Beden SağlığıNe alakası var demeyin! Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadınlarda o hastalığa yol açıyor!

Ne alakası var demeyin! Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadınlarda o hastalığa yol açıyor!

Paylaş
Ne alakası var demeyin! Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadınlarda o hastalığa yol açıyor!

Akademisyen Çisem Baştarcan’ın yürüttüğü bir araştırma, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadın sağlığını birçok açıdan etkilediği sonucuna vardı. Yapılan literatür taraması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadınların sağlık sonuçlarını, üreme sağlığını ve ruh sağlığını etkilediğini ortaya koydu

Toplums Yayınlanan bir araştırmaya göre, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadın sağlığını etkilediği ortaya çıktı. Araştırmayla Türkçe ve İngilizce olarak ‘toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadın sağlığı’ anahtar kelimeleriyle yapılan 11 yıllık bilimsel çalışmalar sistematik bir incelemeye tabi tutuldu. Bulgular; kadınların sağlığını en çok etkileyen faktörlerin ekonomik fırsatların eksikliği, düşük eğitim seviyesi, düşük gelir düzeyi ve sınırlı sağlık hizmeti erişimi olduğunu gösterdi.

Haberin Devamı

 

“EĞİTİMLER, SAĞLIK SONUÇLARINI OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR”

Araştırma hakkında detaylar veren Öğr. Gör. Çisem Baştarcan, “Çalışma, kadının statüsünün genel sağlık, üreme sağlığı ve ruh sağlığı üzerinde doğrudan ve dolaylı etkisi olduğuna dair sonuçlar ortaya koyuyor. Kadınların cinsiyetleri sebebiyle yaşadığı sorunları önlemeye yönelik yapılan eğitim programları, sağlık sonuçlarını olumlu yönde etkiliyor” şeklinde konuştu.

 

BAŞTARCAN KONUŞMASINI ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

“Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azaltılması, eşler arası şiddet olaylarının azaltılmasını, kadın statüsünün yükseltilmesini, hastalık görülme oranlarının düşmesini ve sağlık hizmetlerinden yararlanma oranlarının artmasını sağlayabilir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik verilen eğitimler, sosyal, ekonomik ve sağlık sonuçlarını artırabilir, güvensiz cinsel davranışları, adölesan evliliği ve gebeliği önlemede etkili olabilir.”

Haberin Devamı

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ NEDİR?

Toplum içerisinde, kadın ve erkeğin aynı rolleri, statüleri kazanmasına engel olan ve genellikle kadınların mağduriyet yaşamasına sebep olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği, yaşam kalitemizi büyük ölçüde etkiliyor. Psikolojik sağlığımızın yanı sıra araştırmalarla da kanıtlandığı üzere bu tip eşitsizlikler kadın sağlığını doğrudan fiziksel olarak da etkisi altına alabiliyor. 

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yenmek adına günümüzde pozitif ayrımcılık başlığı altında kadınlara iş alanında imkanlar sunmak, kadınların önünü açıcı projeler geliştirmek gibi pek çok yenilikçi yaklaşım da benimseniyor.