kolon

kolon Haberleri

kolon haberleri sayfasında kolon haberlerini bulabilir tüm kolon haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. kolon haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 219 haber bulunmaktadır.

Bayramda yolda olanlara çiçek, şeker ve kolonyalı karşılama

Bayramda yolda olanlara çiçek, şeker ve kolonyalı karşılama

Bayramda yolda olanlara çiçek, şeker ve kolonyalı karşılama
Kolon kanseri riskini %50 azaltan beslenme öneriler

Kolon kanseri riskini %50 azaltan beslenme öneriler

Özellikle zamanımızın hastalığı Kolon kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltmanız söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumlar vardır. Günlük hayatta beslenmemizde yaptığımız ufak tefek değişikliklerle, kolon kanserinden korunabiliriz. İşte kolon kanseri riskini azaltmanın yolları..
Kolon kanserinde belirti sağ ve solda farklı

Kolon kanserinde belirti sağ ve solda farklı

“Kolon kanserinde tümörün bulunduğu yere göre değişik belirtiler görülebilir. Sol kolon tümörleri kanama, dışkı alışkanlığında değişiklik, kabızlık, ishal atakları veya bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Sağ kolon tümörleri ise sıklıkla kansızlık, kitle ve kilo kaybı ile belirti verebilir. Özellikle risk grubundaki bireyler tarama programlarını aksatmamalıdır” dedi.
Kolon kanserinde soyağacının önemi

Kolon kanserinde soyağacının önemi

Kolon kanserinin küçük bir bölümünün kalıtım ile geçen genetik bozukluklar ile ortaya çıktığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Kuzu, kolon kanserinde genetik konusu üzerine açıklamalarda bulundu.
Kolonya ve parfüm orucu bozar mı?

Kolonya ve parfüm orucu bozar mı?

Ramazan ayı gelince aklımıza gelen sorular çoğalıyor. Orucu bozan şeyler, orucu bozmayan şeyler birer soru işaretine dönüşüyor. 'Kolonya ve parfüm orucu bozar mı?' da bunlardan biri.
Kolon kanserine neden olan beslenme hataları

Kolon kanserine neden olan beslenme hataları

Dünya üzerinde en yaygın 3 kanser türünden biri olan kolon kanseri, Türkiye'de her yıl yaklaşık 15 bin kişide görülüyor. Genellikle 50-70 yaş arasında görülen kolon kanserinde genetik yatkınlık kadar çevresel faktörler de etki gösteriyor. Artık 40 yaş altında gençlerde de kolon kanseri görüldüğünü söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yanar “Tütsülenmiş etler, salam sosis gibi yiyecekler, aşırı kızartmalar, kırmızı et tüketiyor, düzenli egzersiz yapmıyor ve kilonuza dikkat etmiyorsanız risk altında olabilirsiniz. Yüksek miktarda sebze, meyve, balık, zeytinyağı, fındık ceviz gibi kuruyemişleri içeren Akdeniz diyetinin kanser ve damar tıkanıklığına bağlı ölümleri ciddi oranda azalttığı çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir” dedi.
Kolon 5 günde nasıl temizlenir?

Kolon 5 günde nasıl temizlenir?

Bağırsaklarımız vücudumuzun 2. Beyni olarak bilinir.Sağlıklı daha dinç hissetmemiz için bağırsak sağlığımız oldukça önemlidir. Sindirim sistemimizdeki en önemli organlardan biri de kalın bağırsağımız yani kolonumuzdur. Kolon temizliği nasıl yapılır diye merak edenler için Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım konu hakkında önemli bilgiler verdi ve 5 günde kolon temizleme yöntemini açıkladı.
Kolon kanserinden korunmak için nasıl yaşamalıyız?

Kolon kanserinden korunmak için nasıl yaşamalıyız?

Dünyada en yaygın kanserler arasında görülen kolon kanserlerine karşı uyarılarda bulunan Prof. Dr. İlker Sücüllü, "Düzenli egzersiz, folik asit, kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, sigara içilmemesi, posalı gıda ile beslenmenin artırılması, kırmızı etten zengin diyet yerine Akdeniz mutfağının tercih edilmesi kalın bağırsak kanser gelişimi riskini önemli oranda azaltıyor" dedi.
Gençlerde de alarm veriyor

Gençlerde de alarm veriyor

Dünya üzerinde en yaygın 3 kanser türünden biri olan kolon kanseri, Türkiye'de her yıl yaklaşık 15 bin kişide görülüyor. Genellikle 50-70 yaş arasında görülen kolon kanserinde genetik yatkınlık kadar çevresel faktörler de etki gösteriyor.
Kolonyalı mendilin geri dönüşü...

Kolonyalı mendilin geri dönüşü...

Lokantada yemekleri yedik. Garson paketler içinde ‘ıslak mendil’ dağıtmaya başlayınca sağlık sektöründe üretim alanında çalışan arkadaşım sordu:
Kolon kanseri riskini artıran etkenler

Kolon kanseri riskini artıran etkenler

1-31 Mart Dünya Kolon (Kalın bağırsak) Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle değerlendirmelerde bulunan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, kolon kanserinin ortaya çıkma nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi. Prof. Demirtürk “Kalın bağırsak kanseri, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkan heterojen bir hastalıktır ve erken tanı ile tedavi edilebilir. Hastalığın yüzde 70’i sporadik olarak (çevresel faktörler ile) ortaya çıkabilir, böylece dengeli olmayan beslenme alışkanlıkları, tütün kullanımı, hareketsizlik ve aşırı kilo kolon kanserini tetikleyebilir ” dedi.
D vitamini kanser metastazını önlüyor

D vitamini kanser metastazını önlüyor

Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömür Gökmen Sevindik, kolon ve meme kanserinde, yüksek D vitamini düzeyine sahip kişilerin daha az metastazla karşılaştıklarını söyledi. Sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde, az güneş alanlara oranla daha az kanser ölümü görüldüğünü ortaya koyan çalışmaların olduğunu belirten Sevindik, “Bazı kanserlerde tedaviye başlamadan önce D vitamini düzeyini ölçüyoruz” dedi.
Kolon kanseri hakkında doğru bilinen 6 yanlış!

Kolon kanseri hakkında doğru bilinen 6 yanlış!

Yaklaşık bir yıldır ülkemizi de derinden etkileyen korona virüse yakalanma endişesiyle hastaneye gitmeye çekinilmesi, kolon kanserinde de erken tanı şansını engelliyor. Ülkemizde hem erkeklerde hem de kadınlarda en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında üçüncü sırada yer alan kolon kanseri, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliğin de etkisiyle hızla yaygınlaşırken, tarama programlarının düzenli yaptırılmaması da riski arttırıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, Mart ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı ve 3 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Günü kapsamında yaptığı açıklamada; kolon kanserinin kolonoskopi ile büyük ölçüde önlenebildiğini vurgularken, kolon kanseri hakkında doğru bilinen bazı yanlışların, hastalığın teşhisini ve tedavisini geciktirdiğini söylüyor. Prof. Dr. Nurdan Tözün, kolon kanseri hakkında toplumda doğru bilinen 6 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Polipler sinsice kansere dönüşebiliyor

Polipler sinsice kansere dönüşebiliyor

Kolon kanseri günümüzde en sık rastlanan kanser türlerinden biri. Öyle ki tüm kanserler arasında 3. sırada yer alıyor. Yapılan çalışmalara göre; kolon kanserinin yüzde 90-95’inin sorumlusu ise ilerleyen yaşla birlikte görülme riski artan kolon polipleri! Bu poliplerin yüzde 10-20’si ortalama 8-10 yılda habis özellik kazanıyor, bir başka deyişle kanserleşiyor! Kansere dönüşmeden genellikle belirti vermediği için ‘gizli tehlike’ olarak adlandırılan polipler aslında düzenli yapılan kolonoskopi ile tespit edilip çıkartılabiliyor, bu sayede kolon kanserine dönüşmesi önlenebiliyor!
Maskeleri yıkamak ya da kolonya sıkmak virüsü oluşumunu engelliyor mu?

Maskeleri yıkamak ya da kolonya sıkmak virüsü oluşumunu engelliyor mu?

Kullanıldıktan sonra yıkanan ya da kolonya sıkılan maskeler üzerinde inceleme yapıldı. Yapılan inceleme sonucu kolonya sıkmanın ya da yıkamanın maskede bakteri oluşumunu engelleyecek bir etki yaratmadığı ortaya çıktı.
Kışın ortaya çıkan 5 cilt hastalığına dikkat!

Kışın ortaya çıkan 5 cilt hastalığına dikkat!

Kış mevsimiyle birlikte cildimiz için tehlike çanları çalmaya başladı. İyice etkisini gösteren soğuklar, rüzgar ve havadaki nem miktarının düşmesine; pandemi sürecinde bolca yüklenilen dezenfektanların yanlış kullanımı da eklendiğinde bazı cilt hastalıklarının daha kolay tetikleneceğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Güneri “Kışın kendine özgü yıpratıcı şartlarına; içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisi sürecinde hijyenik alışkanlıkların değişmesi, aşırı ve yanlış temizlik, kullanılan dezenfektan ürünler, kolonyalar ve uzun süre değiştirilmeyen maskeler de eklendiğinde cilt sağlığımız kaçınılmaz olarak olumsuz etkileniyor. Bu nedenle pandemi sürecinde önlem almaya çalışırken yanlış uygulamalardan da kaçınmak gerekiyor.” dedi.
Evdeki karıncaları öldürmeden nasıl yok edebiliriz? Karıncalardan kurtulma yolları...

Evdeki karıncaları öldürmeden nasıl yok edebiliriz? Karıncalardan kurtulma yolları...

Karıncalar koloniler halinde yaşar ve farklı çevre türlerine uyum sağlama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle evde birkaç gruba rastlamak nadir değildir. Bununla birlikte, bu böcekler zararsız görünse de, hızla istilacı hale gelebilirler. Bunların üstesinden gelmek ve evden uzak tutmak için farklı çözümler benimsenebilir. Peki, karıncaları nasıl yok edebiliriz, onları öldürmeden nasıl kurtulabiliriz?
Sahte kolonya nasıl anlaşılır? Kolonyanın sahte olduğunu gösteren yöntemler...

Sahte kolonya nasıl anlaşılır? Kolonyanın sahte olduğunu gösteren yöntemler...

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle kolonya ve dezenfektan kullanımı çok ciddi düzeyde arttı. Bu artışla birlikte hileli kolonyalarda piyasada görülmeye başladı. Peki, sahte kolonya nasıl anlaşılır? Kolonyanın sahte olduğu nasıl anlaşılır? Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Özyaral, kolonya hileleri hakkında önemli bilgiler verdi.
Kolonyadaki inanılmaz hileyi ortaya çıkardı

Kolonyadaki inanılmaz hileyi ortaya çıkardı

Adana'da, bakkaldan satın aldığı kolonyanın kokusundan şüphe eden Fırat Çınar, yaktığı kolonyanın alev almaması üzerine şaşkınlık yaşadı. Pandemi sürecinde piyasaya sahte kolonya sürenlere isyan eden Çınar, limonlu suyun 'kolonya' diye satıldığını söyledi. Prof. Dr. Emel Yıldırım ise "Bilindik firmaları tercih ederek, kolonya almalıyız" dedi.
Bakkaldan aldığı kolonya limonlu su çıktı

Bakkaldan aldığı kolonya limonlu su çıktı

Adana'da, bakkaldan satın aldığı kolonyanın kokusundan şüphe edince gerçek olup olmadığını anlamak için çakmakla yakan Fırat Çınar, kolonyanın alev almaması üzerine büyük şaşkınlık yaşadı. Pandemi sürecinde piyasaya sahte kolonya sürenlere isyan eden Çınar, limonlu suyunu kolonya diye sattıklarını söyledi.