sağlıklı beslenme

sağlıklı beslenme Haberleri

sağlıklı beslenme haberleri sayfasında sağlıklı beslenme haberlerini bulabilir tüm sağlıklı beslenme haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. sağlıklı beslenme haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 377 haber bulunmaktadır.

Kalp hastası olanların yemek yaparken dikkat etmesi gerekenler

Kalp hastası olanların yemek yaparken dikkat etmesi gerekenler

Kalp hastalığının birçok nedeni olabileceği gibi, kalp sağlığını korumak adına bir sürü önlemler alınabilir. Günlük hayatta yenilen ve içilen besinler yaşam kalitesinin düzeyini ciddi oranda etkiliyor. Doktorunuzun tavsiye ettiği besinlerin yanı sıra mutfak alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir. İşte hem kalp hastalarına iyi gelecek hem de sağlıklı beslenmenize yarar sağlayacak mutfak tüyoları.
Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler! Grip, nezle, Covid-19'a karşı etkili...

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler! Grip, nezle, Covid-19'a karşı etkili...

Kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha açık hale geliyoruz. Aynı zamanda koronavirüsün Delta, Omicron gibi varyantlarının etkisinin sürmesi nedeniyle bağışıklığımızı güçlendirmek daha da önemli hale geliyor. Bağışıklık güçlendirici beslenmeye dikkat ederken bir yandan da kilomuzu kontrol etmek, fazla kalori alımından kaçınmak gerekiyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme ideal kilomuzda kalmamıza yardımcı olurken, savunma sistemlerimizin daha güçlü olmasını da sağlıyor. Biz de bunun için bağışıklığımızı güçlendirecek, bilişsel performansımızı yükseltip daha kaliteli bir yaşama sahip olmamızı da sağlayacak gıdaları listeledik.
Bunları tüketenler incecik kalıyor! Kilo vermek için ne yemeliyiz?

Bunları tüketenler incecik kalıyor! Kilo vermek için ne yemeliyiz?

Kilo vermek herkesi için kolay değildir, sağlıklı besinler tüketiyor olsanız da bazen özellikle harcadığınız kalori oldukça az ise kilo veremezsiniz. Peki, kilo vermek için ne yemeliyiz? İşte sağlıklı ve kilo vermenizi sağlayacak sağlıklı beslenme önerileri.
Yüksek kolesterolü olanların yemek yaparken dikkat etmesi gerekenler

Yüksek kolesterolü olanların yemek yaparken dikkat etmesi gerekenler

Yüksek kolesterolün birçok nedeni olabileceği gibi, kolesterol seviyesi bir uzman yardımıyla tedavi edilmezse çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Doktorunuzun verdiği beslenme listesinin yanı sıra mutfak alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor. Örneğin yemek pişirirken kullandığınız yağ seçimleri, pişirme yöntemleri kolesterole etki edebiliyor. Tabii bir de kolesterolü düşürmeye yardımcı besinler var. İşte hem kolesterolü düşürecek hem de sağlıklı beslenmenize fayda sağlayacak mutfak tüyoları.
Canan Karatay açıkladı: Elma böyleyse yemeyin!

Canan Karatay açıkladı: Elma böyleyse yemeyin!

Çeşitli açıklamalarıyla adından söz ettiren Prof. Dr. Canan Karatay sağlıklı beslenme üzerine altın değerinde tavsiyeler verdi. Son açıklamasında ise yemekten sonra çay içilmesi konusunda uyarılar yaptı. İşte o tavsiyeler..
Kilo vermeden daha zayıf görünmenin sırrı

Kilo vermeden daha zayıf görünmenin sırrı

Kilo verdiğinizde nasıl görüneceğiniz konusunda meraklanıyor musunuz? Bunun için aylarca zayıflamanızı beklemenize gerek yok. Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek harikadır. Ancak şimdi kilo vermeden daha ince görünmek için yapabileceğiniz bazı şeylerden bahsedeceğiz. Etkili güzellik ve vücut bakımları, şişkinlikten kurtulmanıza ve sarkıklığı sıkılaştırmanıza yardımcı olabilir. /ÖZEL
5 madde ile sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirin

5 madde ile sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirin

Sağlıklı beslenme için yaşamın sürdürülmesi için gerekli besin maddelerini beslenme yolu ile sağlarız. Sağlıklı beslenme; bizi hastalıklara karşı korurken yaşam kalitemizi iyileştiren ve hayat boyu sürdürülmesi gereken bir alışkanlıktır. Uzmanından önerilerle 5 maddede sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin.
Çabuk acıktıran değil tok tutan seçimler yapın

Çabuk acıktıran değil tok tutan seçimler yapın

Yeni yılda sağlıklı beslenmek, forma girmek istiyorsanız öğünlerinizde sağlıklı seçim yapmayı öğrenmelisiniz. Diyetisyen Kübra Yazıcı, çabuk acıktıran sağlıksız yiyecekler yerine, uzun saatler tok tutan, besin değeri yüksek alternatifleri anlatıyor.
Uzmanından yılbaşı akşamı sağlıklı beslenme önerileri

Uzmanından yılbaşı akşamı sağlıklı beslenme önerileri

Yılbaşı gibi özel günlerin insanları büyük sofralarda buluştururken, yapılacak doğru seçimlerle sağlıklı beslenmeye devam etmenin mümkün olabildiğini söyleyen Uzman Diyetisyen ve Uzman Klinik Psikolog Merve Öz, özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde doğru ve sağlıklı beslenmenin bağışıklık sistemimiz için önemine dikkat çekti. Dyt. Merve Öz hem yılbaşı akşamına hazırlık hem de akşamını da sağlıklı geçirebilmek için önerilerde bulundu.
Tiroit fonksiyonlarını iyileştiren mucize besinler

Tiroit fonksiyonlarını iyileştiren mucize besinler

Tiroit fonksiyonun etkin çalışmasında sağlıklı beslenme ve sağlıklı işleyen bir sindirim sistemi büyük önem taşır. Sağlıklı bir tiroit işlevini desteklemenin en etkili yollarından biri sağlıklı beslenmedir. Tiroit fonksiyonlarını iyileştiren sağlıklı besinleri sizler için araştırdık. İşte tiroitlere iyi gelen besinler...
Kuruyemiş tüketirken bunlara dikkat!

Kuruyemiş tüketirken bunlara dikkat!

Kuruyemişler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olarak kabul edilmiştir. Fındık, fıstık, ceviz, kaju, badem, leblebi gibi bilinen birçok çeşidi bulunmaktadır. Diyetisyen Hülya Çağatay kuruyemiş tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı
Diyet yaparken asla vazgeçmemeniz gereken 10 besin

Diyet yaparken asla vazgeçmemeniz gereken 10 besin

Diyet yaparken yediğimiz yiyeceklerin besin değerlerinin yanı sıra besin çeşitliliğine de özen göstermemiz gerekiyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin beslenmede her besin grubundan yeterli ve dengeli miktarda alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, diyette vazgeçilmez 10 besin çeşidini ve vücuda etkilerini anlattı...
Yoğurt zayıflatır mı? Her gün bir kase yoğurt tüketirseniz...

Yoğurt zayıflatır mı? Her gün bir kase yoğurt tüketirseniz...

Kilo vermek ve zayıflamak için yoğurt ideal olabilir. Birçoğumuz yoğurdun sayısız faydasını zaten biliyoruz. Ev yapımı yemeklerden restoran yemeklerine kadar yoğurt, her yerde Türk mutfağının önemli bir bileşenidir. Diyetisyenler sağlıklı beslenme ve diyet menülerinde sıklıkla yoğurda yer verirler. Peki yoğurt zayıflatır mı? / ÖZEL
Tüp bebek tedavisinde beslenme çok önemli

Tüp bebek tedavisinde beslenme çok önemli

Tüp bebek tedavisine başladıysanız ya da başlama üzereyseniz, tedavi süresinde beslenmenin de en önemli etkenlerden birisi olduğunu bilmelisiniz. Sağlıklı beslenmek pek çok hastalıklarda büyük önem taşıdığı gibi, tüp bebek tedavisinde de yeri oldukça önemlidir. Her iki cinsiyette de sağlıklı hormonların üretimi ve çalışması, sperm üretimi ve kalitesi, yumurta kalitesi ve sayısı, rahim ortamının sağlıklı olması gibi faktörler bireylerin tükettiği besin ve içeceklerle ilişkilidir. Uzman Diyetisyen Ece Dönmez, tüp bebek sürecinde beslenme hakkında bilgi verdi.
Kış mevsiminde beslenme önerileri

Kış mevsiminde beslenme önerileri

Kış mevsiminde hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte beslenme değişiklikleri görüldüğünü ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Güngör, sağlıklı hayatın sürdürülmesi için mevsimine uygun sağlıklı beslenme ile ideal kilonun korunmasının önemli olduğunu söyledi. Peki kış mevsiminde ideal beslenme nasıl olmalı? İşte bilmeniz gerekenler.
Sağlıklı beslenme için 9 ipucu

Sağlıklı beslenme için 9 ipucu

Bu 9 pratik ipucu, sağlıklı beslenmenin temellerini kapsar ve daha sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. / ÖZEL
Beslenmenize her gün eklemeniz gereken besinler

Beslenmenize her gün eklemeniz gereken besinler

Dengeli beslenmek, sağlıklı beslenmenin sırrıdır. Daha sağlıklı yaşamak, kalp krizi riskinden korunmak, daha iyi bir bağırsak sağlığına sahip olmak ve beyin sağlığımızı da korumanın anahtarı beslenmemizden geçiyor. Yaşımız aldıkça sağlık sorunlarımız çıkacağından korkarız. Bu yüzden genç yaşlarda kabul edelim ki yediklerimize, içtiklerimize pek dikkat etmiyoruz. Fakat son yıllarda artık gençler de bilinçlenmiş olacak ki, daha kaliteli bir yaşam için daha sağlıklı beslenmeyi seçiyorlar. Bu yüzden yaşamınızı daha kaliteli geçirmek için ne yediğiniz önemi oldukça büyüktür.
Sağlıklı ve uzun bir ömrün formülü!

Sağlıklı ve uzun bir ömrün formülü!

Bir araştırmaya göre, Türkiye’de yetişkinler her hafta günün 8-12 saatini oturarak geçiriyor. Yapılan pek çok araştırma ise uzun yaşamın en büyük sırrının harekette saklı olduğunu gösteriyor. Tabii bir de doğru, dengeli ve renkli beslenme! Peki nasıl? Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Yazıcı, Posta Gazetesi'nden Özgür Gökmen Çelenk'e sağlıklı ve uzun bir ömür için önerilerde bulundu.
Covid-19 hastalarına

Covid-19 hastalarına "şaşılık" uyarısı!

Koronavirüs sadece çocuklarda değil, büyüklerde de şaşılığa neden olabiliyor. Koronavirüsü illaki ağır atlatmak gerekmiyor, hafif geçirenlerde de rastlıyoruz" şeklinde açıklama yapan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüban Atilla, "göz sağlığını korumak için koronavirüsten korunmak, sağlıklı beslenmek, en az bir saat gün ışığından yararlanmak, bilgisayarı kol mesafesinde tutmak, arada mola verip uzaklara bakmak ve gözleri kapatarak dinlendirmek gerekiyor" dedi.
Obez çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma rehberi

Obez çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma rehberi

Vücutta aşırı yağ birikimi olarak tanımlanan obezite, ne yazık ki çocuklarımızı da etkiliyor ve birçok hastalığın zeminini hazırlıyor. Okul çağındaki çocuklarda bile dengesiz ve fazla beslenmeye bağlı insülin direnci gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz. Diyetisyen Burcu Akgül Şen konu hakkında açıklamalarda bulundu.