yaşam mücadelesi verdi.
Diyabet ve obezite Kovid-19’a yakalanma riskini artırıyor

Diyabet ve obezite Kovid-19’a yakalanma riskini artırıyor

Pandemi döneminde obezite oranlarının yükseldiğini ve bunula birlikte tip-2 diyabet hastalığı başta olmak üzere obeziteye bağlı hastalıkların arttığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Babek Tabandeh, “Obezite ve diyabet, diğer enfeksiyonlara yakalanma oranını artırdığı gibi, Kovid-19 enfeksiyonuna yakalanma ve ölüm riskini de artırmaktadır. Yoğun bakıma alınan obezite sorunu bulunan Kovid-19 hastalarında ölüm oranları daha yüksek” dedi.
Şeker hastalığı (diyabet) nasıl tedavi edilir?

Şeker hastalığı (diyabet) nasıl tedavi edilir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tedavi edilmediği zaman hayati organlara zarar verebiliyor. Diyabet hastalığının insan vücuduna birçok olumsuz etkisi olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Levent, hastalığın ciddiye alınmadığı takdirde böbrekler, sinir sistemi ve gözlere zarar verdiğini söyledi. Şeker hastalığı kişiye göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilir.
Şekersiz diyabet nedir? Şekersiz şeker hastalığının belirtileri

Şekersiz diyabet nedir? Şekersiz şeker hastalığının belirtileri

Az bilinen bir hastalık olan şekersiz diyabet sağlığı tehdit ediyor. Şekersiz diyabet nedir, belirtileri nelerdir? Çok fazla idrara çıkıp, çok su içmenin şekersiz diyabet hastalığının belirtisi olabileceğini söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, şekersiz diyabette yeterli su alınamazsa aşırı sıvı kaybına bağlı kan tuzunda fazla yükselme, bilinç bozukluğu ve koma yaşanabileceğini söyledi.
Yazın mantara yol açan 8 yanlış

Yazın mantara yol açan 8 yanlış

Özellikle yaz aylarında artış gösteren ve en sık görülen cilt hastalıkları içinde yer alan mantar; kaşıntı, kızarıklık, pullanma, sulantı gibi belirtilerle seyrediyor ve tedavi edilmeyip ilerlediği zaman tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar “Mantar hastalıkları sık yıkanan, iyi kurulanmayan, aşırı terleyen, bağışıklığı düşük olan, diyabet hastalığı bulunan kişilerle birlikte antibiyotik kullanımında da sık görülür” diyor. Birçok çeşidi olan mantar hastalığının yaz mevsiminde yaptığımız bazı yanlış davranışlar nedeniyle artış gösterdiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, yazın mantara yol açan 8 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Diyabet hastası corona virüsten nasıl korunmalı?

Diyabet hastası corona virüsten nasıl korunmalı?

Yüzyılın en önemli hastalıklarından olan diyabet, yılbaşından bu yana tüm dünyayı kasıp kavuran corona virüs pandemisinin risk grubunda. Doktor kontrolü altında hayatlarına devam eden diyabet hastaları, sokağa çıkmalarına getirilen kısıtlama ile bu riskten korunmuş olabiliyor mu? Hayati önem taşıyan soruları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler’e sizin için sorduk.
Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı nedir?

Her 5 saniyede bir kişi şeker hastalığına (diyabet) yakalanıyor. Ayrıca her 7 saniyede bir kişi şeker hastalığı ve şeker hastalığına bağlı komplikasyonlardan hayatını kaybediyor. Yılda ortalama 5 milyon kişinin bu hastalık sebebiyle yaşamını kaybettiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, sorularımızı yanıtladı.
İleri yaş gebelikte alınması gereken 6 önlem

İleri yaş gebelikte alınması gereken 6 önlem

Çalışma hayatı veya hastalıklar nedeniyle anne olma yaşının ileri yaşlara erteleniyor. Günümüzde 35 yaş ve üzeri hamileliğe sıkça rastlanıyor ve ileri yaş gebeliği uzmanlar tarafından riskli gebelik olarak adlandırılıyor. Riskli Gebelik Uzmanı (Perinatolog) Doç. Dr. Oktay Kaymak 35 yaş ve üzeri gebeliklerle ilgili uyarılarda bulunarak ileri yaş gebelikte alınması gereken 6 önlemi anlattı.
Diyabet hastalığında muayene sıklığı ne olmalıdır?

Diyabet hastalığında muayene sıklığı ne olmalıdır?

Prof. Dr. Tayfun Bavbek diyabet hastalığının gözle ilişkisi hakkında bilgi verdi. Göz ile bulgular ortalama 10-15 yıl sonra ortaya çıkar. Diyabet teşhisi konulduktan sonra düzenli olarak göz muayenesi yapılmalıdır.
Gizli şeker nedir?

Gizli şeker nedir?

Halk arasında gizli şeker olarak tabir edilen diyabet hastalığını Dr. Öğr. Üyesi Müjdat Kara açıkladı. Özellikle Tip 2 hastalarının diyabet teşhisi konmadan önce açlık kan şekerlerinin ortalama değerlerden yüksek olması durumudur. Gizli şekerle başlayan süreç şeker hastalığı ile devam eder.
Diyabet hastaları nelere dikkat etmelidir?

Diyabet hastaları nelere dikkat etmelidir?

Çok iyi takip gerektiren diyabet hastalığında doktor kontrolleri dışında diyet ve egzersiz de tedavi sürecinde çok önemlidir. Diyet programı takip edilmezse kan şekerinin kontrolü mümkün olmayabilir. Kalp ve ortopedik rahatsızlığı olmayan hastalara, İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Müjdat Kara günlük en az 30 dakika düzenli yürüyüş yapmalarını önerdi.
Diyabet hangi organların işlevinin bozulmasına neden olur?

Diyabet hangi organların işlevinin bozulmasına neden olur?

İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Müjdat Kara “Diyabet hangi organların işlevinin bozulmasına neden olur?” sorusunu cevapladı.
Gebelik şekeri nedir?

Gebelik şekeri nedir?

Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Cihat Şen “gebelik şekeri” hakkında bilgi verdi. Gebelik şekeri gebelikte diyabet hastalığıdır, genellikle 20.haftadan sonra ortaya çıkar. Gebelik hormonları vücutta insülinin çalışmasını etkileyebilir. Vücudun doğal koruma mekanizması annedeki glikozun bir kısmını plesanta aracılığı ile bebeğin gelişimi için taşıyabilir. Ancak annenin insülin direnci yüksekse bu durum hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, anne ve bebek sağlığı için anne adayında gebelik şekerinin olup olmadığını bilmek çok önemlidir.
Uzmanlardan diyabetli hastalara önemli uyarı

Uzmanlardan diyabetli hastalara önemli uyarı

14. Ulusal Yara Kongresi'nde toplumda farkındalık oluşturmayı hedefleyen "Ayağına İyi Bak" projesi tanıtıldı. Prof. Dr. Tuğbay Tuğ, "Diyabetli hastaların yaklaşık yarısı, ayak yarası nedeniyle ayağını kaybediyor. Bir organını kaybeden hastaların ölüm oranı çoğu öldürücü kanserlerin sebep olduğu ölüm oranlarından çok daha yüksek, üç yıl içinde yüzde 50'si hayatını kaybediyor." dedi.
Türkiye'de 12 milyonun üzerinde diyabet hastası var

Türkiye'de 12 milyonun üzerinde diyabet hastası var

Prof. Dr. Temel Yılmaz, "Ülkemizde 12 milyonun üzerinde diyabetli insan var. 8 milyonun üzerinde resmi rakamlara göre tedavi gören hasta var." dedi. Yılmaz, diyabetin son yıllarda giderek arttığını kaydederek, bu hastalığın tedavisiyle ilgili her geçen gün yeni gelişmeler elde edildiğini söyledi.
Yapay Zeka şimdi de şeker hastalarına rehber olacak

Yapay Zeka şimdi de şeker hastalarına rehber olacak

Bahçeşehir Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Uluslararası Pediatrik ve Ergen Diyabet Derneği (ISPAD) güçlerini birleştirerek diyabet alanına rehber olacak bir mobil uygulama geliştiriyor. Bu uygulama sayesinde çocuk ve genç, diyabet hastalığı ile yaşamaya dair tüm yol haritasına ulaşabilecek. Uzman doktorlar ise son gelişmeleri ve tedavi yöntemlerini takip edebilecek.
Diyabet hastaları ayaklarını nasıl korumalı?

Diyabet hastaları ayaklarını nasıl korumalı?

Diyabetli hastalarda kandaki yüksek şeker seviyesi, ayaklar dahil vücudun birçok bölgesine zarar verebilir ve ciddi komplikasyonlar görülebilir. Diyabet hastalığının yol açtığı sinir hasarı ve damar tıkanıklıkları, bedenin tüm yükünü taşıyan ayaklarda yaralara ve enfeksiyonlara neden olabiliyor. Prof. Dr. Selçuk Baktıroğlu, zamanında, uygun tedavilerin yapılmadığı hastalarda ise uzuv kaybından yaşamın sona ermesi riskine dek istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabileceğine dikkat çekti. Peki, Diyabetliler ayaklarını nasıl korumalı? Prof. Dr. Selçuk Baktıroğlu anlatıyor.
Diyabet Türkiye’de son 20 yılda 4 kat arttı

Diyabet Türkiye’de son 20 yılda 4 kat arttı

Çağın vebası olarak gösterilen Tip 2 diyabet hastalığının yayılım hızı kadar diyabet hastası adayları olarak tanımlanan pre-diyabetlilerin sayısındaki artışın da ürkütücü boyutlara yükseldiğine dikkat çeken Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Geleceğin diyabet hastası adayları, Türkiye’de son 20 yılda 4 kat artmış durumda. Bu dehşet verici bir artış hızı. Kendimizi ve çocuklarımızı beslerken hasta ediyoruz, farkında değiliz! Anti- diyabet yaşam tarzını bir seçim olarak değil, zorunlu olarak benimsememiz gerekiyor. Aksi halde ülkemizde 40 yıl sonra herkes diyabet hastası olacak!” diye uyarıyor.
Diyabeti bulunan 1 milyon kişi kör olma riski taşıyor

Diyabeti bulunan 1 milyon kişi kör olma riski taşıyor

Türk Oftalmoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Ziya Kapran, diyabetin etkilediği organların başında gözün retina tabakasının geldiğini belirterek, "Türkiye'de 1 milyon diyabete bağlı körlük riski olan çalışan nüfus var. 11 milyon diyabet hastasının yüzde 10'u ağır retina hastalığı olduğu için görmelerini tamamen kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya." dedi.
Şekersiz şeker hastalığı nedir? Şekersiz şeker hastalığının belirtileri neler?

Şekersiz şeker hastalığı nedir? Şekersiz şeker hastalığının belirtileri neler?

Halk arasında şekersiz şeker hastalığı olarak bilinen “diabetes insipidus” tıpkı diyabet hastalığı gibi kan şekeri seviyesiyle ilgisi bulunmayan nadir görülen hastalıklar arasında. Erken yaşlarda görülen şekersiz şeker hastalığı özellikle çocuklar ve gebelerde sıklıkla görülüyor. Peki, şekersiz şeker hastalığı nedir? Şekersiz şeker hastalığının belirtileri neler? İşte şekersiz şeker hastalığı ile ilgili merak edilenler…