Hamilelikte hangi testler yaptırılmalı?

Hamilelikte hangi testler yaptırılmalı? Hamilelikte yapılan kan testleri ve tarama testleri büyük önem taşır. Anne olmaya karar veren kadınlar, gebelik öncesi jinekolojik bir muayeneden geçerek durum değerlendirmesi yapmalıdırlar.

10 Temmuz 2020, Cuma 08:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu süreçte yapılan kan testleri ile annenin bir rahatsızlığı var mı, varsa teşhisin ardından hemen tedavisinin yapılması gerekmektedir. Böylece, anne adayının hamileliğe daha güvenli bir ortamda girmiş olması sağlanır.

Gebelik periyodu başladıktan sonra, özellikle de 28.haftada açlık ve tokluk şeker ölçümleri yapılır, bu ölçümlerin yanı sıra gebeliğe bağlı diyabet riskinin ölçümü de yapılmalıdır. Rutinde yapılan kan testlerinin yanı sıra, ikili ve üçlü tarama testleri de vardır. Üçlü tarama, testi ikili tarama testinde görülemeyen bebeğin sinir sistemine dair bilgiler verir. Ayrıca 22. ve 24. haftalarda yapılacak detaylı ultrasonografi ile de bebeğin iç organlarına dair incelemeler yapılmış olur. Anne adaylarının sağlıklı gebelik süreci yaşamaları için yaptıracakları tetkikler hakkında Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak bilgi verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Demir eksikliği nasıl önlenir?