kadın sağlığı

kadın sağlığı Haberleri

kadın sağlığı haberleri sayfasında kadın sağlığı haberlerini bulabilir tüm kadın sağlığı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. kadın sağlığı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 134 haber bulunmaktadır.

Yaz hamileleri için altın öneriler

Yaz hamileleri için altın öneriler

Havaların ısınmasıyla başlayan tatil planları herkesi mutlu etse de gebelerin aklında sorular oluşturabiliyor. Seyahate çıkmanın, şehirden uzaklaşmanın tehlikeli olduğunu düşünen anne adayları “Nelere dikkat etmeliyim?”, “Neler yasak, neler serbest?” gibi sorulara cevap arıyor. Liv Hospital Vadistanbul Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İnci Öz yaz hamileleri için altın değerinde öneriler paylaştı.
Çikolata kisti kansere yol açar mı?

Çikolata kisti kansere yol açar mı?

Daha çok üreme çağındaki kadınlarda görülen, genellikle belirti vermeyen ve toplumda genellikle “çikolata kisti” olarak bilinen “endometrioma” hastalığının bazı kanserlerle ilişkisi olabilir.
Regl dönemi hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Regl dönemi hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Regl; halk arasında adet, aybaşı gibi birçok ismi olan, ergenliğe girmiş genç kızlar ve üreme çağındaki her kadının ayda bir kez yaşadığı fizyolojik bir olay olarak tanımlanıyor. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınların büyük bir bölümü menopoz dönemine kadar her ay bu süreci yaşıyor. Kadın yaşamındaki bu özel deneyim hakkında her geçen gün yeni bilgilere ulaşılıyor ancak toplumda kulaktan kulağa yayılan bazı yanlış bilgiler kadınların yaşam kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Op. Dr. Emine Barın, regl dönemi hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı.
Rahim şekil bozuklukları anne olmayı zorlaştırır mı?

Rahim şekil bozuklukları anne olmayı zorlaştırır mı?

Rahim hastalıkları kadın sağlığı ve doğurganlığı üzerinde en fazla etkisi olan hastalık gruplarından bir tanesidir. Doğuştan gelen rahim şekil bozukluklarının tüm toplumda görülme sıklığı %7 olarak bilinmektedir. Rahim şekil bozuklukları anne olmayı zorlaştırabilir ya da gebeliğin düşükle sonuçlanmasına sebep olabilir diyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Remzi Abalı; “Gebelik öncesi muayene ve erken teşhis ile bu problemlere çözüm sunulabilir. Bu hastalıklardan bir kısmının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bir kısmının tedavisi için ise cerrahi müdahale gerekir” şeklinde belirtti.
Hamileler corona virüsten nasıl korunmalı?

Hamileler corona virüsten nasıl korunmalı?

Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri “corona virüs hamileler için risk oluşturur mu?” sorusu. Böyle bir durum söz konusu ise “hamileler corona virüsten nasıl korunmalı?” “Korunmak için nelere dikkat etmeli?” Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sinem Demircan Karadağ anne adayları için sorularımızı yanıtladı.
Doğum kontrol hapları yumurtalık kanserini önlüyor

Doğum kontrol hapları yumurtalık kanserini önlüyor

Doğum kontrol hapları gebelik önleyici olarak sıklıkla kullanılıyor. Doktor gözetiminde alınması gereken doğum kontrol haplarının gebelik önleme haricinde kadın sağlığına da birçok faydası bulunuyor. Antalya Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Oya Ünsal Erbay, "İstenmeyen gebelikleri önlemek için en çok tercih edilen korunma yöntemlerinden biri de doğum kontrol hapı. Doğum kontrol hapı yumurtalık kanserine engel olurken kistlerin de azalmasını sağlıyor" dedi.
Spiral nedir? Nasıl kullanılır?

Spiral nedir? Nasıl kullanılır?

Modern zamanların en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri spiraldir. Peki, spiral nasıl takılır? Spiralin yan etkileri nelerdir? Doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullananlar nelere dikkat etmeli? Konuyla ilgili merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yalçınoğlu veriyor.
Hamilelikte vajinal akıntılar

Hamilelikte vajinal akıntılar

Hamilelikte vajinal akıntı olur mu? Hamilelikte vajinal akıntı neden olur? Gebelik boyunca görülebilecek vajinal akıntılar hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Salih Yılmaz bilgi verdi.
Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte cinsel ilişki nasıl olmalı? Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? Gebelikte cinsel ilişki hangi durumlarda sakıncalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Salih Yılmaz gebelikle birlikte cinsellik yaşanabilir mi? sorusunu yanıtladı.
Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlere 10 öneri

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlere 10 öneri

Günümüzde bebek sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine başvuran çiftlerin sayısı hiç de az değil. Tüp bebek yöntemleri sürekli gelişiyor, başarı oranları giderek artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Doç. Dr. Tayfun Kutlu ile Kadın Sağlığı, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk Öksüz, bebek sahibi olmak isteyen çiftlere bazı önerilerde bulundu. İşte tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlerin mutlaka aklında bulundurması gereken 10 öneri.
Hamilelikte hormon değişiklikleri

Hamilelikte hormon değişiklikleri

Hamilelikte hormonlar değişir mi? Hamilelikte hormon değişiklikleri ne zaman başlar? Hamilelikle birlikte başlayan fiziksel ve zihinsel değişiklerde etkili olan hormonlar hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Salih Yılmaz bilgi verdi.
Birinci trimester döneminde anne adayları nelere dikkat etmeli?

Birinci trimester döneminde anne adayları nelere dikkat etmeli?

Birinci trimester ne demek? Birinci trimester ne zaman biter? Gebelik dönemi 3’e ayrılır, ilk 14 hafta birinci trimester , 14.-28 hafta arası ikinci trimester , 28-40 hafta arası da ikinci trimester dönemidir.
Hamilelikte hangi vitaminleri almalıyım?

Hamilelikte hangi vitaminleri almalıyım?

Gebelikte vitamin kullanmalı mıyım? Gebelikte vitamin kullanımı nasıl olmalı? Gebelikte vitamin takviyesi ne zaman kullanılmalı? Gebelik oluştuktan sonra, kadın o güne kadar süre gelen pek çok rutinini ve alışkanlığını gözden geçirmelidir. Bu dönemde dengeli beslenme oldukça önemlidir, ayrıca beslenme vitamin ve minerallerle de desteklenmelidir. Bu özen gebelik planlaması yapılan dönemden itibaren gösterilmeli, anne adayı folik asit desteğine uzman kontrolünde başlamalıdır.
Hamilelik planlaması nasıl yapılır?

Hamilelik planlaması nasıl yapılır?

Nasıl kolay hamile kalınır? Hamile kalmak için ne zaman ilişkiye girilmeli? Yumurta çatlama günleri nasıl hesaplanır? Anne olmaya karar verdiyseniz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Salih Yılmaz sizler için bu süreci kolaylaştıracak bilgiler verdi.
Doğumdan önce yapılan vajina estetiği doğuma engel midir?

Doğumdan önce yapılan vajina estetiği doğuma engel midir?

Anne olma planınız varsa vajina estetiği yaptırabilir misiniz? Yoksa doğumdan sonrayı mı beklemelisiniz? Bu sorunuzun cevabı Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Dr. Güler Gamze Özcan’ın anlatımıyla videomuzda.
Doğum sonrası meme estetiği seçenekleri nelerdir?

Doğum sonrası meme estetiği seçenekleri nelerdir?

Gebelikte, normalin üstünde alınan kilolar özellikle meme ve karın bölgesinde deformasyona neden olabilir, gebeliğin kendisi tek başına meme deformasyonuna yol açacak bir sebep değildir.
Doğum sonrası vajina estetiğini kimler yaptırmalı?

Doğum sonrası vajina estetiğini kimler yaptırmalı?

Özellikle normal doğumlarda, bebek normal ölçülerin üzerindeyse, doğum kanalından geçerken doğum kanalındaki kaslar zayıfsa vajina bölgesinde genişlemeye sebep olabilir.
Doğum sonrası vajinal kanamalar ne zaman riskli olur?

Doğum sonrası vajinal kanamalar ne zaman riskli olur?

Doğum sonrası vajinal kanama nedir ve ne zaman riskli olur? Doğumdan sonra ilk 24 saat içeresinde olan kanamalar birincil kanamalarken, doğumdan sonra altı hafta devam eden kanamalar ikincil kanamalardır.
Doğum sürecinde rahim ağzı açıklığı nedir?

Doğum sürecinde rahim ağzı açıklığı nedir?

Rahim ağzı açıklığı nedir? Normal doğum için gerekli olan rahim ağzı açıklığı ne kadar olmalıdır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gökaslan sorumuzu sizler için yanıtladı.
Non stres test nedir?

Non stres test nedir?

NST, rahim içinde bulunan bebeğin iyilik halini gösteren bir testtir. Normal koşullarda bebeğin hareketlerine bağlı olarak kalp atım sayısında artış görülür. Bu nedenle, anneden bebeğin hareketlerini tespit etmesi istenir, bu şekilde bebek hareket ettikçe kalp atım sayısında değişiklik olup olmadığı gözlemlenir. Eğer 20 dakika içerisinde bebeğin kalp atım sayısı 15 atım sayısının üzerine çıkıyorsa ve bu 20 dakikalık takipte 4 ya da 5 defanın üzerine çıkıyorsa bebeğin iyilik halinden bahsedilmesi mümkün. Gebelik takibinde yapılan NST hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gökaslan bilgi verdi.