Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon Haberleri

Son dakika YÜKSEK TANSİYON haberleri ile ilgili Posta.com.tr'ye eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan YÜKSEK TANSİYON gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan YÜKSEK TANSİYON haber sayfamızda...
Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedeni bu hastalık!

Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedeni bu hastalık!

30.06.2022
Üreme çağındaki kadınlarda %5-10 oranında görülme sıklığına sahip olan polikistik over sendromu (PKOS veya PKO) kadınlarda en sık görülen infertilite (kısırlık) nedeni olarak kabul ediliyor. Ancak doğru bir tedavi süreciyle polikistik over sendromunun doğurganlığa olan olumsuz etkisi ortadan kaldırılabiliyor.
Kavunun faydaları ve zararları nelerdir? Ne işe yarar? Kavun nasıl tüketilmeli?

Kavunun faydaları ve zararları nelerdir? Ne işe yarar? Kavun nasıl tüketilmeli?

24.06.2022
Kavun kavunu yazın serinletici bir atıştırmalıktır ve kişinin sağlığına fayda sağlayabilecek besin maddeleri içerir.Çocuklar ve yetişkinler arasında popüler olan kavun, ferahlatıcı, sağlıklı ve kolay bir yaz tatlısı olurken, yüksek su içeriği dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur .Bu meyve türü ayrıca çeşitli vitaminler , mineraller ve antioksidanlar içerir.Kavun en çok tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Özellikle yaz mevsiminde kavun tüketimi bir hayli fazla artmaktadır. Kavunun ana vatanı ise Orta Asya ve Anadolu'dur. Kabakgiller ailesinden gelen bir meyvedir. Kavunun henüz gelişmemiş haline ise kelek denilmektedir. Otsu bir meyvelerden olan kavun saçak köklere sahiptir. Toprağın altında yetişen meyvelerden bir tanesidir. Kavunun gövdesi oldukça fazla gelişmiştir. Bundan dolayı kavunun bir gövdesi oldukça fazla uzayabilir. Türkiye'de de en fazla yetişen meyvelerden bir tanesidir. Kavun Türkiye'de en fazla Ege bölgesinde yetişmektedir. Özellikle Manisa Kırkağaç kavunu meşhur bir kavundur.
Alıç sirkesi nedir, nasıl yapılır? Alıç sirkesinin faydaları nelerdir?

Alıç sirkesi nedir, nasıl yapılır? Alıç sirkesinin faydaları nelerdir?

23.06.2022
Alıç sirkesi son günlerde oldukça popüler hale geldi. Alıç ( Crataegus türleri ), 1. yüzyıla kadar kalp hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. 1800'lerin başında, Amerikalı doktorlar onu dolaşım bozukluklarını ve solunum hastalıklarını tedavi etmek için kullanıyorlardı. Alıç meyvesinin günümüzde yaprakları ve çiçekleri tıbbi olarak kullanılmaktadır. Hafif-orta kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanıldığında alıçın etkili olabileceğini öne süren araştırmalar yer almaktadır. Böylesine faydalı olan bir meyvenin sirkesi de sağlık açısından oldukça yararlıdır. Alıç sirkesi nedir, alıç sirkesi nasıl yapılır? Alıç sirkesinin faydaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarına haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz
Normalleşmede sıra ikinci adımda

Normalleşmede sıra ikinci adımda

21.06.2022
İsrail ile Türkiye arasında uzun süre çok düşük seviyede devam eden hatta kopma aşamasına gelen siyasi diyalog süreci adım adım gelişiyor.
Yaşam savaşını kazanan 390 gramlık 'Mucize' bebek alkışlarla taburcu oldu

Yaşam savaşını kazanan 390 gramlık 'Mucize' bebek alkışlarla taburcu oldu

20.06.2022
Manisa'da, annesinin yaşadığı gebelik zehirlenmesi nedeniyle sezaryenle prematüre olarak dünyaya gelen 390 gramlık kız bebek, 6 ay süren yoğun bakım mücadelesinin ardından yaşama tutundu. Yaşaması mucize olduğu için Mucize ismi verilen bebek, tedavi eden doktor ve hemşireler tarafından alkışlarla taburcu edildi.
Kenya’da vatandaşlık satıyoruz

Kenya’da vatandaşlık satıyoruz

19.06.2022
Bu gördüğünüz dev billboard, Afrika’da Kenya’da bit pazarı diye bilinen yerde asılı. 250 bin dolara Türk vatandaşlığı satıldığının ilanı... 23 Mayıs 1928’de TBMM’nin kabul ettiği 1312 sayılı kanunla bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, bu ilanı görünce çok üzüldüm.
Kuru cilt neden olur? Cilt kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Kuru cilt neden olur? Cilt kuruluğunun nedenleri nelerdir?

18.06.2022
Sık sık kuruyan cildiniz, soluk görünmesinin yanı sıra kuruluk, tahriş ve gerginlik yaratır. Ciltteki nem cildin yaşlanmasını önler ve onu korur. Cildiniz nemsiz kaldığında kurumaya başlar. Küçük çatlaklar cildin üst yapısını bozar. Peki cildiniz neden sık sık kuruyor? Kuru cilt, nedenleri ve nasıl tedavi edebileceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şey burada.
Bu belirtilere dikkat! Şimdi de beyin sisi çıktı

Bu belirtilere dikkat! Şimdi de beyin sisi çıktı

18.06.2022
Pandemi biterken yeni bir kronik hastalığın ortaya çıktığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Pandemi sonrası sadece mekanik olarak nefes darlığı çekmekten öte insanlarda 'beyin sisi' dediğimiz bazı kelimeleri hatırlayamama, unutkanlık, sinirlilik, başladığı işi bitirememe, konsantrasyon güçlüğü ve bazı uyku bozukluğu gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını görüyoruz” dedi.
Cildiniz için 9 yoğun nemlendirme yöntemİ

Cildiniz için 9 yoğun nemlendirme yöntemİ

18.06.2022
Kuru cilt, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve alerjilerin (genellikle sert kimyasallara karşı) bir belirtisi olabilir. Nem, cildinizi gün boyu korur ancak kış aylarında ve soğuk iklimlerde düşük nem cildinizi kurutabilir. Yaşlandıkça vücudunuzdaki yağ üretimi azalır. Bu nedenle yaşlı insanlar daha fazla kuru cilde sahip olma eğilimindedir. Merak etmeyin, kuruyan cildiniz için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler var
Tansiyon neden çıkar? Strese bağlı yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Tansiyon neden çıkar? Strese bağlı yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

17.06.2022
Türkiye'de her 3 kişiden 1’i yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastası. Genellikle enseden başlayan baş ağrısı, kulakta çınlama ve uğultu, baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren hipertansiyona yol açan en önemli sebep ise tabii ki stres! Ancak stres dışında da tansiyonu zıplatan nedenler mevcut. Peki, tansiyon neden çıkar? Strese bağlı yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? Tansiyon nasıl düşürülür? Hipertansiyon ile ilgili bilinmesi gerekenleri Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Bilgehan Karadağ anlattı.
Dünyada hızla yayılıyor: Yeni tehlike "gizli açlık"

Dünyada hızla yayılıyor: Yeni tehlike "gizli açlık"

13.06.2022
Dünya genelinde 2 milyardan fazla kişiyi etkileyen "gizli açlık" tehlikesi büyüyor. Alınması gereken temel mikro besinlerin eksikliği olarak tanımlanan gizli açlık, özellikle çocuklarda büyüme sürecini olumsuz etkiliyor. En yaygın mikro besin eksiklikleri arasında demir, çinko ve iyot öne çıkarken bu eksiklikler bağışıklığı düşürerek hastalıklara yatkınlığı artırıyor.
Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

12.06.2022
Anne olmanın heyecanıyla birçok kişi beslenmesine dikkat etmeden yemek yiyor ve kilo alımını kontrol edemiyor. Bu durum bazı anne adaylarında ise tam tersi oluyor ve çok fazla kilo almamak için beslenme listesinden birçok şeyi çıkarıyor. Hamilelik süresince belirli bir kilo almak oldukça normal kabul edilir. Altı veya üstü bazı sorunları teşkil edebilir. Peki, hamilelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Gebelikte kaç kilo alınmalı?
Yüksek tansiyon ve çatışma riski

Yüksek tansiyon ve çatışma riski

7.06.2022
Yunanistan gibi küresel sistemdeki etkisini yumuşak gücüyle sağlayan; sanat, kültür ve turizm ile öne çıkan bir ülkenin bu kadar ağır şekilde silahlanması inanılır gibi değil.
Kısa boylu insanlarda tansiyon ve yüksek kolesterol riski daha yüksekmiş!

Kısa boylu insanlarda tansiyon ve yüksek kolesterol riski daha yüksekmiş!

6.06.2022
Şimdiye kadar yapılan hastalıklarla boy oranı arasındaki en kapsamlı çalışma "Uzun boylu insanlar hangi hastalıklara eğilimli?" sorusuna yanıt veriyor. Buna göre uzun boylu kişilerde cilt ve kemik enfeksiyonlarının yanı sıra periferik nöropati (periferik sinirlerde meydana gelen hasarlar ile ortaya çıkan; ayaklarda ve ellerde uyuşma, yanma, ağrı ve kuvvet kaybı) riski daha yüksek. Ancak kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riski daha düşük.
Bacaklarda damar tıkanıklığına yol açan 8 etken! Giderek yaygınlaşıyor...

Bacaklarda damar tıkanıklığına yol açan 8 etken! Giderek yaygınlaşıyor...

26.05.2022
Damar tıkanıklığı görülme sıklığı her geçen gün artıyor! Bacaklarda güçsüzlük ve yol yürüme ile oluşan ağrı, enfeksiyona meyilli yara açılması, renk değişikliği ve solgunluk, kıllanmada azalma, tırnak büyüme hızında yavaşlama gibi belirtilerle kendini gösteren damar tıkanıklığı tedavi edilmediğinde çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. Üstelik sigara tüketimi, hareketsizlik, fazla kilo, yüksek tansiyon gibi nedenlerle daha fazla görülmeye başlandı. İşte bacaklarda damar tıkanıklığına neden olan 8 önemli neden!
8.12 Tansiyonun sırrı ondaymış! Faydasına kimse  inanamıyor...

8.12 Tansiyonun sırrı ondaymış! Faydasına kimse inanamıyor...

25.05.2022
Yüksek tansiyon kalp ve damar hastalıklarını tetikler. Yüksek tansiyonun belirtileri arasında yüzde kızarma, ateş ve halsizlik bulunur. Peki dengeli tansiyon için hangi besinler tüketilmeli?
Yaz mutfağının vazgeçilmezi balık

Yaz mutfağının vazgeçilmezi balık

25.05.2022
Yazın sıcak günlerinde sağlıklı beslenme ön plana çıkıyor. Sindirimi kolay ve yüksek besin değerlerine sahip olan balık, sofraların baş tacı oluyor.
İleri yaşta beslenmenizde mutlaka bulunması gereken besinler!

İleri yaşta beslenmenizde mutlaka bulunması gereken besinler!

24.05.2022
Yaş aldıkça vücut kas kütlesi kaybetme eğiliminde oluyor ve aktivite seviyeleri yaşla birlikte azalıyor. İleri yaşlarda harcanan enerji miktarı azaldığından aldığınız kalorilerin de azalması gerekebiliyor. Ancak bu kesinlikle daha az besine ihtiyacınız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak bu dönemde karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller, lif ve su gibi temel besin ihtiyacı olan yiyecekleri dengeli ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek almak gerekiyor. Beslenme ve diyet uzmanından ileri yaşta beslenmede dikkat edileceleri ve sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinlerin listesini aldık!
Damar, çapının iki katı genişlerse ne olur? Aort anevrizması hakkında bilmeniz gerekenler!

Damar, çapının iki katı genişlerse ne olur? Aort anevrizması hakkında bilmeniz gerekenler!

23.05.2022
Bir damarın çapının olması gerekenden iki misli genişlemesine anevrizma deniyor. Çoğu zaman kontrolsüz hipertansiyon nedeniyle oluşan bu anevrizmalarda, tansiyon ciddiye alınmazsa ve aort damarı uzun süre yüksek tansiyona maruz bırakılırsa, dayanamadığı için genişliyor. Aniden gelişmeyen, yıllar içerisinde oluşan aort anevrizmasının teşhisi ve tedavisi büyük önem arz ediyor.
Kadınlarda menopoz sonrası bu 5 hastalık daha sık görülüyor! Ancak çözümsüz değiller...

Kadınlarda menopoz sonrası bu 5 hastalık daha sık görülüyor! Ancak çözümsüz değiller...

23.05.2022
Menopoz sonrası östrojen gibi hormonların koruyucu etkileri olmadan kadınlar kalp hastalığı, kilo alma ve diğer sağlık sorunları için yüksek risk altında. Âdet döngüsünü düzenli tutan hormon seviyelerinin vücutta ek görevleri var. Bu hormon seviyeleri menopozla birlikte düşüyor. Kadınlar kalp hastalığı, felç, osteoporoz gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyor. Kadınların, menopozdan önce herhangi bir sağlık sorunu olmasa da, hormonal değişimler sonrasında karşılaşılabilecek 5 sağlık sorununa karşı dikkatli olması gerekiyor.
12 yaşında başladığı ayakkabı boyacılığı ile 15 çocuk büyüttü

12 yaşında başladığı ayakkabı boyacılığı ile 15 çocuk büyüttü

19.05.2022
Zonguldak'ta 52 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan Yaşar Gezer, boyacılık mesleği ile 15 çocuk büyüttü. Hastalıklar nedeniyle yavaş yavaş kaybolan mesleğini bırakmayı düşünen Gezer, kendine yeni ekmek kapısı bulmak için arayış içerisine girdi.
Kan basıncını düşürmeye yardımcı olacak 7 yaşam tarzı ipucu

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olacak 7 yaşam tarzı ipucu

17.05.2022
Egzersiz ve beslenme sağlıklı bir kalp sistemi için çok önemlidir. Yüksek tansiyon (veya hipertansiyon ), kalp hastalığı ve felç gelişimi için en önemli risk faktörlerinden biridir . Kan basıncımız, genlerimiz, böbrek hastalığı gibi hastalıklar, bazı ilaçlar ve yaşam tarzı gibi birçok faktörden etkilenebilir. Çoğumuz için yaşam tarzı faktörleri, kan basıncımızı artırmada veya azaltmada en büyük rolü oynar.
Gebelikte hipertansiyon uzun dönem komplikasyonları

Gebelikte hipertansiyon uzun dönem komplikasyonları

17.05.2022
Normal zamanda görülmeyen birçok sağlık problemi gebelikle birlikte ortaya çıkabilir ve bazı kişilerde hamileliğin son bulmasıyla bilirlikte yok olabileceği gibi kimi insanlarda da kalıcı bir rahatsızlık halinde devam edebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Emine Zeynep Yılmaz, gebelikte hipertansiyon uzun dönem komplikasyonları hakkında bilgi verdi. // POSTA.COM.TR
Hipertansiyon, dünyada ve ülkemizde birincil ölüm nedeni

Hipertansiyon, dünyada ve ülkemizde birincil ölüm nedeni

17.05.2022
Son 2 yılda Covid-19 salgınında 6,2 milyona yakın can kaybı yaşanırken, hipertansiyon tek başına yılda 7-9 milyon kişinin ölümüne yol açıyor. 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü kapsamında yapılan açıklamalarda Türkiye’de erişkin her 3 kişiden 1’inin yüksek tansiyon hastası olduğu belirtildi. Üstelik erkeklerin yüzde 59’u kadınların ise yüzde 33’ü hipertansiyon hastası olduğunu bilmiyor!
Sıcak havalarda kalp krizi riskini azaltmak için bol bol su tüketin

Sıcak havalarda kalp krizi riskini azaltmak için bol bol su tüketin

4.05.2022
Sıvı kaybı ve kanın pıhtılaşma oranındaki artışa bağlı olarak yaz aylarında kalp krizi vakaları artıyor. Uzmanlar bu nedenle sağlıklı kişilerin dahi yaz aylarında sıvı alımına özen göstermesi gerektiğini hatırlattı. Artan hava sıcaklıkları neden oldukları değişimlerle insan sağlığını tehdit ediyor. Özellikle yüksek tansiyon, kalp yetersizliği ve kalp damarlarında tıkanıklık olan kişiler, yaz aylarında kalp sağlığı açısından risk grubunda yer alıyor.