Psikolog

Psikolog Haberleri

Psikolog haberleri sayfasında Psikolog haberlerini bulabilir tüm Psikolog haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. Psikolog haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 718 haber bulunmaktadır.

Çocuklarda ekran bağımlılığı gelişimi engelliyor

Çocuklarda ekran bağımlılığı gelişimi engelliyor

Uzman Pedagog-Psikolog Reyhan Ateş Yücel, “Günümüzde her iki ebeveynin de çalışması çocuklarla yeterli ve kaliteli zaman geçirebilmelerine engel olabiliyor. Aileler dinlenmek istediği için de çocukları televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon ekranlarına yönlendiriyor. Fakat, çocuklarda ekran bağımlılığı gelişimlerini engelliyor” dedi.
“Takıntılı düşünceleriniz varsa psikolog veya psikiyatriste başvurmalısınız”

“Takıntılı düşünceleriniz varsa psikolog veya psikiyatriste başvurmalısınız”

Psikolog Doç. Dr. Pervin Nedim Bal, takıntılı düşünce ve davranışların kişilerde günlük yaşamsal işlevleri yerine getirmeyi zorlaştırması, bozması veya takıntının bu derece şiddetli ve yoğun olması halinde bireylerin bir psikoloğa ya da psikiyatriste başvurmasını önerdi.
İrem Helvacıoğlu 'Baş Belası’nda 'Psikolog İpek' karakteri ile geri döndü

İrem Helvacıoğlu 'Baş Belası’nda 'Psikolog İpek' karakteri ile geri döndü

İrem Helvacıoğlu, ‘Baş Belası’nda Seçkin Özdemir ile başrolü paylaşıyor. Sıra dışı karakteriyle adından çokça söz ettirecek.
Çözümü kim bulacak

Çözümü kim bulacak

Ebeveynlerin en doğal, en anlaşılabilir davranışlarından biri de çocuklarının mutlu olmaları için sürekli çabalamalarıdır. Bu nedenle onları üzgün, sıkkın, mutsuz, huzursuz görmeye pek tahammül edemezler. İsterler ki sorunları hiç olmasın, hadi oldu diyelim hemen çözülüversin. Çünkü hiçbir şey “o kadar üzülmeye” değer değildir. Uzman Klinik Psikolog Zeynep Yetkin konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Araştırmacı çocuk yetiştirmek

Araştırmacı çocuk yetiştirmek

Her çocuğun bilgiyi edinme biçimi farklıdır ancak hepsinin ortak noktası dünyaya doğuştan bir araştırmacı olarak geliyor olmalarıdır. Çocuk, ne kadar çok neden-sonuç ilişkisi kurabileceği, edindiği bilgi ve becerileri sentezleyebileceği, bir bütünü analiz edebileceği, yorumlarını açıkça belirtebileceği ortamlar bulabiliyorsa, merak duygusu ve araştırma girişimleri de bir o kadar gelişkin olur. Klinik Psikolog Dila Özçelik konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Otizm hakkında doğru bilinen yanlışlar

Otizm hakkında doğru bilinen yanlışlar

Otizm günümüzde çok konuşulan, ancak hakkında bilgi kirliliğinin fazla olduğu bir nörogelişimsel farklılık. Halk arasında yayılmış ancak bilimsel bir temeli olmayan bilgileri düzeltmek önemli. BuOtizm günümüzde çok konuşulan, ancak hakkında bilgi kirliliğinin fazla olduğu bir nörogelişimsel farklılık. Halk arasında yayılmış ancak bilimsel bir temeli olmayan bilgileri düzeltmek önemli. Bunlardan biri otizmli çocukların ya hepsinin dâhi ya da hepsinin zekâ düzeyinin düşük olduğu yanılgısı. nlardan biri otizmli çocukların ya hepsinin dâhi ya da hepsinin zekâ düzeyinin düşük olduğu yanılgısı. Uzman Psikolog Zeynep Uysal konu hakkında açıklamalarda bulundu.
'Sen artık kocaman oldun'

'Sen artık kocaman oldun'

Uzman Klinik Psikolog Zeynep Yetkin anlatıyor...
Empati ama nasıl?

Empati ama nasıl?

Çocuklarla empati kurmak onların gelişimleri için önemlidir. Ancak bu yolda ebeveyn olarak ilk önce sizin empati şeklinizi keşfetmeniz gerekir. Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Çocuğum paylaşmayı sevmiyor

Çocuğum paylaşmayı sevmiyor

Paylaşmak, insanlara doğuştan gelen bir özellik değil. Paylaşmayı ailemizden ya da çevremizden öğreniriz. Bu öğrenme tabi ki hemen gerçekleşmez. Bunun için ideal olan yaş 3 yaş diyebiliriz. Çünkü çocuk, “ben merkezcilikten” çıkar ve sosyalleşmeye başlar. Psikolog Ezgi Külekçi konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Onu gerçekten dinliyor musun?

Onu gerçekten dinliyor musun?

Efendim, ne dedin? Bir daha söylesene. Dur şimdi işim var. Akşama konuşalım. Tam olarak neydi, telefona bakıyordum duymadım.Şimdi olmaz, çok yorgunum. Bu listenin ne kadar uzayabileceğini tahmin edebilirsiniz. Hayatın akışı içinde ağzımızdan dökülüverir bu basit cümleler. Zamanla birikir birikir ve onlar için toksik etkiye ulaşır. Bize olan inançlarını kaybederler. Uzman Psikolog Ceyda Yanar bu durumun önüne geçebilmek için ebeveynlere uyarılarda bulundu.
Çocukların kafasını nasıl karıştırıyoruz?

Çocukların kafasını nasıl karıştırıyoruz?

Öğrenmenin en etkili yolunun yaşamak olduğunu biliyoruz. Çocuklarımıza sevgiyi, sevmeyi öğretmek istiyoruz. Farkında bile olmadan, belki de önce çocuklarımızı severek başlıyoruz. Biz seviyoruz, sevgimizi gösteriyoruz. Çocuğumuz da sevginin nasıl bir şey olduğunu öğreniyor yine farkında olmadan. Böylece o da sevgisini göstermeye başlıyor. Yani alıyor ve veriyor. Ne alıyorsa onu veriyor. Ne kadar alıyorsa o kadar veriyor. Nasıl bir yaklaşımla alıyorsa benzer bir yaklaşımla veriyor. Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Duyusal oyunların çocuklara faydası var mı?

Duyusal oyunların çocuklara faydası var mı?

Bir bebek doğduğunda beyninde yaklaşık 50 trilyon nöronlar arası bağlantı bulunurken bu sayı üç yaşına gelen bir çocukta 1000 trilyonu aşkın hale gelmektedir. Beynin en hızlı büyüdüğü zaman da bu ilk üç yıldır. Bu bağlantıların gelişimi ve çoğalması çocuğun özellikle bilişsel gelişimi için çok kıymetlidir. Psikolog Ceren Hazar konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Boşanma sonrası çocukların artan yüküne dikkat!

Boşanma sonrası çocukların artan yüküne dikkat!

Boşanma kararı alındıktan sonra altını en sık çizdiğimiz cümle “Partner olarak siz boşanıyorsunuz, ebeveyn olmaya devam edeceksiniz. Anne babalığın boşanması olmaz”dır. Uzman Klinik Psikolog Zeynep Yetkin konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Ayrılık acısı nasıl geçer?

Ayrılık acısı nasıl geçer?

Biten ilişkilerin ardından herkesi farklı bir duygu durumu yaşar. Bazı insanlar bu süreci kolay bir şekilde atlatırken, bazı kişiler yaşanmış yoğun duygularını yok sayamaz ve biten ilişkinin ardından ayrılık acısı ağır basar ve kişi adeta yas tutar. Yoğun duygularla dolu bir ilişki sonrası ayrılık acısı nasıl geçer? Uzman Klinik Psikolog Cansın Alsancak, ayrılık acısını daha kolay atlatmanın ipuçlarını paylaştı.
Sadece zeka yetmez ahlak da lazım!

Sadece zeka yetmez ahlak da lazım!

Gustave Mark Gilbert, Amerikalı askeri bir psikolog. Columbia Üniversitesi’nden doktorası var. Gilbert’in psikoloji alanındaki eserleri pek çok üniversitede araştırma konusu yapılıyor.
Bebeğinizi kucağa almadan da güvende olduğunu hissettirebilirsiniz

Bebeğinizi kucağa almadan da güvende olduğunu hissettirebilirsiniz

Bebeğini sürekli kucağına alma, sonra kucağa alışır! Bebeğini kucağa almazsan, güvensiz olur, her şeyden korkar! İki farklı görüş… Peki, ama hangisi doğru? Uzman Klinik Psikolog Benan Şahinbaş’a sorduk.
Hadi farkındalıklardaki benzerlikleri bulalım

Hadi farkındalıklardaki benzerlikleri bulalım

Ne kadar korkuyoruz aslında bizden farklı olarak algıladığımız şeylerden. Farkında mıyız? Sanmıyorum. Uzman Klinik Psikolog Funda tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Çocuğunuz yeterince uyuyor mu?

Çocuğunuz yeterince uyuyor mu?

Uyku vücudumuzun en önemli besinlerinden biridir. 3-5 yaş aralığındaki çocuklar 10-13 saat, 6-12 yaş arasındaki çocuklar ise 9-12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun ihtiyacı kadar uykuyu alabilmesi için bir yatma saatinin olması kıymetlidir. Psikolog Ceren Hazar konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Evden çalışanlara motivasyon artırıcı öneriler

Evden çalışanlara motivasyon artırıcı öneriler

Pandemi nedeniyle evden çalışanların motivasyonunun olumsuz etkilendiğini söyleyen Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, “Sürekli evin içinde aynı döngüyü tekrarlamak hem motivasyonu düşürüyor hem de tükenmişlik hissinin oluşmasına neden oluyor. Rutinler önemli fakat bu rutinin dışına çıkamayan bireylerde, isteksizlik görülüyor” dedi.
Çocuğuma yetebiliyor muyum?

Çocuğuma yetebiliyor muyum?

Çocukların birincil bakım vereni genellikle anneler olur. Pandemi döneminde de çalışmayan ya da evden çalışan annelerin sayısındaki artış nedeniyle bakıcılardan veya aile büyüklerinden alınan destek oldukça azaldı. Bu nedenle anneler çocuklarıyla alıştıklarından daha uzun süre bir arada kalmaya başladılar.Uzman Klinik Psikolog Zeynep Yetkin konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.